Panna młoda wybiera suknie ślubne fot. Adobe Stock

Suknie ślubne – jak wybierać? Poradnik Panny Młodej!

Wybór i kupno sukni ślubnej to najważniejsze przedsięwzięcie spośród ślubnych przygotowań. Zobacz wszystko, co powinnaś wiedzieć na temat sukien ślubnych i wybierz najlepszą dla siebie!
Wioletta Górecka / 13.06.2018 05:30
Panna młoda wybiera suknie ślubne fot. Adobe Stock

1. Dlaczego suknie ślubne są białe?
2. Kiedy zamawiać suknię ślubną?
3. Kto kupuje suknię ślubną?
4. Używane suknie ślubne – sposób na oszczędność, czy przywołanie pecha?
5. Suknie ślubne do 500 zł – norma, czy wyjątkowa okazja?
6. Jak dobrać suknię ślubną do sylwetki?
7. Suknia ślubna do cywilnej uroczystości
8. Suknia ślubna dla rozwódki 

Co najbardziej kojarzy się ze ślubem? Oczywiście suknia ślubna. Przyszłe panny młode poświęcają najwięcej czasu i uwagi właśnie kreacji, w której staną przed ołtarzem. Suknia ślubna jest bazą do perfekcyjnego wyglądu w dniu ślubu, do której dobiera się pozostałe elementy: makijaż, fryzurę i dodatki. Jaka powinna być suknia ślubna? Jak wybrać tą, która oczaruje wszystkich? Kto powinien kupić suknię ślubną? Zebrałyśmy najważniejsze informacje w tej kwestii. Dowiedz się wszystkiego, czego potrzebujesz i rozpocznij swoje przygotowania do tego wielkiego dnia z dobrym planem i spokojem!

Dlaczego suknie ślubne są białe?

Biała suknia ślubna jest atrybutem każdej panny młodej. Warto jednak wiedzieć, że nie zawsze tak było! Dawniej śluby zawierane były przeważnie ze względów politycznych: rodziny łączyły się poprzez małżeństwa młodych w określonym celu. Jeszcze w XIX wieku przyszłe żony na swój ślub zakładały po prostu swoje najlepsze suknie, zazwyczaj kolorowe. Im wyższą klasę społeczną reprezentowała panna młoda, tym bardziej bogato zdobiona była suknia. Za prekursorkę zakładania białej sukni na ślub uważa się królową Wiktorię, która w 1840 roku do ślubu z księciem Albertem przyodziała właśnie biel. Powiada się, że był to celowy zabieg z jej strony, mający pokazać jej roztropność i zdrowy rozsądek – tym miała również kierować się jako przyszła władczyni. Wybór ten był gorąco komentowany przez wiele miesięcy, a pomysł spodobał się na tyle, że… został zwyczajem. Biel sukni ślubnej symbolizować ma dodatkowo czystość, niewinność i szczerze zamiary. Dziś widząc Pannę Młodą w białej sukni, trudno wyobrazić sobie, że kiedyś mogło być inaczej! Moda ślubna ulega jednak zmianom i obecnie ponownie coraz częściej można zobaczyć Pannę Młodą w sukni ślubnej innej, niż biała! Modny jest kolor ecru, szampana czy róż, a także inne pastelowe barwy!

Kiedy zamawiać suknię ślubną?

Podobnie jak w dawnych czasach, dziś suknia ślubna jest najważniejszym elementem przygotowań do ceremonii zaślubin. Jej poszukiwania rozpoczynają się zwykle od razu po zaręczynach: trzeba przecież znaleźć odpowiedni fason, materiał, a także najczęściej spersonalizować wybrany model tak, by idealnie pasował do danej kobiety. Im bardziej odległy termin wesela, tym więcej czasu na poszukiwanie i dopasowanie sukni. Wszystko zależy jednak od modelu, na jaki zdecyduje się Panna Młoda. Jeśli krój jest prosty, sukienka skromna, a sylwetka Panny Młodej szczupła i proporcjonalna - na przeróbki potrzebne będzie mniej czasu. Warto pamiętać o tym, że figura zmienia się stosunkowo szybko – wystarczy kilka tygodni, by schudnąć lub przytyć na tyle, że będzie to miało wpływ na to, w jaki sposób suknia będzie leżeć. Im bardziej wyszukany model, tym wcześniej zaleca się rozpocząć poszukiwania: zamówienie, przymiarka, przerobienie i ewentualne poprawki mogą bardzo rozciągnąć się w czasie. Jeśli więc masz czas, sukni warto zacząć szukać jak najwcześniej – minimum na kilka miesięcy przed ceremonią (6-9) Jeśli suknia będzie szyta na zamówienie lub sprowadzana do salonu zza granicy, a nie wybrana spośród gotowych modeli, zamówienie powinno być złożone jeszcze wcześniej, nawet do roku czasu przed ceremonią.

Kto kupuje suknię ślubną?

Stroje Pary Młodej stanowią bez wątpienia najważniejszy element uroczystości. Wiele par zbiera fundusze na ślub i wesele samodzielnie i koszty pokrywa ze wspólnej kasy na ten cel. W innych przypadkach sporą część kosztów przygotowań pokrywają rodzice pary młodej. Nierzadko zdarza się również, że młodzi dzielą się kosztami na pół i umawiają się, kto za co płaci. W przypadku zakupu strojów, nie ma sztywnej reguły, która określałaby, kto ponosi koszty związane z ich kupnem. Zależy to wyłącznie od ustaleń Pary Młodej i ich rodzin. Najczęściej za sukienkę i dodatki, fryzurę, makijaż i manicure, płaci Panna Młoda lub jej rodzice. Czasem jest to prezent od przyszłego męża lub jego rodziców.

