Jak zorganizować wesele nietradycyjne?

Mam nietypowe pytanie o to jak urządzić ślub i wesele, tak żeby nie przypominały tradycyjnego ślubu i wesela. Czy to możliwe w ogóle. Mam paniczny lęk przed samą ceremonią i wielkim balem i pomogłoby mi chyba gdyby ta uroczystość była uroczysta, ale wcale nie ślubno-weselna. Czy można to jakoś zorganizować, jeśli tak to jak?
/ 28.02.2013 07:32
 

Jak zorganizować wesele nietradycyjne?

 

Mam nietypowe pytanie o to jak urządzić ślub i wesele, tak żeby nie przypominały tradycyjnego ślubu i wesela. Czy to możliwe w ogóle. Mam paniczny lęk przed samą ceremonią i wielkim balem i pomogłoby mi chyba gdyby ta uroczystość była uroczysta, ale wcale nie ślubno-weselna. Czy można to jakoś zorganizować, jeśli tak to jak?

Kasia

Maria Zając, konsultantka ślubna:

Jak zorganizować wesele nietradycyjne?

Oczywiście, że tak. Sposobów na urządzenie swojego ślubu w oryginalny sposób jest naprawdę mnóstwo, trzeba tylko dopasować to, co nam się podoba. Wszystko tak naprawdę zależy od tego, co Cię tak bardzo przeraża w organizacji tradycyjnego ślubu i wesela i czym dla Ciebie jest tradycyjne wesele. Bez znajomości odpowiedzi na to pytanie będę troszkę strzelała w ciemno z propozycjami, ale mam nadzieję, że skutecznie.

Często pary nie chcą organizować tradycyjnego ślubu, ponieważ sami będąc już na niejednym ślubie chcą uniknąć powielania tych samych pomysłów, czy wręcz – błędów. Dla wielu tradycyjne wesele kojarzy się z ogromną ilością jedzenia, alkoholu i zabaw z podtekstem seksualnym. A to nie każdemu odpowiada. Dlatego oczywiście można to wszystko zrobić inaczej – zamiast 5 posiłków – dajmy 3 gorące posiłki, a w zamian za rezygnację z tych dwóch domówmy coś eksta. Na obiad zamiast tradycyjnego rosołu – może zupa krem, albo dodatkowo przystawka do obiadu (można ją wynegocjować w zamian za 1 z posiłków), wino do obiadu, a zamiast tradycyjnych lodów – dajmy tort jako deser, który wjedzie na salę bez rac (można udekorować stół, na którym będzie wjeżdżał, kwiatami i świecami).

Niech na weselu, oprócz wódki, pojawią się też inne alkohole – wina, likiery, whisky (w zależności od zasobności portfela). Albo wynajmijcie barmanów, którzy będą przez całą noc robić drinki – dla gości będzie to dodatkowo świetna atrakcja, a z doświadczenia zauważyliśmy, że przy takiej opcji na weselu schodzi mniej alkoholu!

A zabawy też nie muszą być tradycyjne – poproście zespół czy dja o to, aby wymyślił zupełnie inne zabawy. Możecie stworzyć mu listę zabaw zakazanych, a wspólnie z nim ustalić zabawy, które Wam się podobają. Jeśli wogóle nie chcecie zabaw – alternatywą jest np. karaoke, które sprawdza się świetnie na weselach.

Jednak nie rezygnowałabym z tradycyjnie polskich zwyczajów, które odróżniają wesele od eventu. Pamiętajcie, wesele jest dla gości i za każdym razem jak coś ustalacie zastanówcie się, czy wasi goście będą się dobrze bawić. Jeśli macie bardzo tradycyjnych gości, a będziecie chcieli zrezygnować z oczepin, może zdarzyć się, że goście będą za nimi krzyczeć, podobnie jeśli chodzi o podziękowania dla rodziców. Warto zatem zadbać, aby takie elementy pojawiły się na Waszym weselu, ale np. w nowoczesnej formie. Rodzicom można podziękować np. pokazem fajerwerków, pokazem tańca, czy wymyślając np. teleturniej na najlepszych rodziców. Czyli można po prostu zostawić tradycyjny element w troszkę nowoczesnej formie. Na prezent nie trzeba wręczyć kwiatów, bo najlepiej jak pozostanie po tym miłym akcencie pamiątka. Dajcie rodzicom np. pięknie oprawione zdjęcie z ich ślubu, obraz, wyjazd na weekend, etc. A kwiaty – można wtedy jako dodatek. Oczepiny możecie tylko zaznaczyć rzucając welonem lub bukietem i muchą, bez konieczności organizowania przy tym wielu zabaw.

Coraz częściej spotyka się też zupełnie nowoczesne formy wesela. Ostatnio wchodzi moda na wesele w klubie. Najpierw po ceremonii para młoda i goście udają się na kolacje, a potem część gości (zazwyczaj tych starszej daty) idzie do domu, a młodzi wraz z resztą bawią się w wynajętym klubie.

Ale nie trzeba aż tak odchodzić od formy wesela, aby je uatrakcyjnić. Ciekawym sposobem jest zorganizowanie wesela w plenerze np. w eleganckim namiocie, przy okrągłych stołach albo niekoniecznie w eleganckim namiocie (dostępne są także tańsze wersje namiotów, które zamiast eleganckiej podłogi mają drewniane deski – dzięki temu możemy naszemu weselu dodać troszkę folkowego charakteru). Może to być wesele przy długich, drewnianych stołach, na których będą piękne dekoracje. Kolejną alternatywą może być wesele w ciekawych wnętrzach – stara stodoła zaaranżowana w odpowiedni sposób może niejednego gościa wprawić w zachwyt.

Klimat wesela budują dekoracje, odpowiednio dobrany zespół, np. typowo bankietowy, motyw przewodni (np. kolor), który przewija się od zaproszeń po dekoracje, suknie świadkowych, elementy stroju Panny Młodej i Pana Młodego, pięknie zastawiony stół. Czyli jednym słowem – diabeł tkwi w szczegółach. Ważne są także atrakcje i umiar w korzystaniu z nich. Bezpiecznie jest zapewnić jedną atrakcję na ślub (np. muzyków grających w Kościele lub urzędzie i przy życzeniach) i jedną na wesele (pokaz i nauka tańca dla gości).

Jak widzisz – możliwości jest bardzo dużo, dlatego tutaj bardzo ważne jest odpowiedzenie na podstawowe pytanie – co mi się podoba, jak chce żeby wyglądało moje wesele, a czego na pewno nie chce. I bardzo ważna sprawa – czy moi goście odnajdą się w weselu tak przeze mnie zorganizowanym.

Życzę powodzenia i mam nadzieję, że odnajdziesz pomysł na swoje wesele.

Maria Zając – konsultantka ślubna firmy Perfect Moments
www.perfectmoments.pl