POLECAMY

Wielkanocne tradycje w dekoracjach kwiatowych

Wielkanocne dekoracje to przede wszystkim kwiaty oraz różnego rodzaju rośliny. Okres Wielkanocy przypada na czas wiosny, kiedy przyroda zaczyna budzić się do życia, dlatego tradycja nakazuje, aby w dekoracje kwiatowe wplatać wierzbowe gałązki pokryte baziami, bukszpan i barwinek. W kompozycjach kwiatowych dominują kolorowe i radosne barwy. Jakie kwiaty najczęściej zdobią świąteczne stoły? Poznaj wielkanocne tradycje w dekoracjach kwiatowych.
Wielkanocne tradycje w dekoracjach kwiatowych

Polska Wielkanoc przepełniona jest ludowymi tradycjami. Zbiega się bowiem z początkiem wiosny, gdy przyroda budzi się do życia, zaczyna zielenić i rozbrzmiewać ptasimi trelami. Jest to czas przebudzenia po długiej zimie, stąd przesycenie symbolami życia, odnowy i pomyślności.

Kolorem przewodnim jest jasna zieleń, niegdyś nieodzownie towarzyszyły jej żółcienie kojarzone ze słońcem.

Polecamy również: Kompozycje na wielkanocny stół

Bukszpan, Bazie, Barwinek

Zieleń pojawia się w palmach niesionych w Niedzielę Palmową pod postacią bukszpanu. Ta magiczna roślina ma odstraszać pioruny, a poświęcona odpędza czarownice i choroby, to także symbol dobrych plonów.

Wierzbowych bazi „należy połknąć parę poświęconych. Miękkie, kosmate z trudem przechodzą przez krtań, lecz zabieg warty jest trudu, chroni powiem od chorób gardła na przeciąg roku” cytując za „Rokiem Polskim” Zofii Kossak.

Nieodzownym elementem świąt jest także barwinek, zdobiący święconki oraz półmiski z potrawami.

W kulturze ludowej brak jest typowych kwiatów związanych z Wielkanocą, wszak to dopiero początek cieplejszych dni, pierwsze byliny „wyjdą” z ziemi i zakwitną dopiero w drugiej połowie kwietnia. Niegdyś zastępowano je suszonymi kwiatami, ozdobami z bibuły i kolorowymi wstążkami.

Sprawdź też: Kompozycje na wielkanocny stół

Wiosenne kwiaty na wielkanocnym stole

Obecnie, dzięki przeróżnym technologiom uprawy,  żywe kwiaty zawitały na nasze świąteczne stoły. Wybieramy zwykle pachnące hiacynty, żonkile, szafirki, tulipany czyli kwiaty cebulowe wczesnej wiosny.

Po przekwitnięciu można je wysadzić do przydomowego ogródka by cieszyły oko przez kolejne sezony. Popularnością cieszą się także storczyki Cymbidium, kwitnący żarnowiec miotlasty o miodnym zapachu, jaskry oraz kwitnące pędy drzew owocowych.

Aktualnie aranżacja świątecznego stołu to  przemyślana koncepcja pani domu, a dostępny na rynku asortyment pozwala na puszczenie wodzy fantazji. Pamiętajmy, aby dekoracja była praktyczna, a uzupełniona detalami, takimi jak serwety, obrus, elementy zastawy zdobędzie serca gości i na długo zapadnie w pamięć.

Zobacz także: Jak udekorować dom na Wielkanoc - przegląd świątecznych dekoracji

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)