Obrączki ślubne fot. Adobe Stock

W jaki sposób czyścić złote obrączki? Poznaj sprawdzone sposoby na złoto jak nowe!

Obrączki ślubne towarzyszą małżonkom na co dzień. Często nie ściągają ich z palców wcale, wykonując w nich codzienne czynności, myjąc ręce, kąpiąc się i śpiąc. Z czasem ich wygląd może się pogorszyć, pod wpływem wilgoci i zabrudzeń. Jak dbać o złote obrączki, by zawsze wyglądały jak nowe?
Wioletta Górecka / 09.10.2018 06:00
Obrączki ślubne fot. Adobe Stock

Złoto to jeden z najszlachetniejszych materiałów, który przetrwa wiele. Jednak nawet najbardziej szlachetne metale nie są w pełni odporne na działanie czasu i czynników zewnętrznych. Złoto, platyna czy srebro, poddawane działaniu czynników chemicznych bądź mechanicznych, także tracą na świetności. Złote obrączki, noszone przez małżonków na co dzień, narażone są na wiele niszczących je czynników. Jak dbać o złote krążki, by po latach nadal wyglądały tak samo pięknie, jak na początku?

Złote obrączki – jak zachować i przywrócić im blask?

Niezależnie od tego, jak bardzo dbasz o swoją biżuterię, czas i czynniki zewnętrzne są dla niej nieubłagane. Złote obrączki, noszone na co dzień, narażone są na uszkodzenia mechaniczne (rysy, wgniecenia) oraz chemiczne (detergenty, kosmetyki). Przez to przede wszystkim tracą kolor i pojawiają się na nich rysy i zadrapania.

Najprostszym rozwiązaniem, które przywróci świetność złotym obrączkom (i złotej biżuterii w ogóle), jest oddanie ich do czyszczenia u złotnika. Specjalistyczne preparaty i narzędzia przywrócą złotym wyrobom blask bez ryzyka uszkodzeń. Złote obrączki możesz czyścić także domowymi sposobami! Oto 4 sprawdzone patenty!

4 domowe sposoby na czyszczenie złotych obrączek

Przed przystąpieniem do samodzielnego czyszczenia złotej biżuterii musisz mieć świadomość tego, że złoto samo w sobie jest bardzo delikatnym i kruchym metalem – wystarczy przygryźć je zębami, by zostawić ślady zniszczenia. Wytrzymałości nabiera dopiero w połączeniu ze specjalnymi dodatkami oraz dzięki hartowaniu.

Do czyszczenia złota nigdy nie stosuj zwykłych detergentów – mleczek, płynów czy proszków! Możesz w ten sposób nieodwracalnie uszkodzić powierzchnię obrączki.

Wykorzystuj jak najdelikatniejsze i jak najbardziej naturalne środki, takie jak mydło, proszek do pieczenia, spirytus czy cebulę.

"Mój mąż nie chce nosić obrączki. Zdradza mnie?" 

Złote obrączki – czyszczenie domowymi sposobami

Złote obrączki wyczyścisz z powodzeniem dzięki tym kilku, prostym sposobom!

Proszek do pieczenia

Na zwilżony wacik nasyp odrobinę proszku do pieczenia. Proszek powinien się nieco spienić – to znak, że roztwór jest gotowy, by natrzeć nim obrączkę. Rozprowadź proszek po biżuterii w taki sposób, by pozostawić na niej spienioną warstwę. Odstaw na kilkanaście – kilkadziesiąt minut i spłucz dokładnie. Na koniec wypoleruj biżuterię kawałkiem miękkiego materiału

Ciepła woda i mydło

Równie skuteczna i bezpieczną metodą czyszczenia złotej biżuterii jest zamoczenie jej w roztworze ciepłej wody i mydła. Taka mieszanka doskonale rozpuści wierzchnią warstwę brudu. Zamocz obrączki na kilka minut, a następnie czyść dokładnie za pomocą miękkiej ściereczki. Spłucz wodą i wytrzyj dokładnie do sucha.

Roztwór spirytusu

Jeśli zabrudzenia są bardzo mocne lub obrączka jest rzeźbiona i trudno dotrzeć ci do załamań innymi metodami, wykonaj 50 % roztwór wody ze spirytusem. Pocieraj obrączkę szmatką namoczoną w tak przyrządzonym płynie, a następnie spłucz i osusz biżuterię.

Cebula

Choć mało kto o tym wie, cebula przydaje się nie tylko w kuchni! Obrączkę możesz natrzeć lub skropić sokiem z cebuli i pozostawić na około godzinę. Następnie spłucz i osusz obrączki.

Zobacz także:
Przygotowania do wesela trwają? Kiedy zamówić obrączki? 
Obrączki bez tajemnic - wszystko, co musisz o nich wiedzieć!