POLECAMY

Zastanawiałaś się, czemu Wielkanoc jest ruchoma? Odpowiadamy!

Wielkanoc jest jednym z najważniejszych świąt chrześcijańskich. Zastanawiałaś się kiedyś, czemu Wielkanoc jest ruchoma i obchodzi się ją raz w marcu, raz w kwietniu? Oto odpowiedź!
Wioletta Górecka / 7 miesięcy temu
Zastanawiałaś się, czemu Wielkanoc jest ruchoma? Odpowiadamy! fot. Adobe Stock

Daty różnych świąt są zwykle stałe – to konkretny dzień/dni oraz miesiąc. Dla wielu ciekawostkę stanowi Wielkanoc, która każdego roku przypada w innym terminie, między marcem a kwietniem. Nieraz zadałaś sobie pytanie, czemu Wielkanoc jest ruchoma? Dlaczego, tak jak w przypadku innych świątecznych dni, nie ma stałej daty? Odpowiedź na to pytanie jest łatwiejsza niż myślisz: Wielkanoc przypada na pierwszą niedzielę po pierwszej wiosennej pełni księżyca.

O co chodzi w świętach wielkanocnych?

Wielkanoc jest świętem obchodzonym na pamiątkę śmieci krzyżowej i Zmartwychwstania Jezusa Chrystusa i stanowi najważniejsze spośród świąt chrześcijańskich. Święta wielkanocne poprzedza 40 – dniowy post, a ostatni jego tydzień nazywany jest Wielkim Tygodniem. Jest to czas zadumy, stronienia od imprez, a także wspominania najważniejszych dla wiary chrześcijańskiej wydarzeń.

Skąd wzięła się tradycja obchodzenia Wielkanocy w pierwszą niedzielę po pełni?

Odpowiedź na to, czemu Wielkanoc jest ruchoma, jest już znana. Pojawia sie jednak kolejne pytanie: kto i kiedy ustalił, że właśnie w ten sposób ma być obliczana data Wielkanocy w każdym roku? Miało to miejsce już w 325 roku, podczas trwania soboru nicejskiego. Wyznaczenie takiego sposobu obliczania daty świąt związane jest z datą 14 nisan – czyli 14 dnia pierwszego wiosennego miesiąca. Zgodnie z kalendarzem hebrajskim, wówczas rozpoczyna się święto Paschy. Wedle Ewangelii św. Jana, ukrzyżowanie Jezusa miało miejsce właśnie w przededniu Paschy.

Dlaczego jajka są symbolem Wielkanocy?

Jednym z najważniejszych, nieodłącznych symboli Wielkanocy, są jajka. Pojawiają się w różnych konfiguracjach na wielkanocnym stole. Skąd wzięła się tradycja ich jedzenia podczas świąt? Jajka w wielu kulturach są symbolem narodzenia się nowego życia i odrodzenia. Dla chrześcijan jajko stanowi symbol życia, a wykluwanie się pisklęcia traktowane jest jako wygranie ze śmiercią. Wyklute pisklę jest symbolem triumfu życia – tak, jak zmartwychwstanie Jezusa. Na wielkanocnym stole zwykle pojawiają się jajka w rozmaitych formach – do wyboru, do koloru!

To także ci się przyda!

Znasz te najważniejsze tradycje wielkanocne?
Mnóstwo pomysłów na wielkanocne potrawy. Zaskocz wszystkich!
Wszystko, co warto wiedzieć o Wielkanocy!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (4)
/7 miesięcy temu
Doucz się - nie przypominam sobie abyśmy byli na Ty, ale jako katolik wybaczam. W kwestii nauki i otwartości na inne poglądy polecam artykuł w temacie: https://maurycyteo.wordpress.com/2016/03/20/ile-dni-trwa-wielki-post/
/7 miesięcy temu
Bzdury. Post nie kończy się w Niedzielę Palmową tylko w wielką sobotę. A post zaczyna się 46 dni przed Wielkanocą gdyż nie wliczają się do postu Niedziele. Doucz się jeśli chcesz się wypowiadać na jakieś tematy. Pozdrawiam
/7 miesięcy temu
Wielki Post ma nawiązywać do postu Jezusa, którego Duch wyprowadził na pustynię, gdzie przebywał "czterdzieści dni, kuszony przez szatana i był ze zwierzętami, aniołowie zaś Mu służyli" (Mk 1,12-13; por. Mt 4,1-11; Łk 4,1-13).
POKAŻ KOMENTARZE (1)