Wielkanoc poza domem

Święta Wielkiej Nocy to dla przeważającej części Polaków chwile spędzone w domu, gdzie w towarzystwie rodziny rozmawiamy i zajadamy się wspaniałościami, w które obfitują nasze stoły. Są jednak wśród nas tacy, którzy skłonni byliby zamienić domowe rodzinne ciepło na coś innego. Jak się okazuje, o tych, którzy Wielkanoc chcieliby wykorzystać na wyjazd i urlop, pomyślała branża turystyczna.
/ 30.03.2009 12:11

W czasach, kiedy w codziennym zabieganiu trudno o chwilę wytchnienia, Wielkanoc jest jedną z niewielu okazji na solidny i wartościowy wypoczynek. Niektórzy z nas właśnie ten okres chcą wykorzystać na urlop czy to w kraju, czy za granicą. A ofert nie brakuje.

Wielkanoc w ciepłych krajach

Plaża, palmy, ciepłe morze, atrakcyjna opalenizna... Brzmi kusząco, ale czy jest możliwe, by zafundować sobie taki wyjazd na święta? Naturalnie. Biura podróży wręcz zasypują chętnych ofertami wyjazdów zagranicznych także na ten okres. Wyspy Kanaryjskie, Egipt, Tunezja - to tylko niektóre z miejsc, w których możemy zjeść świąteczne śniadanie, po czym zakosztować kąpieli zarówno tych morskich, jak i słonecznych. Co prawda coraz trudniej o wyjazdy tygodniowe, są bowiem one najbardziej popularne, tym niemniej w dużych biurach podróży wciąż można znaleźć oferty, które zaspokoją każde gusta. Ceny są jeszcze przedsezonowe, zniżki sięgają 20 proc., być może więc w czasach kryzysu urlop poza okresem wakacyjnym jest dobrym wyjściem. Tym bardziej, że już pojawiają się oferty last minute na kwiecień, co oznacza, że najbardziej wytrwali poszukiwacze okazji mogą na takim urlopie dużo zaoszczędzić.

Dla tych, którzy chcieliby połączyć urlop z duchowym przeżywaniem świąt Wielkiej Nocy, dobrym pomysłem może okazać się wyjazd do Ziemi Świętej. Organizatorzy tych wycieczek umożliwiają często nawiedzenie Bazyliki Grobu Pańskiego w Jerozolimie i przejście w tym miejscu Drogi Krzyżowej. Ceny są przystępne i oscylują wokół 2 tysięcy złotych.

W góry, na Mazury

Od lat popularnością cieszą się wielkanocne wyjazdy na narty. Najczęściej wybieramy Alpy, gdzie łatwo o śnieg o każdej porze roku, zaś trasy i zaplecze gastronomiczne są świetnie przygotowane. W tym roku jednak może warto pomyśleć o polskich górach. W Tatrach warunki narciarskie są wciąż bardzo dobre i może się okazać, że także w Wielkanoc będziemy mogli poszusować po Kasprowym. Gdyby jednak pogoda nie dopisała, górale zadbają, byśmy się nie nudzili. Święta wielkanocne po góralsku mogą nam dostarczyć wiele wrażeń, a także pozwolić na przeżycie Wielkanocy w sposób szczególny. Oprócz uroczystości i nabożeństw możemy spotkać się też z zabawami, tańcami i mnóstwem atrakcji. Wystarczy trochę "dudków" w kieszeni.

Tanią alternatywą na święta poza domem wydają się być Mazury. Kraina tysiąca jezior przyciąga amatorów przyrody, ciszy i spokoju, a także tych o mniej zasobnych portfelach. O tej porze roku pokój możemy wynająć już za 20 złotych. W zamian dostaniemy możliwość zrelaksowania się i "naładowania baterii" przed powrotem do pracy. Jeśli to nam nie wystarczy, możemy poszukać ciekawych kościółków, gdzie poznamy mazurskie obyczaje wielkanocne. Możemy wybrać się do podolsztyńskiego Głotowa, gdzie obejrzymy doroczną Drogę Krzyżową, która odbywa się tam w Wielki Piątek.

Jeśli te pomysły nie przypadną nam do gustu, zawsze możemy szukać na własną rękę. Weekend w spa, święta w gospodarstwie agroturystycznym - sposobów na Wielkanoc poza domem są dziesiątki. Jednak korzystać z nich winniśmy rozsądnie, może się bowiem okazać, że spotka nas rozczarowanie i zapragniemy powrotu do świąt rodzinnych spędzanych w domowym zaciszu. Jeśli wyjazd, to przemyślany.