Motyw przewodni ślubu i wesela – jak go wybrać?

Motyw przewodni jest dodatkowa atrakcją i urozmaiceniem fot. Anna Ciupryk - Fashion Color / abcslubu.pl
Jeśli marzy się Wam wesele, którego wszystkie elementy będą tworzyć jedną spójną całość, a charakter uroczystości odzwierciedlać będzie Wasz temperament i upodobania, to idealnym rozwiązaniem jest zorganizowanie ślubu i wesela z motywem przewodnim.
Motyw przewodni jest dodatkowa atrakcją i urozmaiceniem fot. Anna Ciupryk - Fashion Color / abcslubu.pl

Czym właściwie jest motyw przewodni?

Motyw przewodni  to swego rodzaju „myśl”, która jest zawarta, w zasadzie, w każdym elemencie uroczystości  - na zaproszeniach, w dekoracji sali i kościoła, ubiorze orszaku weselnego oraz pary młodej itd. Motyw to spoiwo, które łączy poszczególne składowe uroczystości w zgraną całość. Motyw to również sposób na wyrażenie siebie, swoich upodobań i charakteru. 

Zobacz także: Wesele w stylu żeglarskim - jak to zrobić?

Po co motyw przewodni?

Śluby i wesela z motywami przewodnimi mają z pewnością niebanalny, oryginalny, a przede wszystkim niezapomniany charakter. Dzięki motywowi przewodniemu uroczystość staje się bardziej spersonalizowana i osobista, albowiem w sposobie aranżacji danego motywu przewodniego odzwierciedla się charakter państwa młodych.

Co może być motywem przewodnim?

Motywem przewodnim może być tak naprawdę wszystko. Najpopularniejszym motywem jest oczywiście kolor, ale może nim być również pora roku, muzyka, film, kwiat, wydarzenie z waszego życia itd. Jedynym ograniczeniem jest stopień szaleństwa na jakie może i chce pozwolić sobie para młoda. W Polsce coraz popularniejsze stają się tzw. wesela tematyczne, czyli uroczystości z „bardziej złożonym motywem przewodnim”. Tematem zaślubin może być np. Bollywood, Alicja w Krainie Czarów czy nawet Euro 2012. 

Polecamy: Jak wybrać kolor przewodni wesela?

Jak dobrać idealny motyw przewodni?

Kluczowe znaczenie dla odpowiedniego doboru motywu przewodniego ma charakter danego ślubu i wesela tzn. czy jest to uroczystość formalna, nieformalna czy może na półformalna. Od tego zależy bowiem to, ile mamy swobody i co wypada, a co nie.

Zobacz także: Wesela tematyczne

Po określeniu wymogów formalnych danej uroczystości najważniejsze jest rozpisanie - na kartce bądź w głowie - rzeczy, muzyki, filmów itd., za którymi najbardziej przepadają narzeczeni. Stworzenie takiej, choćby wirtualnej listy, pomoże określić, jakie rzeczy należy wziąć pod uwagę.

Następnie  z rozpisanych elementów należy wybrać te, które najbardziej nadają się na motyw przewodni ślubu i wesela. Można wybrać motyw, który podoba się zarówno pannie jak i panu młodemu, można także spróbować połączyć ich różne pasje w jeden niezapomniany motyw. Najlepiej jest stworzyć tzw. tablicę inspiracji z elementami, które pomogą określić motyw przewodni całej uroczystości.

Przy wyborze motywu przewodniego należy kierować się przede wszystkim upodobaniami pary młodej, niemniej jednak dobrze jest wziąć również pod uwagę preferencje gości i dostosować pomysł do choć niektórych ich upodobań.

Jak zaaranżować motyw przewodni?

Po wyborze motywu przewodniego należy przystąpić do organizacji ślubu i wesela, pamiętając o tym, że wszystko musi tworzyć spójną całość. Pierwszym i podstawowym elementem, który musi wprost odnosić się do motywu przewodniego są zaproszenia, albowiem to one wskażą gościom, iż impreza będzie miała wyjątkowy i niepowtarzalny charakter. Co do zasady motyw powinien być wszechobecny, lecz oczywiście bez zbędnej przesady.

Ślub i wesele z dobrze dobranym i świetnie zaaranżowanym motywem przewodnim są naprawdę niezwykłe i niezapomniane. Zaś poszukiwanie idealnego motywu może być świetną zabawą. Spróbujcie sami magii motywu przewodniego ślubu i wesela.

Polecamy: Najpiękniejsze serialowe śluby - inspiracje

Agnieszka Witońska – Pakulska (Rubinowe Pantofelki Konsultanci Ślubni)

Redakcja poleca

REKLAMA