Grzybica stóp

Zwycięstwo nad grzybicą fot. Panthermedia
Poznaj trzy najlepsze strategie, które pozwolą ci zapobiec grzybicy stóp albo szybko wyleczyć tę chorobę i ustrzec się przed jej nawrotami.
/ 20.06.2018 13:34
Zwycięstwo nad grzybicą fot. Panthermedia

Z badań wynika, że co trzecia dorosła osoba miała choć raz w życiu grzybicę stóp i/lub paznokci. I prawie każda ma własną teorię na temat skutecznego leczenia tej przypadłości. Ponieważ lato z wysoką temperaturą i wilgotnością powietrza sprzyja rozwojowi wszelkich grzybów, teraz rady na ten temat powtarzane są szczególnie często. Dlatego postanowiliśmy zweryfikować prawdziwość najbardziej rozpowszechnionych opinii i przekazać wam tylko skuteczne i sprawdzone metody: po pierwsze – profilaktyki, po drugie – leczenia, i po trzecie – zapobiegania nawrotom choroby.

Grzybica stóp - Zapobieganie

To wymóg nie tylko estetyczny. Ta w gruncie rzeczy  prosta metoda skutecznie utrudnia inwazję chorobotwórczych mikrobów.

  • Wybieraj wygodne buty
    Powinny być dobrane do rozmiaru stopy. Za małe, uciskające obuwie nie tylko powoduje otarcia naskórka, ale zwiększa też wilgotność stóp, a to sprzyja rozwojowi infekcji grzybiczej. W sklepie, mierząc buty, zawsze pamiętaj o włożeniu specjalnych skarpetek (nigdy nie wiadomo, kto wkładał tę parę przed tobą). Jeśli biegasz lub uprawiasz aerobik, kup przewiewne buty specjalnie przystosowane do ćwiczeń. To zapobiegnie nadmiernemu poceniu się stóp.
  • Lecz otarcia i ranki
    Dobrze zabezpiecz, najlepiej ściśle przylegającym plastrem, wszelkie otarcia skóry. Jeśli uszkodziłaś paznokieć, najlepiej byłoby zamalować go specjalnym klejem (u kosmetyczki). Jeśli pojawi się swędzenie czy nadmierne zaczerwienienie uszkodzonej okolicy, kilka razy posmaruj skórę profilaktycznie maścią przeciwgrzybiczą (w aptekach bez recepty).

Grzybica stóp - Leczenie

Idź jak najszybciej do lekarza (najlepiej dermatologa), gdy zaobserwujesz takie objawy, jak:

  • zaczerwienienie skóry, zwłaszcza między palcami (grzybica zaczyna się najczęściej między 3. a 4. oraz między 4. a 5. palcem stopy) ;
  • swędzenie stóp (czasem też pieczenie);
  • pękanie i łuszczenie się naskórka;
  • zmieniony kolor paznokci (najczęściej brązowe lub czarne plamki na płytce).

Nie wierz żadnym dobrym radom, które zalecają długie moczenie stóp w wodzie (by pozbyć się nalotu na paznokciach) czy domowe środki typu kąpiel w szałwii lub białym winie). Grzybicę trzeba leczyć u dermatologa, bo tylko on dobierze dla ciebie skuteczne preparaty. Stosuj je tak długo i tak często, jak zalecił specjalista. To pozwoli pozbyć się wszystkich mikrobów i zabezpieczyć przed nawrotami choroby. 
Jeśli zwlekałaś i grzybica uszkodziła paznokcie, można je zrekonstruować specjalnym żelem.

Grzybica stóp - Praktyczne wskazówki

Jeśli już pozbyłaś się problemu, zastosuj specjalną strategię zapobiegającą nawrotom grzybicy.

  • Wyrzuć buty.
    Niestety, nawet jeśli byłaby to twoja ulubiona para, lepiej pozbyć się jej na zawsze. W środku mogą czaić się bowiem grzyby gotowe do ponownego ataku.
  • Wypierz w gorącej wodzie lub (jeśli to niemożliwe) wyrzuć dywaniki łazienkowe.
    Na nich też mikroby mogły przetrwać. To zapobiegnie także zarażeniu członków rodziny. Wszystkie ręczniki, skarpetki i rajstopy wypierz w 90°C.
  • Zawsze bardzo dokładnie wycieraj stopy po każdej kąpieli czy pływaniu w basenie.
    Grzyby lubią wilgotne miejsca, w suchych nie mają pola do popisu. Zmieniaj też często (raz w tygodniu) ręczniki kąpielowe, prasuj je po praniu gorącym żelazkiem.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA