Sposobów na urządzenie swojego ślubu w oryginalny sposób jest naprawdę mnóstwo, trzeba tylko dopasować to, co nam się podoba. fot. Maja Kotecka kolekcja ślubna 2011 fot. Czy.wieszjak.pl

Jak urządzić ślub by nie przypominał ślubu?

Czy można urządzić ślub tak, by nie przypominał ślubów znajomych, na weselu nie było rubasznych zabaw, a przyjęcie nie miało  w ogóle charakteru ślubnego? Jak to zrobić - radzi nasza ekspertka od organizacji ślubów.
/ 21.04.2011 15:30
Sposobów na urządzenie swojego ślubu w oryginalny sposób jest naprawdę mnóstwo, trzeba tylko dopasować to, co nam się podoba. fot. Maja Kotecka kolekcja ślubna 2011 fot. Czy.wieszjak.pl

Mam nietypowe pytanie o to jak urządzić ślub i wesele, tak żeby nie przypominały tradycyjnego ślubu i wesela. Wiem, że może dla kogoś to być głupie, ale dla mnie nie jest. Czy to możliwe w ogóle? Mam paniczny lęk przed samą ceremonią i wielkim balem i pomogłoby mi chyba gdyby ta uroczystość była uroczysta, ale wcale nie taka ślubno-weselna. Czy można to jakoś zorganizować, jeśli tak to jak? Dorota K.

Co przeraża i czym jest tradycyjne wesele?

Oczywiście, że tak. Sposobów na urządzenie swojego ślubu w oryginalny sposób jest naprawdę mnóstwo, trzeba tylko dopasować to, co nam się podoba. Wszystko tak naprawdę zależy od tego, co tak bardzo przeraża w organizacji tradycyjnego ślubu i wesela i czym dla Pani jest akurat tradycyjne wesele. Bez znajomości odpowiedzi na to pytanie będę troszkę strzelała w ciemno z propozycjami, ale mam nadzieję, że skutecznie.

Zobacz też: Od czego zacząć przygotowania do ślubu?

Jak uniknąć kalkowania cudzych ślubów i wesel?

Często pary nie chcą organizować tradycyjnego ślubu, ponieważ sami będąc już na niejednym ślubie chcą uniknąć powielania tych samych pomysłów, czy wręcz – błędów. Dla wielu tradycyjne wesele kojarzy się z ogromną ilością jedzenia, alkoholu i zabaw z podtekstem seksualnym. A to nie każdemu odpowiada. Dlatego oczywiście można to wszystko zrobić inaczej – zamiast 5 posiłków – dajmy 3 gorące posiłki, a w zamian za rezygnację z tych dwóch domówmy coś ekstra.

Na obiad zamiast tradycyjnego rosołu – może zupa krem, albo dodatkowo przystawka do obiadu (można ją wynegocjować w zamian za 1 z posiłków), wino do obiadu, a zamiast tradycyjnych lodów – dajmy tort jako deser, który wjedzie na salę bez rac (można udekorować stół, na którym będzie wjeżdżał, kwiatami i świecami).

Zobacz też: Jak prać i przechowywać suknię ślubną?

Niech na weselu, oprócz wódki, pojawią się też inne alkohole – wina, likiery, whisky (w zależności od zasobności portfela). Albo wynajmijcie barmanów, którzy będą przez całą noc robić drinki – dla gości będzie to dodatkowo świetna atrakcja, a z doświadczenia zauważyłam, że przy takiej opcji na weselu schodzi mniej alkoholu!

A zabawy też nie muszą być tradycyjne – poproście zespół czy dj-a o to, aby wymyślił zupełnie inne zabawy. Możecie stworzyć mu listę zabaw zakazanych, a wspólnie z nim ustalić zabawy, które Wam się podobają. Jeśli w ogóle nie chcecie zabaw – alternatywą jest np. karaoke, które sprawdza się świetnie na weselach.

Co z tradycyjnymi polskimi zwyczajami weselnymi?

