Współczesne trendy w dekorowaniu pisanek

W polskiej tradycji wielkanocnej silnie zakorzeniony jest zwyczaj ozdabiania jaj. Dla jednych stanowi znakomitą zabawę, dla innych stał się sztuką. Sposoby dekorowania pisanek stają się coraz bardziej finezyjne a autorom najbardziej oryginalnych ozdób nie można odmówić wyobraźni.
/ 05.03.2012 15:12

Standardowe techniki dekoracyjne - kraszanki i oklejanki

Pośród tradycyjnych sposobów wykonywania ozdób na jajkach znajdują się np. kraszanki, które polegają na gotowaniu jajek w wywarze barwnym powstałym na bazie naturalnych składników. Z kolei oklejanki to jajka, na które nakleja się kolorowy papier, materiał, wstążki czy płatki kwiatów. Najprostsze i najpowszechniejsze są malowanki, czyli jednobarwne jaja, których kolor posiada symboliczne znaczenie. Bardziej wymagającą i pracochłonną techniką jest decoupage, która polega na wycinaniu lub wydzieraniu motywów z papieru lub serwetek i naklejaniu ich na różne powierzchnie. Inną popularną metodą jest zdobienie jajek za pomocą pędzelka i farb akrylowych.

Zobacz także: Kolorowe pisanki bez sztucznych barwników

Jadalne dekoracje jaj - wykorzystanie przypraw do dekoracji

Nasza kuchnia pełna jest potencjalnych ozdób, którymi możemy udekorować wielkanocne jaja. Bardzo modne jest obecnie wykorzystywanie wszędzie naturalnych składników, także we wzornictwie. Do przygotowania pisanek zdobionych nasionami potrzebne nam będą: jajko, klej, pęseta, ryż, kasze, soczewica, drobny makaron, fasola, kukurydza, gorczyca, cukier, przyprawy, ziarna zbóż itp. Ugotowane jajko smarujemy klejem. Jeśli chcemy stworzyć konkretny wzór z jednego tworzywa, smarujemy klejem konkretny wzór na jajku i dociskamy tę część skorupki do miseczki wypełnionej tworzywem. Chcąc ułożyć wzór bezpośrednio na jajku, pracujemy na małych powierzchniach, smarujemy skorupkę klejem i za pomocą pęsety naklejamy kaszę, ryż lub inny produkt na posmarowanej powierzchni.

Współczesne trendy zdobienia pisanek

Niemniej ciekawe są pisanki zdobione znaczkami pocztowymi. Gotową wydmuszkę smarujemy klejem za pomocą pędzelka a następnie przyklejamy znaczki w różnych konfiguracjach, tak żeby nachodziły na siebie brzegami. Najlepiej jest nakładać klej warstwami. Na koniec smarujemy całość bezbarwnym klejem, aby stworzyć warstwę ochronną.

Jeśli mamy w domu niepotrzebne skrawki materiału w ciekawe wzory, możemy ich użyć także do ozdabiania pisanek. Potrzebne są do tego kawałki jedwabnego materiału, białego materiału, np. poszewki lub ścierki kuchennej. Jajko owijamy jedwabnym materiałem tak, aby wzór przylegał do skorupki. Następnie owijamy je jeszcze białym materiałem. Zbieramy wszystkie końce materiału i związujemy je gumką. Wkładamy tak przygotowane jajko do wody z dodatkiem 3 łyżek białego octu. Doprowadzamy wodę do wrzenia i gotujemy około minuty. Zdejmujemy jajka z gazu i pozostawiamy je w wodzie jeszcze przez 15 minut.

Niezwykłe wzory na pisankach można uzyskać także za pomocą lakieru do paznokci. Wąskie pędzelki pozwalają na precyzyjne wykonywanie wzorków. Intensywny kolor i połysk lakieru niewątpliwie nadadzą pisance uroku.

Zobacz także: Jak przygotować modną święconkę?

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA