zaproszenie ślubne fot. Fotolia

Zaproszenie ślubne - zobacz najpiękniejsze wzory i wybierz idealne!

Zaproszenia ślubne są jednym z najważniejszych elementów przygotowań ślubnych. Pełnią dwie role: informacyjną, ale także... reprezentacyjną. Są istotną wizytówką waszej uroczystości. Jak wybierać zaproszenia? Podpowiadamy!
zaproszenie ślubne fot. Fotolia

Zaproszenia ślubne to nie tylko informacja dla gości o terminie i miejscu uroczystości. To także wizytówka waszego dnia oraz pamiątka dla zaproszonych. Dlatego wybór zaproszeń i ich projekt powinien być przemyślany. Podpowiadamy, co powinniście wiedzieć o zaproszeniach ślubnych!

Współczesne zaproszenia ślubne 

Do niedawna zaproszenia ślubne występowały zwykle w formie ozdobnych kartek. Dziś zaproszenia ślubne, podobnie jak cała moda ślubna, stale ulegają ewolucji i coraz rzadziej przypominają swoją pierwotną formę...

Coraz częściej spotkać można je w formie:

 • pudełek
 • wycinanek
 • książek
 • zwojów
 • grafiki ze zdjęciami. 

Zaproszenia ślubne zadziwiają swoją kreatywnością i innowacyjnością, a narzeczeni coraz częściej rywalizują o niecodzienną i nietuzinkową formę.

Ważne, by w zaproszeniu znalazły się wszystkie informacje o uroczystości, a sama forma graficzna powinna przede wszystkim podobać się samym nowożeńcom. 

Jakie informacje powinny znajdować się w zaproszeniu na ślub?

Nie zapominaj o tym, że zaproszenie musi spełniać swoją podstawową funkcję – ma informować o waszym ślubie, a po jego przeczytaniu goście nie powinni mieć wątpliwości co do szczegółów uroczystości. W zaproszeniu koniecznie muszą pojawić się następujące elementy:

 1. imiona i nazwiska pary młodej,
 2. imiona gości wraz z informacją, czy zapraszacie też dzieci,
 3. data ślubu (pamiętaj, aby poprawnie zapisać datę. Formą poprawną jest np.: 16 czerwca, 20 marca NIE 16 czerwiec, 20 marzec!),
 4. godzina ślubu,
 5. miejsce ślubu (adres kościoła lub Urzędu Stanu Cywilnego oraz sali weselnej, opcjonalnie może pojawić się tez niewielka mapka),
 6. R.S.V. P. czyli potwierdzenie przybycia wraz z kontaktem do pary młodej, najlepiej podać numery telefonów do panny młodej i pana młodego,
 7. cytat – na zaproszeniach często umieszcza się cytat o miłości,
 8. wierszyk o prezencie – jeśli chcecie, aby wasi goście obdarowali was winem, książkami, pluszakami lub kwiatami, warto jest to zaznaczyć na zaproszeniu. Najlepsza i najbardziej wyrafinowaną formą jest zamieszczenie krótkiego i zabawnego wierszyka,
 9. informacja o noclegu – jeżeli decydujecie się na zaproszenie gości z daleka, koniecznie musicie zapewnić im odpowiedni nocleg. Aby goście nie martwili się tym, gdzie będą mogli się przespać po weselu, warto już w zapeszeniu podać informację o hotelu.

Wręczanie zaproszeń ślubnych to ważny element w organizacji ślubu. Pamiętaj, by gości zapraszać nie później, niż na 2 miesiące przed ceremonią. 

Nietuzinkowe zaproszenia ślubne - kilka inspiracji

Zaproszenie na ślub powinno być dopasowane do motywu przewodniego wesela i innych dekoracji ślubnych. Jeśli wasz wielki dzień będzie w klimacie rustykalnym, warto, by ten motyw pojawił się na zaproszeniu. Jeśli zaś będzie to nowoczesne wesele, niech zaproszenie też nabierze takiego klimatu. Zaproszenia ślubne możecie zamówić przez Internet, np. na Allegro lub kupić stacjonarnie. Zaproszenia ślubne często kupisz także w salonach (mody ślubnej lub specjalnych, dedykowanych), w których można zamówić swój oryginalny, spersonalizowany wzór.  Oto kilka nowoczesnych wzorów, które totalnie nas urzekły! Może znajdziesz tutaj swój wymarzony wzór? 

1. Zaproszenie ślubne - zmodyfikowana klasyka

 

Wedding Invitation 💌

Post udostępniony przez Weddingblog (@the.yes.guide)

2. Zaproszenia ślubne ręcznie wykonywane

Jeśli masz zdolności manualne, możesz pomyśleć o zaproszeniach ślubnych DIY. Wystarczy kolorowa, sztywna kartka i dodatki. Mogą to być suszone kwiaty, tasiemki, lub koronka, którą wystarczy przymocować do kartonu.
 

#davetiye #düğündavetiye #invitations #weddinginvitations #weddinginvitationdiy #diy #elyapımı

Post udostępniony przez 05327881879 (@davetiyetasarim)

3. Zaproszenie w oryginalnym pudełku

Wyjątkowych gości warto zaprosić w wyjątkowy sposób. Rodzicom, chrzestnym, świadkom oraz rodzeństwu możesz wręczyć śliczne pudełko, w którym znajduje się kartka z informacją o ślubie. Na wieczku pudełka obowiązkowo znaleźć się mają wasze imiona i nazwiska, data ślubu oraz subtelna grafika.

4. Zaproszenie w postaci zwoju

Zwój lub ozdobna koperta ze średniowieczną pieczęcią to idealne zaproszenie, jeśli organizujecie tradycyjne, ekskluzywne wesele w iście szlacheckim stylu. Jeśli przyjęcie odbędzie się w zamku lub karczmie, możecie pozwolić sobie na taki rodzaj zaproszeń. Podkreślicie tym samym charakter całej uroczystości.

5. Zaproszenie z motywem przewodnim ślubu

Pamiętaj, że motyw przewodni wesela zobowiązuje! Jeśli wybraliście ślub z morskim akcentem, w różowym stylu bądź modne ostatnio wesele rustykalne, koniecznie zaznaczcie to już na zaproszeniach. Konsekwencja jest bardzo ważna.

6. Zaproszenie ze zdjęciem

Spersonalizowanym zaproszeniem będzie kartka ze zdjęciem pary młodej. Wybierz niekonwencjonalny kształt, a więc inny niż podłużny, niewielki prostokąt. Zamiast tego pomyśl o okrągłym zaproszeniu lub w formie gazety, kartki z kalendarza, czy listu.

Potrzebujesz więcej informacji na temat zaproszeń ślubnych? Sprawdź:

 1. Tanie zaproszenia ślubne
 2. Teksty na zaproszenia ślubne
 3. Wierszyki na zaproszenia ślubne
 4. Oryginalne zaproszenia ślubne
 5. Zaproszenia ślubne rustykalne
 6. Zaproszenia na ślub cywilny
 7. Zaproszenia ślubne dla rodziców