ślub wesele koszty

napisał/a: ~Beata 2011-08-03 11:12
Córka męża wychodzi za mąż. Zaplanowany jest ślub, i wesele na 80 osób poza miejscem zamieszkania. Z naszej kieszeni zapłaciliśmy już za: obrączki, strój panny młodej, fotografa, kwiaty (wiązanka, dekoracja samochodu), alkohol, zadatek na przyjęcie weselne, pokoje hotelowe dla: 1) młodej i świadkowej, 2) młodego i świadka, 3) wspólnych znajomych pary młodej. Młodzi zażądali, żeby do ślubu wiózł ich ojciec panny młodej.
Rodzice obojga narzeczonych mają podobny, dobry, status finansowy.
Rodzice narzeczonego zadeklarowali pokrycie (tylko) kosztu przyjęcia "za swoją rodzinę" (mniej więcej tyle samo gości, co z naszej strony). Nie poczuwają się do partycypowania w pozostałych kosztach, i nawet nie zapytali czy pomóc w organizacji.
Uważam, że za obrączki, bukiet ślubny i fotografa- tradycyjnie płaci narzeczony. Ostatecznie- wszystkie koszty strony pokrywają po połowie.
Proszę o Państwa komentarze, czy to moje oczekiwania są zbyt wygórowane?
misia-a-misia-b
napisał/a: misia-a-misia-b 2011-08-03 19:37
Beato juz Ci wkleilam w innym watku fragment z poradnika:

Kto za co płaci?

W niektórych środowiskach istnieje tzw. podejście tradycyjne do dzielenia kosztów ślubu i wesela. Rodzina Panny Młodej i Pana Młodego dzieli się kosztami poszczególnych elementów składowych uroczystości ślubno-weselnych.

Rodzina Panny Młodej finansuje:

* druk zaproszeń i papeterii ślubnej,
* sporządzenie dokumentacji fotograficznej i wideo,
* strój ślubny Panny Młodej,
* przyjęcie weselne bez kosztów napojów alkoholowych i bezalkoholowych,
* dekoracje sali weselnej i miejsca ślubu.

Rodzina Panny Młodej w tradycyjnym podziale zapewnia menu weselne, w tym również ponosi koszty wyprodukowania tortu ślubnego. Rodzajów tortów jest wręcz niezliczona ilość i każda para może przebierać w kolorach, smakach i kształtach. Od wielkości, a w zasadzie wagi, kształtu i trudności przygotowania zależy oczywiście również cena tortu weselnego.

Zobacz także: Życzenia ślubne

Rodzina Panna Młodego finansuje:

* napoje alkoholowe i bezalkoholowe na przyjęciu weselnym,
* obrączki
* strój ślubny Pana Młodego,
* bukiet dla Panny Młodej,
* pojazd ślubny,
* zespół muzyczny
* podróż poślubną.

Podajemy informacje, jakie wydatki musisz zaplanować, ale pamiętaj, że to, na co i jak dużo chcesz wydać, zależeć będzie wyłącznie od Ciebie, Twojego partnera i ewentualnie Waszych rodziców.

Z obserwacji z ostatnich kilku lat wynika, że taki podział jest w praktyce coraz rzadziej spotykanym zjawiskiem. Większość par albo finansuje samodzielnie swoje uroczystości, albo ich sporą część. W takich przypadkach rodzice starają się pokryć jakąś - czasem mniejszą, czasem większą - część kosztów. W niektórych rodzinach jednak wciąż za punkt honoru uznaje się wydanie córki za mąż czy ożenienie syna i nie ma szans, żeby rodzice pozwolili na to, by dzieci cokolwiek finansowały same.
napisał/a: ~Beata 2011-08-03 23:20
Dziękuję za odpowiedź. Utwierdza mnie w przekonaniu, że jednak nie jestem z Księżyca Wiadomo, chcielibyśmy, żeby ta uroczystość była zapięta na ostatni guzik, i pozostała pięknym wspomnieniem. Zapomniałam napisać, ze zaproszenia, tort, upominki dla gości i tort- zostały przez nas zapłacone. Córka chciała piękne, narzeczonemu było obojętne (jak wszystko pozostałe), więc zamówiłam takie, jak chciała.
Po zaręczynach ustaliliśmy, że wspólnie pomożemy dzieciom w przygotowaniach, teraz usłyszałam od rodziców narzeczonego córki, że przesadzam twierdząc, że przygotowania do ślubu i wesela wymagają poświęcenia czasu i zaangażowania, że to przecież "nic wielkiego". Rozumiem córkę- chce, aby ten dzień był najpiękniejszy, więc organizuję, pomagam, wożę, płacę... i serce mi się kroi, bo mężczyzna nie zaangażowany w przygotowania w żaden sposób, nie wróży dobrze na dalsze życie.
napisał/a: ~Beata 2011-08-03 23:26
Acha, za zespół muzyczny też zapłaciliśmy. Odmówiłam dopiero zapłacenia za parę młodą za wyjazd Z NAMI na jesienny wypoczynek.