Ślub kościelny fot. Adobe Stock

Od czerwca 2020 to ksiądz zdecyduje, czy możesz wziąć ślub. Kościół szykuje duże zmiany

Kościół zmienił zasady przystąpienia do sakramentu ślubu kościelnego. Zakazane będą m.in. małżeństwa mieszane, czyli takie, które zawierane są przez katolików z ochrzczonymi niekatolikami.
Małgorzata Machnicka / 05.03.2020 06:29
Ślub kościelny fot. Adobe Stock

Zawarcie związku małżeńskiego będzie o wiele trudniejsze niż do tej pory. Kościół, pierwszy raz od 30 lat, wprowadził nowe zasady weryfikacji narzeczonych. 29-stronicowy dekret, dostępny dla wszystkich na stronie Episkopatu Polski, zawiera instrukcje, jak powinna zostać rozmowa młodych z księdzem i jakie pytania zadane oraz przypomnienie, że małżeństwo sakramentalne powinno być zawierane wyłącznie w kościele naszej parafii.

Co się zmieni?

Nowe przepisy dotyczą głównie tego, jak ma przebiegać weryfikacja narzeczonych przez księży a także nauk przedślubnych, dokumentów czy zapowiedzi.

Ksiądz ma prawo ocenić, czy narzeczeni mają właściwą intencję zawarcia małżeństwa zgodnie z Bożym zamysłem i ustanowieniem, a konsens małżeński będzie wolny od wad.

Co więcej, to ksiądz podejmie decyzję o dopuszczeniu do ślubu kościelnego. Każdy z narzeczonych będzie rozmawiał z księdzem także osobno po to, by uzyskać szczere odpowiedzi. Na pytania nie wystarczy odpowiedzieć „tak" lub „nie". Wymagana będzie głębsza wypowiedź, która zostanie zapisana w protokole.

Po co te zmiany? Jak tłumaczy Episkopat Polski po to, by zapobiec rozpadaniu się związków małżeńskich zawieranych w Kościele.

Kościół chce pomoc narzeczonym, by sakrament był ważnie i godziwie zawarty. Poza tym, celem nowej regulacji jest dostosowanie przepisów do nowych wyzwań, z którymi narzeczeni i duszpasterze stykają się w zmieniającej się sytuacji religijnej, społecznej i cywilnoprawnej. 

Jakie utrudnienia czekają na przyszłych małżonków?

  • Ksiądz ma prawo rozmawiać o stanie zdrowia narzeczonych. Piętnowana będzie niepłodność i impotencja - w końcu Kościół podaje, że małżeństwo zawierane jest po to, by mieć potomstwo. 
  • Ślub nie będzie możliwy, jeśli osoby wykażą chęć separacji w przyszłości.
  • Jako miejsce zaślubin bezwzględnie wyznaczono parafię jednego z narzeczonych. Co więcej, do parafii należy udać się już po 3 miesiącach od zamieszkania (jeśli się przeprowadzaliśmy). Wszystko sprowadza się do tego, że parafia w naszych rodzinnych stronach, jeśli obecnie mieszkamy w innym miejscu, nie jest naszą parafią. 

Kto nie będzie mógł zawrzeć związku małżeńskiego?

  • Zakazane będą małżeństwa mieszane, czyli takie, które zawierane są przez katolików z ochrzczonymi niekatolikami (do tej pory istniała taka możliwość).
  • Osoby, które poddały się operacji zmiany płci. Nie można bowiem dopuścić do ślubu osób tej samej płci.
  • Osoby niepełnoletnie. Jeśli zaistnieje taka potrzeba, będą odwodzone od zawarcia związku małżeńskiego.
  • Pozwolenia na ślub nie uzyskają osoby, które nie wykażą chęci posiadania potomstwa.

Kiedy zostaną wprowadzone zmiany?

Zmiany będą obowiązywać od 1 czerwca 2020 roku i tym samym zastąpią przepisy zawarte w instrukcji Konferencji Episkopatu Polski o przygotowaniu małżeństwa w Kościele katolickim. 

Więcej o ślubie kościelnym:

Polskie "co łaska", czyli ile naprawdę kosztuje ślub kościelny
Polskie "co łaska", czyli ile naprawdę kosztuje ślub kościelny
Niby co łaska, ale czasem trzeba słono zapłacić. Ile? Poznaj wynik naszego śledztwa!
Czy można unieważnić ślub kościelny?
Czy można unieważnić ślub kościelny?
W ostatnich czasach chyba każdy słyszał o „rozwodach kościelnych” i „unieważnieniu małżeństwa kościelnego”. Czy jest to w ogóle możliwe? A jeśli tak, to na jakich warunkach?
Ślub kościelny, nauki przedmałżeńskie - zaostrzenie zasad?
Ślub kościelny, nauki przedmałżeńskie - zaostrzenie zasad?
Jakie zasady dopuszczania do ślubu kościelnego obowiązują narzeczonych i czy Watykan wprowadzi ich zaostrzenie? Sporo młodych par traktuje ślub kościelny jako element tradycji, a nie przemyślaną i głęboką decyzję związaną z wiarą. Czy rygorystyczne zasady pomogą i nakłonią do głębszego przeżywania ślubu, czy po prostu odstraszą ewentualnych "chętnych"?
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/10.03.2020 22:11
Kościół sam sobie pętlę na szyii zaciska.