Ślub w pigułce - ściąga z tego, co musicie koniecznie załatwić!

Aby ślub był najpiękniejszym wspomnieniem, musi być dobrze zorganizowany. Wówczas wszystko odbędzie się bez nerwów. Podpowiadamy ślubne ABC, o którym musicie pamiętać!
/ 17.02.2019 19:53

Ślub to jedno z najpiękniejszych wydarzeń w życiu, jednak aby jako takie zostało zapamiętane, musi być dobrze zorganizowane. Najważniejsze jest dopełnienie o czasie wszystkich formalności - bez nich ani rusz. 

Oto nasz krótki poradnik związany z optymalną organizacją ślubu! 

Ślubne ABC - o tym koniecznie musicie pamiętać!

Im więcej czasu do daty ślubu, tym lepiej - wszystko będzie można załatwić na spokojnie i bez nerwówki! O tym musicie pamiętać:

Formalności przed ślubem

Przy organizacji ślubu najważniejsze są formalności. Bez nich nie będzie możliwe zawarcie związku małżeńskiego. W zależności od tego jaki ślub: konkordatowy czy cywilny będziecie brać, trochę inaczej trzeba się zabrać do ich załatwiania.

Formalności przed ślubem cywilnym - tego musicie dopilnować!

 

Dekoracje ślubne

Kwestie te zawsze warto wcześniej omówić, czy to z osobami pracującymi w Urzędzie, czy też w przypadku kościoła – z siostrą, kościelnym, księdzem a nieraz samym Proboszczem.

Zarówno w USC, jak i w kościele kwiaty zazwyczaj są – bukiety na stole urzędnika lub pod ołtarzem w kościele. Gdybyście chcieli zrobić coś na własną rękę, zdecydowanie o indywidualne dekoracje łatwiej jest w kościele. 

5 inspiracji na najpiękniejszą dekorację kościoła na ślub!

Ślub cywilny, to krótka uroczystość, po której zaraz jest następna. Z tego względu w urzędzie niechętnie godzą się na pomysły własnego dekorowania sali.

Pamiętajcie, że nie obowiązuje was rejonizacja – jeśli więc wasz urząd wydaje wam się chłodny i biurokratyczny poszukajcie takiego, który spełni wasze oczekiwania.

W kwestii dekoracji kościoła warto żebyście wiedzieli, że nie wolno zostawiać tego na ostatnią chwilę. Gdy już macie swoją wizję na udekorowanie tego miejsca, zgłoście się do florystki lub dekoratorów. Zadadzą wam oni zapewne mnóstwo pytań potrzebnych im do sprawnego zorganizowania dekoracji.

Potrzebujecie więc czasu, by na te pytania znaleźć odpowiedzi – czyli musicie wybrać się do kościoła. Może się też właśnie wtedy okazać, że dany kościół nie zgodzi się na pewne elementy dekoracyjne np. płatki kwiatów rozsypane wzdłuż alejki lub też okaże się, że w tej parafii dekoracje zawsze wykonują siostry i nie macie możliwości wprowadzenia firmy zewnętrznej.

Pamiętajcie też, że istnieje możliwość robienia dekoracji na kilka ślubów tego dnia. Pozwoli to wam oraz innym parom młodym na zaoszczędzenie kosztów.

 

Oprawa muzyczna ślubu

Kolejny temat to oprawa muzyczna ślubu. Tu już niezależnie od tego, czy będzie to ślub cywilny czy kościelny, nie ma z tym większych problemów.

W większości USC są obecni muzycy, którzy podejdą do was przed samym ślubem i zapytają czy chcecie skorzystać z ich usług. Możecie również zamówić sobie kogoś we własnym zakresie. To samo dotyczy kościoła. Oprócz organisty mszę może uatrakcyjnić skrzypek, trębacz, czy chór.  Wszytko zależy od waszych upodobań. W kościele oczywiście, tak jak i w przypadku dekoracji, warto wcześniej poruszyć kwestie oprawy muzycznej.

Zespół muzyczny, czy DJ - która opcja będzie lepsza na twój ślub?

 

Fotograf i kamerzysta na ślub

Ten dzień, choć zaplanowany w każdym szczególe, przemknie wam niczym ulotny sen. Wtedy pozostają tylko wspomnienia. A te – ponieważ też ulotne – warto zatrzymać na dłużej. Mowa tu oczywiście o ekipie foto i video. Dzięki nim będziecie mogli wracać do tej pięknej uroczystości wciąż od nowa.

Jak wybrać idealnego fotografa na ślub?

Zadbajcie więc o to, by chwile, które przez nich zostaną zapisane miały odpowiednią jakość. Warto napomknąć o tym, że w wielu parafiach ksiądz prosi od ekipy foto-video o zaświadczenia uprawniające ich do pracy podczas mszy. Zawczasu dowiedźcie się więc, czy w waszym kościele tego wymagają oraz czy podwykonawcy przez was wynajęci takim zaświadczeniem dysponują.

