Wielkanoc w Szwecji, Meksyku i Australii

Święta wielkanocne w Australii są mieszanką tradycji pochodzących z różnych części Europy, w Meksyku nie święci się koszyczków z pokarmem ani nie maluje pisanek, a w Szwecji na świątecznym stole znajdziemy śledzie z otrębami, suszone ryby, a także bułeczki pszenne z cynamonem albo kminkiem.
/ 18.03.2013 10:21

Wielkanoc

Wielkanoc w Szwecji

W Szwecji Wielkanoc rozpoczyna się już w Wielki Czwartek, zaś w Wielką Sobotę dzieci przebierają się w kolorowe stroje, głównie za wiedźmy. Następnie chodzą od domu do domu i rozdają gospodarzom laurki z życzeniami i świąteczne kartki w zamian prosząc o słodycze.

 Tak jak u nas w lany poniedziałek  jest zwyczaj polewania się wodą, tak w Szwecji w Wielki Czwartek należy wstać jak najwcześniej i ściągnąć kołdrę ze śpiącego domownika.

Bardzo charakterystycznymi symbolami w czasie Wielkanocy są kolorowe rózgi ozdobione piórkami i koralikami. Zwyczaj ten wziął się ze średniowiecza, kiedy to chłosta w tym dniu była postrzegana  jako świetna zabawa. Obecnie zwyczaj ten nie jest kultywowany, ale kolorowe rózgi przyozdabiają domy. Kolorowe gałązki brzozy są odpowiednikiem naszej palmy. Szwedzi wierzą, że gałązki te przyspieszają nadejście wiosny.

Wspólną cechą między polską a szwedzką tradycją jest zajączek, który przynosi dzieciom czekoladki. Zajączek odwiedza dzieci w Wielką Sobotę. W tym dniu na stół podawany jest uroczysty obiad składający się z jaj oraz ryb. Na świątecznym stole znajdziemy śledzie z otrębami, suszone ryby, a także bułeczki pszenne z cynamonem albo kminkiem.

Zobacz także: Jak wygląda Wielkanoc w innych krajach?

Wielkanoc w Meksyku

W Meksyku święta wielkanocne są obchodzone przez 2 tygodnie (w dodatku są to dni wolne od pracy i szkoły). Święta zaczynają się już w Niedzielę Palmową, kiedy to Meksykanie idą do kościołów święcić palemki. W Meksyku nie święci się koszyczków z pokarmem ani nie maluje pisanek, aczkolwiek widać wpływ kultury amerykańskiej, gdyż dzieci coraz częściej dostają czekoladowe zajączki lub jajeczka. W Wielki Piątek odgrywane są sceny z Męki Pańskiej. W czasie procesji uczestnicy niosą łańcuchy i ogromne bele z kłującymi roślinami, niektórzy także biczują się. Najsłynniejsze obchody są w Iztapalapa. Mieszkańcy miasteczka ponad 150 lat temu chcieli podziękować za ocalenie życia przed epidemią cholery wystawiając inscenizację Męki Pańskiej.  Dzień Zmartwychwstania obchodzony jest przy udziale fajerwerków. Wszędzie odbywają się festyny,  wysoką frekwencją cieszą się wesołe miasteczka, a na ulicach co i rusz stragany z tradycyjnymi przysmakami.

Wielkanoc w Australii

Święta wielkanocne w Australii są mieszanką tradycji pochodzących z różnych części Europy. W Australii, tak jak i w Niemczech, w Wielkanoc dzieci zbierają jajka, a następnie wymieniają się nimi. Zaś z kultury angielskiej zapożyczony został zwyczaj wspólnego śniadania wielkanocnego z ubogimi. Tak samo jak w Polsce, Australijczycy święcą palemki - często wykonane z liści palmy. Z palmy wykonywane są także duże krzyże, które później są palone - popiół wykorzystywany jest w środę popielcową do posypywania głów wiernych na znak pokuty. Na australijskim wielkanocnym stole znajdziemy np. kurczaka, pieczone ziemniaki z marchewką i dynią, a także bułeczki z suszonymi owocami albo czekoladą – na wierzchu udekorowane znakiem krzyża.  Ze względu na klimat, Wielkanoc w Australii obchodzona jest przy grillu, ale w rodzinnym gronie.

Zobacz: Przepisy wielkanocne

Tagi: jajka

Redakcja poleca

REKLAMA