POLECAMY

Pożegnaj się ze stresem

W pracy często jesteś narażona na stres i przemęczenie? Sprawdź, w jak w szybki sposób zregenerować siły nie wstając nawet od biurka!
Zdarza Ci się wracać po pracy bardzo zmęczona, mimo, że teoretycznie nie robiłaś nic więcej niż praca przy biurku? Tempo pracy, przeciążenie obowiązkami i ciągłe siedzenie w jednej pozycji powoduje, że jesteśmy bardziej podatne na stres. Nawet, jeśli pozornie nie czujesz się zestresowana, Twoje ciało może wysyłać Ci pewne sygnały, które o nim świadczą.

Jak szybko zregenerować siły w pracy?


Przede wszystkim postaraj się nie dopuścić do sytuacji, w której Twój organizm powie "dość". Jednak jeśli zdarzy Ci się, że stres w pracy lub przepracowanie spowoduje spadek sił, wykorzystaj poniższe metody i wróć do formy:

1. Ruszaj się


Jeśli w pracy ciągle siedzisz przy biurku, co kilkadziesiąt minut zrób sobie 30 sekundową przerwę. Wstań, idź po herbatę lub otwórz okno. Nawet tak niewielka ilość ruchu sprzyja dotlenieniu organizmu, a co za tym idzie - polepszeniu sił witalnych

2. Zadbaj o postawę


Podczas pracy często zapominamy o prawidłowej postawie. Garbienie się powoduje zmniejszoną wentylację płuc, co z kolei przekłada się na słabsze dotlenienie mózgu. Co jakiś czas wyprostuj się, zapleć dłonie na plecach i rozciągnij mięśnie karku. Takie ćwiczenie pomoże dotlenić organizm i zrelaksować się.

3. Zrób automasaż


Siedząc długo w jednej pozycji często spinamy mięśnie szyi. Prowadzi to do dyskomfortu i bólu odcinka szyjnego kręgosłupa, a często jest także przyczyną bólów głowy i migren. Jeśli czujesz, że Twój kark staje się sztywny zrób delikatny automasaż tego miejsca. Delikatne uciskanie zesztywniałych mięśni pomoże Ci rozluźnić się i poczuć lepiej.

4. Pamiętaj o oddechu


Prawidłowy oddech jest kluczowy w obniżaniu hormonów stresu. Pomaga też bardzo szybko dotlenić organizm i zregenerować siły. Jak to zrobić? Usiądź wygodnie, wyprostuj plecy i rozluźnij barki. Weź głęboki wdech nosem, i wypuść powietrze ustami. Pamiętaj, aby wydech był dwa razy dłuższy niż wdech. Jeśli powtórzysz to ćwiczenie co kilka godzin, unikniesz przemęczenia organizmu i wrócisz do domu pełna sił do dalszego działania.

Dagmara Gmitrzak - trenerka rozwoju osobistego, socjolog, terapeutka technik holistycznych, dziennikarka. Ukończyła Instytut Stosowanych Nauk Społecznych na Uniwersytecie Warszawskim, z trzyletnią specjalizacją: Pomoc społeczno-terapeutyczna. Ukończyła również trzyletnie szkolenie z Muzykoterapii i Psychodramy oraz dwuletnie podyplomowe dziennikarstwo na UW. Od 2001 prowadzi warsztaty rozwoju osobistego i szkolenia dla firm. www.rozwojosobisty.waw.pl
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)