Ślub w plenerze fot. Fotolia

Ślub w plenerze - jak zorganizować ślub w plenerze?

Zobacz, jak zorganizować uroczystość weselną w ogrodzie. Sprawdź, o jakich dekoracjach nie możesz zapomnieć, aby ceremonia była idealna!
Ślub w plenerze fot. Fotolia
Ślub w plenerze, a więc na zewnątrz to pomysł zaczerpnięty z Zachodu, który od niedawna (od 2015 roku) jest prawdziwym hitem również w Polsce. Na ceremonię w ogrodzie albo parku mogą sobie pozwolić pary, które biorą ślub wiosną, latem i wczesną jesienią. Uroczystość ślubu, jak i wesele odbywa się nie w restauracji czy sali bankietowej, ale w przepięknej, naturalnej scenerii. Zobacz, o czym warto pamiętać, decydując się na ślub w plenerze.

Formalności

Pamiętaj, że ślub w plenerze to nie tylko śliczna altana, kwiatki, baloniki i płatki róż. Musisz też pamiętać o formalnościach, bez których ceremonia się nie odbędzie. Jeśli bierzesz ślub cywilny poza urzędem, musisz wcześniej złożyć wniosek, w którym wskażesz miejsce, w którym ma się odbyć uroczystość. Miejsce musi zachowywać uroczystą formę ceremonii oraz bezpieczeństwo jej uczestników. Weź też pod uwagę, że stylistyka miejsca, w którym odbędzie się ceremonia i wesele zależy od ciebie. Niezależnie od inwencji twórczej, nie zapomnij o stole i krześle dla urzędnika oraz godle, które nada wydarzeniu uroczystego charakteru.

Porady konsultanta ślubnego

Altany

Nieodłącznym elementem ślubu w plenerze są altany. Tutaj możesz pozwolić sobie na totalne szaleństwo i burzę pomysłów. Począwszy od tradycyjnych, drewnianych altan, po te zdobione kwiatami, delikatnymi materiałami, lampkami czy cekinami. Jeśli masz wrażenie, że takie pomysły są zbyt standardowe, nawet jak na ślub w plenerze, pomyśl nad bardziej niekonwencjonalnymi pomysłami. Proponujemy:
  • altankę ze starych ram okien,
  • altanę ze starych tradycyjnych drzwi, ozdobionych kwiatami,
  • altanę z wykorzystaniem dużego, rozłożystego drzewa, na którym możesz umieścić ozdobny żyrandol z kryształów,
  • altankę z lampek, zawieszonych na gałęziach drzew.

Ciekawe miejsca na ślub w plenerze

Dywan z kwiatów

Ślub w plenerze to doskonała możliwość na zrealizowanie swoich marzeń o pięknym weselu w amerykańskim stylu. Nie zapomnij o ozdobach, które są kwintesencją uroczystości i dodadzą jej niepowtarzalnego uroku. Pamiętaj o dywanie, który będzie prowadził was do altany. Może to być tradycyjny czerwony dywan, chociaż wydaje się nam on zbyt ciężki i nienaturalny. Zamiast tego, pomyśl o "alejce" z kwiatów lub płatków róż. Nie zapominaj o ozdobnych świecznikach lub lampionach, które dodadzą magii.

Ozdoby na ślub w plenerze

Stoły

Jeśli planujesz ślub w ogrodzie, pomyśl o okrągłych stołach. Udekoruj je kwiatami, świecami i koralikami. Nie zapominaj też o krzesełkach, które również mają duże znaczenie. Możesz ozdobić je białym materiałem, kwiatami i wstążkami. Niech przyświeca ci zasada, że im mniej, tym lepiej, a przy wyborze dekoracji, należy pamiętać o jednym, konkretnym stylu, aby akcesoria i dodatki nie wywołały chaosu estetycznego.

Koszty śluby w plenerze 

Czasem słońce, a czasem ... deszcz!

Pamiętaj, że pogoda zmienną jest. Nawet jeśli wybrany przez ciebie ogród jeszcze tydzień temu wyglądał wspaniale, w dniu ślubu może padać deszcz lub wiać wiatr. Żeby nie martwić się, że pogoda może popsuje wasze plany, dobrze jest zaopatrzyć się w duży namiot.