ŚLUBNY SAVOIR-VIVRE

napisał/a: WIDEOFILM 2007-01-27 22:27

Ślub i wesele są wydarzeniami, przy których bardzo łatwo kogoś urazić. Dlatego należy pamiętać o zasadach dobrego wychowania, aby zarówno państwo młodzi, jak i rodzice, świadkowie i goście byli zadowoleni. Oto kilka zasad:
 Powinniście zorganizować wesele, które będzie odpowiadało możliwościom finansowym zarówno rodziny pana młodego, jak i panny młodej. Nie można jednej z rodzin zmuszać do zaciągania kredytu albo wydawania wszystkich oszczędności na wesele, które przekracza ich możliwości finansowe.
 Nie traktujcie propozycji drugiej rodziny jako fanaberii; być może wynikają one z pewnych tradycji rodzinnych? Należy bardzo delikatnie o to wypytać i ewentualnie spróbować delikatnie przedstawić swoje racje.
 Na pewno będzie bardzo dużo trudnych rozmów i wyborów. Państwo młodzi powinni ustalić między sobą, co jest dla nich najważniejsze i w tych sprawach nie ustępować, a w innych starać się dojść do kompromisu.
 Najpóźniej na dwa miesiące przed uroczystością, najlepiej podczas spotkania w eleganckiej restauracji albo podczas wystawnego obiadu u któregoś z Was w domu powinniście poprosić swoich świadków.
 Gości weselnych powinniście zaprosić osobiście najpóźniej na miesiąc przed dniem ceremonii zaślubin. Podczas zapraszania gości powinni być obydwoje narzeczeni.
 Jeśli zapraszacie gości mieszkających daleko, powinniście zapewnić im nocleg. Jeśli sami będą musieli za niego zapłacić należy ich wcześniej o tym powiadomić. Niedopuszczalna jest sytuacja, gdy goście rano dowiadują się, że muszą zapłacić za hotel. Można oczywiście ich ulokować u siebie w domu.
 Pan młody wraz z rodzicami (w osobnych samochodach) przyjeżdżają do domu panny młodej.
 Nie wypada się spóźnić na ślub kościelny. Niestety nic nie może być wytłumaczeniem, nawet przedłużająca się sesja zdjęciowa.
 Panna młoda jest tego dnia najważniejsza i dlatego żadna z kobiet będących gośćmi na weselu nie powinna mieć sukienki w takim kolorze jak ona. Najczęściej mówi się, że w tym wypadku biel jest zarezerwowana dla panny młodej.
 Państwo młodzi powinni dojechać do Sali weselnej jako ostatni. Witać ich powinni wszyscy goście weselni.
 Należy przygotować winietki na stoły – karteczki z imionami i nazwiskami gości, którzy mają siedzieć na danym miejscu. Rozplanowanie stołów powinno być przemyślane: zgodnie z rangą, pokrewieństwem lub wiekiem. Miejsca najdalej od gospodarzy są najmniej prestiżowe. Należy uważać, by nie posadzić obok siebie osób skłóconych ze sobą.
 Żadna strona rodziny (ani pana młodego ani panny młodej) nie powinna być w żaden sposób faworyzowana.
 Pierwszy toast powinien wznieść ojciec panny młodej witając nowego członka rodziny. Drugi toast jest wznoszony przez ojca pana młodego, który wita w rodzinie synową. Trzeci toast powinien wygłosić ktoś bliski państwu młodym, życząc im szczęścia.
 Pierwszy taniec należy tylko do młodej pary.
 Kolejne tańce państwo młodzi powinni zatańczy z ojcem, matką, drużbami oraz z teściami.
 Państwo młodzi powinni postarać się z każdym z gości zamienić chociaż słowo albo przynajmniej podejść do każdego stołu.
 Państwo młodzi, rodzice i świadkowie na weselu pełnią bardzo ważne funkcję, dlatego nie powinni przesadzać z ilością wypitego alkoholu.
 Goście często chcą zrobić sobie pamiątkę w postaci zdjęcia lub amatorskiego nagrania wideo. Winni spytać wcześniej młoda parę czy mogą to zrobić.
 Przy stole nie wypada prowadzić rozmów przez telefon komórkowy lub też wysyłać sms.
 Na ten szczególny dzień goście powinni być gustownie ubrani, a także obsługa wesela jak zespól muzyczny, fotograf, kamerzysta, kierowca samochodu młodej pary, kierowca autobusu i inni.
 Na koniec państwo młodzi powinni osobiście pożegnać wszystkich gości.
napisał/a: samsam 2007-01-28 00:38
WIDEOFILM napisal(a):Na koniec państwo młodzi powinni osobiście pożegnać wszystkich gości.

Gratuluję tym, którym się to uda
napisał/a: Belay 2007-01-29 07:32
A ja wysyłałam SMS`a, siedząc przy stole - bo od swojego drugiego szefa dostałam SMS`a z życzeniami i nie mogłam nie odpisać ;)

Toasów nie wznosił ani mój ojciec, ani teść. Nasze wesele trochę się różniło od standardowego ;)

No i jedna z koleżanek miała suknię w kolorze ecru - aż dziw, że nikt jej nie pomylił z Panną Młodą ;)
napisał/a: Anetka1 2007-02-21 23:58
Temat już gdzieś istanieje, jak mi się uda odnaleźć to ten usuwam.
napisał/a: WIDEOFILM 2007-02-22 08:47
Patrzyłem na wcześniejsze tematy, nic nie znalazłem takiego,a wyszukiwarka tylko wprowadza w błąd.
ps.prosiłbym ten temat umieścić w rubryce ważne.
napisał/a: Angelika1 2007-02-22 11:50
WIDEOFILM, dzięki za ślubny savir-vivre, nigdzie wcześniej nic takiego nie widziałam
napisał/a: Madziulka1 2007-02-23 16:13
oj ten temat jest godny przeczytania. Niektorych rzeczy nie wiedzialam :)
napisał/a: Angelika1 2007-02-26 14:19
Madziulka napisal(a):Niektorych rzeczy nie wiedzialam
ja też