Antykoncepcja hormonalna dla młodych kobiet - 3 najlepsze metody

Antykoncepcja hormonalna dla młodych kobiet fot. Fotolia
Nie wiesz, jaką metodę antykoncepcji hormonalnej powinnaś wybrać? Poznaj zasady 3 metod antykoncepcji najlepszych dla młodych kobiet!
Marta Wilczkowska / 14.06.2018 14:56
Antykoncepcja hormonalna dla młodych kobiet fot. Fotolia

Dopiero rozpoczynasz współżycie, jesteś młoda lub nie rodziłaś jeszcze dzieci? Przeczytaj, jaka antykoncepcja hormonalna będzie dla ciebie najlepsza.


Jakie metody antykoncepcji hormonalnej są odpowiednie dla młodych kobiet?

1. Hormonalny system wewnątrzmaciczny

Do tej pory odpowiedni jedynie dla kobiet, które już rodziły, od tego roku dostępny jest także w wersji dla młodych kobiet, które nie mają jeszcze dzieci. Poleca się go młodym kobietom, które mają stałego partnera i nie planują w najbliższej przyszłości powiększenia rodziny. Lekarz umieszcza go w macicy, gdzie przez trzy lata uwalnia dawkę substancji (niższą niż w pięcioletnim implancie). System dla młodszych osób w mniejszym stopniu wywołuje zaburzenia rytmu krwawień, nie powoduje nieprawidłowych plamień.

2. Podskórny implant hormonalny

Niewielki, giętki pręcik nasączony hormonem wszczepia się w znieczuleniu miejscowym pod skórę ramienia gdzie przez 3 lata uwalnia progestageny. Jednym z jego działań ubocznych mogą być nieprawidłowe krwawienia. Polecany jest w wybranych przypadkach, np. kobietom z zakrzepicą lub innymi chorobami, które nie mogą stosować antykoncepcji dwuskładnikowej.

3. Plaster antykoncepcyjny

Przykleja się na skórę, np. przedramienia co tydzień (z tygodniową przerwą raz w miesiącu). Niestety może się on odkleić (mniejsza skuteczność!) lub zabrudzić, co wygląda nieestetycznie. Choć nie ma do tego wyraźnych przeciwwskazań, nie poleca się go bardzo aktywnym i lubiącym uprawiać sporty kobietom.

4. Pierścień hormonalny dopochwowy

Kobieta samodzielnie go zakłada i nosi przez 3 tygodnie (potem powinien nastąpić tydzień przerwy). Skuteczności zarówno pierścienia jak i plastra nie osłabiają ani wymioty, ani biegunka (jak to może mieć miejsce w przypadku pigułek). Ale zdarza się, że dziewczęta, które jeszcze dobrze nie znają swojej anatomii mogą mieć problem z poprawnym założeniem go.


5. Dwuskładnikowa tabletka antykoncepcyjna niskodawkowa

To tabletka z niższą dawką estrogenów niż w tradycyjnej pigułce dla starszych kobiet. To metoda rekomendowana przez Polskie Towarzystwo Ginekologów dla młodych i bardzo młodych kobiet, planujących rozpoczęcie współżycia. Jest skuteczna i zwykle bardzo dobrze tolerowana. Przyjmowanie jej pomaga uregulować cykl miesięczny, zmniejsza dolegliwości PMS, łagodzi kłopoty z cerą. Tabletki trzeba zażywać codziennie o tej samej porze, wymaga to więc samodyscypliny.

6. Minitabletka jednoskładnikowa

Zawiera tylko jeden rodzaj hormonu: gestageny. Polecana jest kobietom karmiącym piersią, o zwiększonym ryzyku zakrzepicy lub z cukrzycą. Pigułkę bierze się codziennie o ustalonej godzinie. Uwaga! Od chwili rozpoczęcia antykoncepcji, dziewczyna musi znajdować się pod stałą opieką ginekologa i przychodzić do niego na kontrole przynajmniej raz w roku.

Dowiedz się więcej o płodności i antykoncepcji w każdym wieku:

Na podstawie artykułu Doroty Mirskiej-Królikowskiej z Vity
 

Redakcja poleca

REKLAMA