 

Auto na ślub

Teraz czas na auto lub inny środek transportu. Zastanawiacie się pewnie czym jechać do ślubu. Wybór jest bardzo duży, dlatego warto zawęzić go do do 4 najpopularniejszych propozycji:

  • dorożka/bryczka
  • auta nowoczesne osobowe
  • auta retro
  • limuzyny.

Być może wyznacznikiem będzie cena. Widełki cenowe można określić w dwóch
ramach:

  • do 1000 zł auta nowoczesne
  • od 1000 zł do nawet 3000 zł pozostałe.

Gdy już zawęzicie swoje poszukiwania pozostaje jeszcze wybór konkretnego auta i koloru. Jakie auto warto wybrać, to decyzja bardzo indywidualna aczkolwiek podyktowana powinna być kilkoma wskazówkami.

Czym pojechać do ślubu? Zobacz oryginalne samochody!

A kolor? Czasami całe wesele utrzymane jest w konkretnej kolorystyce i konwencji. Warto wtedy byście i auto wybrali tworzące spójną całość z innymi elementami ślubu i przyjęcia.

 

Stroje ślubne

Ślub to także przygotowanie waszych strojów. Możliwości jest wiele, a dobór stroju ślubnego to sprawa bardzo indywidualna. W przypadku sukni ślubnej warto zacząć poszukiwania dużo wcześniej ponieważ samo zakupienie sukni i wpłata zaliczki w niektórych salonach może być wymagana na 9 do 6 miesięcy przed datą ślubu.

Także w przypadku krawcowej rezerwację terminu należy zrobić na kilka miesięcy przed ślubem – samo szycie odbywa się oczywiście później, niemniej dobre krawcowe mogą Wam odmówić, gdy zgłoście się zbyt późno.

Z Panem Młodym jest zdecydowanie łatwiej, ale rozglądać się za odpowiednim strojem warto także z co najmniej 4-5 miesięcznym wyprzedzeniem.

Suknia ślubna jak marzenie, czyli wszystko, co powinnaś wiedzieć przed zakupem!

 

Obrączki ślubne

Ważnym i nieodzownym znakiem zawartego małżeństwa, mającym znaczenie symboliczne, są obrączki. Na rynku jest wiele sklepów jubilerskich, które zaproponują wam wzory gotowe lub wzory na zamówienie. Niektórzy decydują się na zrobienie obrączek u złotnika.

Przy wyborze obrączek zwróćcie uwagę na takie kwestie jak możliwość zmniejszania lub powiększania danego modelu, a także na to, to czy do obrączki Pani Młodej można będzie dokładać brylanciki.

Sama firma czy sklep jubilerski powinien zaproponować grawerowanie w cenie oraz dożywotnią renowację swoich wyrobów. Na obrączki w niektórych salonach czeka się do 1, 5 miesiąca.

Najpiękniejsze złote obrączki Apart - będziesz chciała je mieć!

 

Wiązanka ślubna

Piękna wiązanka to dopełnienie stroju Pani Młodej. Jest nieodzownym elementem tego dnia. Wybierając bukiet pamiętajcie, że ma to być dodatek, a nie główny element waszego wyglądu. Dobierając kompozycje miejcie na uwadze swoją wygodę – nie decydujcie się zatem na zbyt duże, ciężkie wiązanki.

Nie wiesz, jakie kwiaty wybrać do wiązanki? Oto 60 propozycji cudnych bukietów ślubnych!

 

Zaproszenia ślubne

By Wasi goście mogli Wam towarzyszyć podczas składania przysięgi powinniście podarować im zaproszenia ślubne. Na tym niewielkim kartoniku zawarte powinny być informacje:

  • kiedy
  • gdzie
  • o której godzinie

będziecie wstępować w związek małżeński. Wiele jest także wierszyków, dzięki którym w taktowny sposób poprosicie o pieniądze w kopercie lub też zażyczycie sobie książek, kuponów lotto czy płyt z muzyką zamiast kwiatów.

Jak zredagować zaproszenia ślubne? Poznaj zasady ich wypełniania, by nie popełnić gafy!

 

Akcesoria ślubne

Diabeł tkwi w szczegółach, a tymi są akcesoria ślubne. A więc specjalne tablice rejestracyjne, gotowe woreczki z ryżem, rożki na płatki kwiatów. Alternatywą dla ryżu czy płatków jest tuba z konfetti. Podczas zbierania grosików zawsze jest kłopot co z nimi zrobić.

Rozwiązaniem są małe, estetyczne woreczki-sakiewki. Może też zakupić figurkę na tort, podziękowania dla gości albo ubranka na alkohol. Zaopatrzcie się więc w te drobne akcesoria, które mogą uatrakcyjnić uroczystość.

Magdalena Sotomska, konsultantka ślubna
Studio Projektów Ślubnych