Używane suknie ślubne – sposób na oszczędność, czy igranie z pechem?

Nie da się ukryć, że to właśnie suknia ślubna i dodatki do niej są najdroższe jeśli chodzi o wydatki związane z Panną Młodą. Wiele pań, chcąc maksymalnie zmniejszyć koszty organizacyjne, decyduje się na wypożyczenie sukni lub odkupienie sukienki używanej. Pozwala to znacznie zaoszczędzić. Często Panny Młode chowają suknię (często bardzo drogą) do szafy, w której wisi i niszczeje, założona zaledwie dwa razy – na ślub i sesję zdjęciową. Decydują się więc na sprzedanie jej, często nawet o kilkadziesiąt procent taniej, niż zapłaciły same, dając tym samym możliwość zaoszczędzenia kosztów przyszłej Pannie Młodej. Znalezienie wymarzonej, dopasowanej sukni spośród pojedynczych modeli i rozmiarów jest o wiele trudniejsze, niż zamówienie nowej na wymiar, jeśli jednak dobrze trafić – piękna suknia może być twoja za naprawdę niewielkie pieniądze!

Suknie ślubne do 500 zł – norma, czy wyjątkowa okazja?

Innym sposobem na redukcję kosztów przygotowań do ślubu i wesela, jest wypożyczenie sukni z komisu. Zdarza się nawet, że w sklepie z używaną odzieżą na wieszaku będzie wisieć ta, która cię urzeknie! Podobnie jak w przypadku odkupienia sukni od osoby prywatnej, wybór jest ograniczony. Jeśli jednak masz odpowiednio dużo czasu do wesela, możesz znacznie w ten sposób zaoszczędzić. Podobnie jak w przypadku używanych obrączek, z używaną suknią związany jest mit, jakoby pech małżeństwa, które się ich pozbyło (kłótnie, rozwód, zdrada), przechodziły na nowych nabywców. Jeśli jednak nie jesteś przesądna, takie rozwiązanie może zmniejszyć koszty nawet o kilkanaście procent!

Jak dobrać suknię ślubną do sylwetki?

Tak samo, jak w przypadku każdego innego elementu odzieży, wybierając suknię ślubną, trzeba kierować się przede wszystkim dopasowaniem fasonu do swojej sylwetki. Koniecznie trzeba wziąć pod uwagę:

  • typ sylwetki (jabłko, gruszka itp.)
  • proporcjonalność ciała
  • wielkość biustu
  • wzrost
  • temperament Panny Młodej.

Choć suknię zakłada się z założenia maksymalnie dwa razy, to ślub i wesele, a także pamiątki z tego wydarzenia w postaci filmu i zdjęć, pozostają na całe życie. Dlatego suknia musi być dopasowana w taki sposób, byś czuła się w niej swobodnie, a przede wszystkim sobą. Jeśli na co dzień preferujesz skromny styl ubierania i lubujesz się w prostych kreacjach, w fasonie typu princeska będziesz czuć się sztucznie i niekomfortowo. To oczywiste, że w dniu swojego ślubu każda kobieta chce wyglądać jak księżniczka, jednak definicja tego musi odpowiadać temperamentowi i charakterowi kobiety na co dzień.

Suknia ślubna do cywilnej uroczystości

Ogólnie przyjęło się, że klasyczna, biała suknia ślubna, przypisana jest Pannom Młodym zawierającym związek małżeński przed Bogiem. W praktyce jednak – kobiety biorące ślub cywilny, także chętnie zakładają białe suknie. Uroczystość cywilna pozwala także na nieco większą swobodę, niż kościelna: sukienka może być krótka, asymetryczna, odkrywająca ramiona, plecy czy z głębokim dekoltem. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie do tego, by na ślub cywilny założyć klasyczną, białą suknię. To kwestia indywidualnego wyboru Panny Młodej. Nierzadko suknia ślubna dla ciężarnej Panny Młodej również jest biała, o klasycznym fasonie. Ślub cywilny pozwala także na założenie sukni w innym kolorze – wybór zależy wyłącznie od kobiety. Nierzadko widuje się Panny Młode zawierające związek małżeński w eleganckich sukienkach wizytowych czy wieczorowych.

Suknia ślubna dla rozwódki

Życie nie zawsze układa się tak, jakbyśmy tego chcieli, a po drodze czeka na nas wiele cierpienia i rozczarowań. Najczęściej dotyczy to rozczarowania drugą osobą – partnerem, co w wielu przypadkach kończy się rozwodem. Zgodnie z popularnym powiedzeniem, po burzy zwykle wychodzi słońce, tak więc niewykluczone, że rozwódka po jakimś czasie zdecyduje się na ponowne zawarcie związku małżeńskiego. Część z nich ma jednak dylemat związany z wyborem sukni ślubnej: czy rozwódce bowiem wypada zakładać suknię białą, zwłaszcza, że sytuacja najczęściej dotyczy pań po 30-40 roku życia? W tej kwestii znajdzie się sporo głosów mówiących o tym, że zakładanie białej sukni w tym przypadku będzie obłudą. Inne z kolei potwierdzą, że każdy ma prawo wziąć ślub jak i w czym tylko zechce. Nie ma jasnych reguł określających, co rozwódce wypada, a czego nie. Zwykle postępują one zgodnie ze swoim przeczuciem i sumieniem zgodnie z zasadą „Dlaczego drugi ślub miałby być gorszy, od tego pierwszego?”

Zobacz także:
Suknia ślubna dobrana pod...znak zodiaku? Sprawdź!
Biel, a może inny kolor? Wybierz swój kolor sukni ślubnej!
Suknia ślubna - kupiona, czy pożyczona?