POLECAMY

Jak walczyć z mobbingiem?

Nikt nie powinien obrażać Twoich uczuć, ani sprawiać że czujesz się niekomfortowo. Jeśli jednak tak się dzieje, możesz mieć do czynienia z mobbingiem. Dowiedz się, jak z nim walczyć
Przez lata problem prześladowania w pracy czy ośmieszania współpracowników był spychany na drugi plan. Na szczęście sytuacja ta ulega zmianie, a pojęcie mobbingu na stałe weszło do polskiego kodeksu cywilnego i prawa pracy. Agnieszka Szafrańska-Romanów, psycholog z Centrum probalans, opowiada czym jest mobbing i jak z nim walczyć.

Mobbing w pracy - co to takiego?


Mobbing to prześladowanie współpracownika lub podwładnego w miejscu pracy. Prześladowanie to może przyjąć formę ośmieszania, poniżania lub zastraszania pracownika np. utratą pracy. Jeśli stajemy się celem takiego zachowania, możemy założyć że jesteśmy ofiarą mobbingu.

Mobbing w pracy - co robić?

Każdy pracodawca jest zobowiązany roztoczyć opiekę nad pracownikami doświadczającymi prześladowania w pracy, dlatego pierwszym krokiem powinno być udanie się do bezpośredniego przełożonego. A jeśli to on jest mobberem - do jego przełożonego. W między czasie starajmy się unikać kontaktu z mobberem a także wyznaczmy granice, których nie pozwolimy mu przekroczyć.

Będąc ofiarą prześladowania w pracy pamiętajmy, że mobbing jest przestępstwem i ma niszczący wpływ na nasze poczucie wartości i godności. Dlatego żaden przypadek przekraczania granic naszego komfortu psychicznego nie powinien być ignorowany.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/2 lata temu
jestem ofiara mobingu w 100% i pragne aby dosiegla kara tę wyrodna babe obecnie koordynatorke ,tyle mojego zdrowia ,tyle łez ,wstydu ,oby mi ktos pomogl ,a ja za lata zawiści ,krzywoprzysiestwa pokarało zycie jak tylko moze