Intercyza a spadek?

napisał/a: templariusz 2008-07-05 15:05
Mam pytanie:
- Moi rodzice mają duży dom, którego jestem jedynym spadkobiercą. Czy gdy podpiszę z narzeczoną intercyzę, to po śmierci rodziców będę nadal jedynym spadkobiercą domu? Czy w razie rozwodu ona będzie miała jakiekolwiek prawo do mojego domu?

Dziękuję za odpowiedzi i pozdrawiam
napisał/a: ~gość 2008-07-05 15:21
templariusz, tak. A najlepiej byłoby, gdyby rodzice Ci teraz go przekazali notarialnie w formie darowizny, ze służebnością - mieliby w ten sposób zagwarantowane dożywotnie użytkowanie, a Ty byłbyś właścicielem domu.

[ Dodano: 2008-07-05, 15:23 ]
Wyraziłam się nieprecyzyjnie, moje "tak" dotyczyło tego, że dom będzie Twój. Co dostaniesz przed ślubem, i tak jest tylko Twoje, a co po ślubie - jako Ty, a nie Wy - właśnie będzie wyłącznie Twoje dzięki intercyzie. Dlatego uważam, że to dobra rzecz
napisał/a: sorrow 2008-07-05 23:28
Jeśli dobrze się orientuję, to intercyza nie będzie wogóle ci potrzebna jeśli rodzice w testamencie zaznaczą, że spadek dotyczy wyłącznie ciebie. Ich wola ma tu większą wagę niż wspólnota małżeńska. Jak poszukasz w necie, to znajdziesz kilka wątków na ten temat, ale musiałbyś to potwierdzić u jakiegoś prawnika.
napisał/a: arTemida 2008-07-06 01:34
templariusz tak jak pisze sorrow spadek wchodzi do majątku odrębnego małżonka a nie do majątku wspólnego małżonków, a co za tym idzie nie podlega podziałowi w razie rozwodu.
Żona ma jedynie prawo wystąpić o zwrot poniesionych nakładów na utrzymanie majątku odrębenego męża np remonty, inne prace zwiększające wartość rzeczonego spadku, w tym przypadku domu.
napisał/a: ~gość 2008-07-06 13:45
o, to to, arTemida, miałam taką sytuację w rodzinie i dlatego piszę, że najlepsza jest darowizna (nie daje drugiej stronie żadnych możliwości manewru), poza tym, chyba najtaniej wychodzi w tej chwili. Poza tym, zdarzają się sytuacje podważania testamentu, szczególnie, jeśli jest o co walczyć.