Jednak nie rezygnowałabym z tradycyjnie polskich zwyczajów, które odróżniają wesele od jakiegoś eventu czy imprezy firmowej. Pamiętajcie, wesele jest dla gości i za każdym razem jak coś ustalacie zastanówcie się, czy Wasi goście będą się dobrze bawić. Jeśli macie bardzo tradycyjnych gości, a będziecie chcieli zrezygnować z oczepin, może zdarzyć się, że goście będą za nimi krzyczeć, podobnie jeśli chodzi o podziękowania dla rodziców.

Warto zatem zadbać, aby takie elementy pojawiły się na Waszym weselu, ale np. w nowoczesnej formie. Rodzicom można podziękować np. pokazem fajerwerków, pokazem tańca, czy wymyślając np. teleturniej na najlepszych rodziców. Czyli można po prostu zostawić tradycyjny element w troszkę odświeżonej formie.

Na prezent nie trzeba wręczyć kwiatów, bo najlepiej jak pozostanie po tym miłym akcencie pamiątka. Dajcie rodzicom np. pięknie oprawione zdjęcie z ich ślubu, obraz, wyjazd na weekend, etc. A kwiaty – można wtedy jako dodatek. Oczepiny możecie tylko zaznaczyć rzucając welonem lub bukietem i muchą, bez konieczności organizowania przy tym wielu zabaw.

Zupełnie nowoczesne formy wesela

  • Wesele w klubie disco

Coraz częściej spotyka się też zupełnie nowoczesne formy wesela. Ostatnio wchodzi moda na wesele w klubie. Najpierw po ceremonii para młoda i goście udają się na kolację, a potem część gości (zazwyczaj tych starszej daty) idzie do domu, a młodzi wraz z resztą bawią się w wynajętym klubie.

  • Wesele w plenerze i w stylu folk

Ale nie trzeba aż tak odchodzić od formy wesela, aby je uatrakcyjnić. Ciekawym sposobem jest zorganizowanie wesela w plenerze np. w eleganckim namiocie, przy okrągłych stołach, albo niekoniecznie w eleganckim namiocie (dostępne są także tańsze wersje namiotów, które zamiast eleganckiej podłogi mają drewniane deski – dzięki temu możemy naszemu weselu dodać troszkę folkowego charakteru).

  • Wesele w stodole

Może to być wesele przy długich, drewnianych stołach, na których będą piękne dekoracje. Kolejną alternatywą może być wesele w ciekawych wnętrzach – stara stodoła zaaranżowana w odpowiedni sposób może niejednego gościa wprawić w zachwyt.

Klimat wesela budują dekoracje, odpowiednio dobrany zespół, np. typowo bankietowy, motyw przewodni (np. kolor), który przewija się od zaproszeń po dekoracje, suknie świadkowych, elementy stroju Panny Młodej i Pana Młodego, pięknie zastawiony stół. Czyli jednym słowem – diabeł tkwi w szczegółach. Ważne są także atrakcje i umiar w korzystaniu z nich. Bezpiecznie jest zapewnić jedną atrakcję na ślub (np. muzyków grających w Kościele lub urzędzie i przy życzeniach) i jedną na wesele (pokaz i nauka tańca dla gości).

Jak widać – możliwości jest bardzo dużo, dlatego tutaj bardzo ważne jest odpowiedzenie na podstawowe pytania:

  • Co mi się podoba?
  • Jak chcę, żeby wyglądało moje wesele?
  • Czego na pewno nie chcę?
  • I bardzo ważna sprawa – czy moi goście odnajdą się w weselu tak przeze mnie zorganizowanym?

Życzę powodzenia i mam nadzieję, że odnajdzie Pani wraz z narzeczonym pomysł na swoje wyjątkowe wesele.

Masz problem z organizacją ślubu i wesela? Nie wiesz jaki lokal wybrać, gdzie się kupuje winietki lub co masz zrobić, kiedy podwykonawca wypowiada Ci umowę? Chcesz znaleźć wyjątkowy styl swojego ślubu i żeby wszystko było dopięte na ostatni guzik? Napisz do nas na adres e-mail: lifestyle@infornext.pl! Na Twoje pytanie odpowie wedding plannerka z doświadczeniem - konsultantka ślubna - Maria Zając.