Cukrowy baranek - zrób to sam!

Baranek jest stałym gościem naszych wielkanocnych koszyczków. Według chrześcijan jest to symbol Zmartwychwstałego Chrystusa. Zaskoczmy swoich najbliższych! Spróbujmy samodzielnie przygotować cukrowego baranka!

Element tradycji

Baranek wielkanocny pojawił się w Polsce w XVII wieku. Początkowo jako medalik lub figurka wykonana ze święconego wosku lub cennego, ozdobnego materiału. Bardzo szybko baranki zagościły na wielkanocnych stołach.  Wśród szlachty i mieszczan królowały baranki z ciasta i marcepanu, natomiast na wsiach – z masła i cukru. Znakiem charakterystycznym baranka jest czerwona chorągiewka ze złotym krzyżem. Natomiast jego zadanie polega na przypominaniu wiernym o istocie świąt wielkanocnych – Zmartwychwstaniu.

Baranki wykonywano z ciasta, masła, a nawet z wędzonego sera. Kiedyś formowano je w drewnianych lub rzeźbionych blachach, teraz wystarczą plastikowe lub żaroodporne foremki.
Gotowy wypiek pokrywa się białym lukrem lub oblewa się czekoladową polewą. Wzorując się na tradycji oczy i pyszczki baranków można wykonać z jagód smażonych w cukrze.

Zobacz także: Symbolika baranka

Cukrowe baranki

Najtrudniejsze do samodzielnego przygotowania są baranki cukrowe. Oto sprawdzone przepisy na masę cukrową.

Biała masa cukrowa

Żelatynę zalać zimną wodą i odstawić na 5 minut. Następnie trzymać żelatynę nad parą wodną i mieszać aż będzie miała luźniejszą konsystencję. Wsypać glukozę, dodać margarynę. Po rozpuszczeniu tłuszczu dodać olejek migdałowy. Połączyć papkę z cukrem pudrem i wyrabiać aż masa będzie plastyczna.

Kolorowa masa cukrowa

Wymieszać i zagnieść 90 dag cukru pudru, 2 białka, 2 łyżki gęstego syropu z cukru i wody. Dodać wybraną, kolorową galaretkę.   

Przygotowaną masę należy uformować na kształt baranka. Można do tego wykorzystać gotowe foremki.

Gotowe dekoracje należy odłożyć na jeden dzień. Muszą wyschnąć i stwardnieć.

Zobacz także: Symbole wielkanocne.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (6)
/2 lata temu
a jaka masa jrst lepsza kolorowa czy zwykła
/6 lat temu
i tak wolę z czekolady :)
/7 lat temu
cukrowy baranek tu jakiś smutny!
POKAŻ KOMENTARZE (3)