Już czas zaplanować święta

Już czas zaplanować święta

Wielkanoc zbliża się wielkimi krokami. Czas zaplanować wszelkie detale związane ze świątecznym biesiadowaniem. Zaskocz swoich najbliższych nowinkami kulinarnymi i niezwykłą oprawą świątecznego stołu.
Małgorzata Machnicka / 29.09.2016 15:49
Już czas zaplanować święta

Większość z Polaków, jak co roku, spędzi święta przy tradycyjnych wielkanocnych stołach w swoich domach lub pod dachem najbliższej rodziny czy przyjaciół. Ile wysiłku kosztuje zorganizowanie wystawnego przyjęcia świątecznego, wiedzą tylko Ci, którzy poświęcają kilka dni pracy na świąteczne przygotowania.  

Żeby jednak nie zamęczyć się przygotowaniami do świąt i już w Wielki Piątek nie stracić ochoty do świętowania, już teraz rozplanuj swój czas i rozdziel obowiązki między poszczególnych członków rodziny. Dzieci z pewnością pomogą Ci w kuchni i w dekorowaniu wielkanocnego stołu, a mąż nie odmówi zrobienia zakupów.

Wielkanocne przysmaki

Co cieszy najbardziej w święta? Z pewnością te wszystkie przysmaki, na które z apetytem spoglądamy, nie mogąc już nic zmieścić w brzuchu. Może warto w tym roku zaplanować świąteczny jadłospis tak, aby było tradycyjnie i lekko? Proponujemy zrobić dwie listy potraw. Na pierwszej umieścić najważniejsze polskie dania wielkanocne, a na drugiej lekkostrawne nowości. Tym sposobem zadowoleni będą zarówno tradycjonaliści z naszej rodziny, jak również Ci, którzy cenią sobie nowe rozwiązania, a także wszyscy na diecie.

Propozycja listy pierwszej

 1. Świąteczny pasztet
 2. Domowe wędliny
 3. Barszcz wielkanocny
 4. Biała kiełbasa z pieca
 5. Ćwikła
 6. Nadziewany kurczak pieczony
 7. Jajka z nadzieniem pieczarkowym
 8. Jajka faszerowane boczkiem
 9. Pascha z czereśniami
 10. Sernik z rosą
 11. Wielkanocna baba
 12. Mazurek czekoladowo –orzechowy

Propozycja listy drugiej

 1. Roladki z piersi z kurczaka
 2. Zupa porowa z zielonym groszkiem
 3. Sałatka wiosenna z jajkiem
 4. Ciasto na zimno „Chatka”
 5. Deser żurawinowy
 6. Napój malinowy

Możesz też zaplanować też własną listę świątecznych potraw. Zachęcamy do zapoznania się z naszymi pozostałymi przepisami na wielkanocny stół.

Lista zakupów

Po ustaleniu jadłospisu kolejnym krokiem jest zrobienie listy zakupów. Listę również można podzielić na dwie części: na produkty długoterminowe i krótkoterminowe. Zrobienie większości zakupów kilka lub kilkanaście dni przed świętami, pozwoli Ci uniknąć irytujących kolejek i tłoków w sklepach. Na ostatni moment można zostawić tylko kupno: produktów mlecznych, warzy, owoców, pieczywa, kwiatów i jajek. Mówiąc o głównym produkcie spożywczym stołu wielkanocnego – o jajku – zachęcamy do kupienia jaj wiejskich. Choć raz w roku postarajmy się kupić świeżutkie jaja nie z fermy, które nie tylko podniosą walory smakowe naszych potraw, ale też nie spowodują rewolucji żołądkowych. Do listy zakupów dołącz także słodkości od króliczka wielkanocnego dla najmłodszych oraz elementy dekoracji stołu i mieszkania.

Nie zapomnij o oprawie

Dekoracje nadają szczególny charakter rodzinnym spotkaniom przy stole. Często skupiając się tylko i wyłącznie na gotowaniu, zapominamy o estetycznych potrzebach naszej duszy. Przy zmyślnie przystrojonym stole siedzi się milej i czuje podniosłą atmosferę dni świątecznych. Uroczysta oprawa pozwala odróżnić świąteczne spotkanie od zwykłego niedzielnego obiadu.

Wbrew pozorom dekoracje te nie są ani drogie, ani zbyt pracochłonne. A praca nad nimi pozwala wprowadzić w świąteczną atmosferę nie tylko dzieci, ale też samych dorosłych. Zachęcamy już teraz do robienia wielkanocnych pisanek. Nie zostawiajmy tego na ostatnią chwilę, ponieważ wtedy faktycznie może okazać się, że nie starczy Ci na to czasu. Niezwykle efektownym pomysłem będą kolorowe jaja owinięte w tiul, albo jajka drapane.

Świetny efekt można również osiągnąć kupując zielony sprasowany sizal i wycinając z niego zieloną ścieżkę, którą rozkładamy przez cały stół. Ścieżka może wić się po stole. Na niej kładziemy gotowe filcowe kwiaty (kolor do wyboru) oraz jajka przepiórcze, lub zrobione wcześniej pisanki.

Jeśli nie możesz czasowo pozwolić sobie na zrobienie świątecznych ozdób, albo czujesz, że nie masz do tego talentu i polotu, skorzystaj z pomocy specjalistów, albo ogranicz się tylko do bukietu z wiosennych kwiatów. Studia florystyczne i kwiaciarnie co roku prześcigają się w nowych pomysłach. Wystarczy tylko zapoznać się z ich bogatą ofertą.

Kartki dla rodziny i przyjaciół

Najwyższa pora także, aby zacząć rozsyłać znajomym, przyjaciołom i rodzinie tradycyjne karty świąteczne. Zróbmy to teraz, aby na czas doszły do adresata. W okresie świątecznym poczta ma tak dużo zleceń, że wydłuża się czas dostarczenia przesyłek. Jeśli szukasz oryginalnych pomysłów na życzenia, skorzystaj z naszych propozycji.

Dobrym pomysłem będzie rozesłanie kartek elektronicznych – skróci to czas wysyłki i ograniczy jej koszty. Można je wysłać nawet dzień przed Wielkanocą. Kilkadziesiąt wzorów e-kartek wielkanocnych czeka na Was w naszym serwisie Kartki.