Chryzantemy, czyli wiosna w domu

Chryzantemy, czyli wiosna w domu

Kojarzą nam się z jesienną melancholią, listopadowym smutkiem i szarością. Tymczasem chryzantemy to kwiaty bardzo kolorowe. Idealne, by stworzyć z nich wiosenną kompozycję, która ożywi mieszkanie.
/ 02.03.2010 10:54
Chryzantemy, czyli wiosna w domu

Do tego wniosku doszli floryści zrzeszeni w Biurze Kwiatowym Holandia, które zajmuje się kreowaniem trendów florystycznych i ich prezentowaniem szerszej publiczności. Na zbliżającą się szybkimi krokami wiosnę zaproponowali właśnie bukiety z chryzantem. Co ich do tego skłoniło?

Chryzantema niejedno ma imię

Chryzantemy to kwiaty, których ogromnym atutem jest stała dostępność – bez trudu kupimy je przez cały rok. Nie musimy też obawiać się monotonii. Wybierając jedną z wielu odmian, możemy zdecydować się na pojedyncze, duże kwiaty osadzone na łodygach lub mniejsze, skupione na gałązkach. Także same kwiatostany zachwycają różnorodnością. W Polsce najpopularniejsze są te o kształcie promienistym i kulistym, w kwiaciarniach znajdziemy też półkule i inne formy. Bardzo dekoracyjne są też chryzantemy o pierzastych kwiatostanach. Równie imponująca jest paleta barw, w jakiej występują. To zarówno czysta biel, odcienie pastelowe, kremowe, róż i fiolet, jak i intensywne, nasycone kolory: czerwień, zieleń, pomarańczowy. Pozwala to na ułożenie z nich delikatnej i romantycznej kompozycji, a także radosnego, tryskającego kolorami wiosennego bukietu.

Polecamy: Triumf hiacyntów na wiosnę

Wiosenne bukiety z chryzantem

W jakim stylu utrzymane są najmodniejsze kompozycje? Powinno być świeżo, naturalnie i subtelnie. Floryści nie używają już sztucznych dodatków, wykorzystują dekoracyjne walory traw, gałązek, oryginalnych zielonych liści. W kompozycjach pojawiają się takie dodatki jak pędy borówki czy liście mozgi i kłosy zbóż. Naczynia, w jakich umieszczamy naszą aranżację nie powinny wysuwać się na pierwszy plan; tym razem są tylko tłem, a pierwsze skrzypce grają kwiaty. Bardzo stylowo wygląda duet soczystej, nasyconej zieleni i pastelowego różu. Żółć i pomarańcz znajdą swoje miejsce na stole podczas wiosennego spotkania z przyjaciółmi. Kompozycje z białych chryzantem mogą natomiast ozdobić pokój romantycznie usposobionej dziewczyny. Nie musimy być mistrzami florystyki, by wykonać wiosenny bukiet. Cięte chryzantemy bez trudu kupimy w kwiaciarni lub na targu. Pięknie wyglądają ułożone w prostym wazonie, z dodatkiem gałązek forsycji lub bzu zharmonizowanych kolorystycznie. W bukietach wielkanocnych można też użyć gałązek bazi. Nowoczesnego charakteru nabiorą chryzantemy ułożone w asymetrycznych pojemnikach, umocowane na gąbce florystycznej. Kompozycja powinna być nieuporządkowana, jakby ułożona przypadkowo.

Zobacz także: Hiacynty klasycznie i nowocześnie