Dlaczego nosimy obrączki? Co symbolizują?

Obrączki na serdecznych palcach noszą oboje małżonkowie. Czy wiesz jednak, co symbolizują i dlaczego nosimy je na czwartym palcu?
Wioletta Górecka / 8 miesięcy temu
Para młoda, zakładanie obrączek fot. Adobe Stock

Podczas ceremonii zawarcia związku małżeńskiego, zarówno przed ołtarzem, jak i w Urzędzie Stanu Cywilnego, najważniejszą jej częścią (prócz złożenia przysięgi), jest wzajemne nałożenie sobie przez małżonków obrączek. W słowach przysięgi zawarte są słowa „Przyjmij tę obrączkę jako znak mojej miłości i wierności (…)”. Czy wiesz jednak, skąd wziął się zwyczaj zakładania sobie obrączek i jakie to ma znaczenie?

Obrączki to nieodłączny element zaślubin. Młodzi zakładają je sobie podczas uroczystości i noszą przez całe życie. Jeśli jedno z małżonków odejdzie z tego świata, wdowa/wdowiec przekłada obrączkę na serdeczny palec lewej ręki. Dlaczego?

Dlaczego na ślubie zakładamy obrączki?

Zarówno pierścionki, jak i obrączki, mają kolistą formę – nie ma ona ani początku, ani końca. Z założenia taka właśnie jest i pozostanie na zawsze miłość małżonków wobec siebie. Taka forma jest symbolem miłości, która złączyła dwa serca i ma trwać wiecznie. Niegdyś obrączki były wykonywane w zdecydowanej większości ze złota, rzadziej pojawiały się te srebrne. Dziś nadal najchętniej wybierane są złote krążki, jednak nie brakuje też srebrnych lub z białego złota. Spotyka się również obrączki platynowe, a także zdobione. Wiele młodych par na pamiątkę zawarcia związku małżeńskiego, na wewnętrznej stronie obrączek graweruje swoje imiona i datę ślubu.

Obrączki na serdecznym palcu prawej dłoni – dlaczego?

Dawniej obrączki nosiło się na lewej ręce – wierzono, że żyła z lewej ręki wiąże się bezpośrednio z sercem. Obecnie – co kraj, to obyczaj. Zwyczaj noszenia obrączek na prawej dłoni, wziął się w Polsce prawdopodobnie na znak żałoby po powstaniu styczniowym. W geście solidarności także mężatki przełożyły krążki na prawą dłoń i tak pozostało po dziś dzień.

Zobacz także: 
Jak wybrać idealne obrączki ślubne?
Jakie obrączki ślubne są najmodniejsze?
Obrączki z zapisem linii papilarnych i EKG - przesada, czy nowa moda?

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/8 miesięcy temu
Do ślubu warto się przygotować. Sprawdźcie sobie skuteczne sposoby na zbijamywage pl :))