Jak dobrać bukiet ślubny do sukni ślubnej?

Poznaj zasady doboru bukietu ślubnego do sukni ślubnej. Zapoznaj się z krótkim poradnikiem na ten temat, zaopatrzonym w szkice i konkretne przykłady.
/ 20.05.2013 15:03

Wybierając ślubną stylizację, ważne jest, aby całość była spójna, a kolejne jej elementy konsekwentnie się ze sobą łączyły. Gdy nie jesteśmy pewne, czy wymarzona przez nas wiązanka pasuje do sukni ślubnej, w której się najlepiej czujemy, warto kierować się poniższymi zasadami.

Kolorystyczna konsekwencja

Podstawową zasadą, z którą na pewno zgodzą się także styliści, jest użycie tej samej palety barw w kwiatach i makijażu. Konsekwencja w łatwy sposób zapewnia efekt przemyślanej stylizacji. Pamiętajmy, że każdy kolor zawiera wśród odcieni taki, który będzie pasował do naszej karnacji.

Wiosną często korzystamy z jasnozielonych i żółtych dodatków. Im cieplejsza pogoda i bliżej wakacji, tym więcej wkrada się kolorowych akcentów. Często wtedy łączymy ze sobą czasem kontrastujące kolory na zasadzie ferii barw. W drugiej połowie sierpnia i we wrześniu często klientki stawiają na odcienie fioletu, polecam wówczas lawendę i wrzos. Zimową porą jako dodatki, nawiązując do śniegowej pierzynki i szronu, polecam gipsówkę, zatrwian oraz listki starca (tzw. mrozy).

Kształt sukni ślubnej

Wyróżniamy 4 podstawowe typ sukni: „beza”, „józefinka”, „w kształcie litery A” oraz mini. Do każdej z nich polecam indywidualny wybór bukietu ślubnego.

 „Beza” - suknia o bardzo rozkloszowanym dole, często zdobionym draperiami i mieniącymi się aplikacjami. W jej przypadku możemy zaszaleć i idąc za ciosem dobrać równie obfitą wiązankę np. przekładaną przez rękę.

Pasują także wszelkie przewisające bukiety oraz klasyczne półkule (biedermajer).

Polecamy: Bukiet ślubny inspirowany czekoladą

Suknia "w kształcie litery A” czyli z lekko rozkloszowanym dołem przypominającym formą drukowaną literę "A". Polecam do niej zarówno przewisające wiązanki jak i biedermajera oraz jego odmianę czyli płaską półkulę przypominającą kapelusz grzybka.

Zobacz także: Piwonie w dekoracjach ślubnych, bukietach i na stołach

Do romantycznej „józefinki” zawsze świetnie będą pasowały wiązanki luźne, wykonane z kilku rodzajów kwiatów z dodatkiem drobnych elementów. Wszystkie łąkowe stylizacje świetnie się tu sprawdzą. Pasującym dodatkiem w bukietach będą wszelkie gałązkowe odmiany kwiatów. Dla panien młodych szukających alternatywy polecam korsarze czyli dekoracje na nadgarstek lub kwiatowe pomandery.

Polecamy: Kwiaty na wesele w hawajskim stylu

Przy krótkich sukienkach możemy pokusić się o bardziej ekstrawaganckie formy jak pomander. Sprawdzą się także podłużne wiązanki przekładane przez rękę, a także klasyczny biedermajer lub tzw. „grzybek” czyli płaskie wydanie półkuli.

Zobacz także: Owocowe bukiety na ślub i wesele

Faktura tkaniny i kwiatów

Polecam dobrać fakturę kwiatów do faktury sukni. Przykładowo goździki świetnie się sprawdzą przy koronkowych sukniach. Pofalowaną, bogatą fakturę sukni świetnie powtórzą drobne kwiaty zebrane w gęstą całość (np. groszki, storczyk tajlandzki). Z kolei kalla, tulipan czy amarylis będą „grały” z gładkim atłasem.

Wielkość bukietu

Modelowanie sylwetki panny młodej to zadanie całej stylizacji. Podstawą jest dobór odpowiedniej sukni, a wiązanką możemy jedynie wzmocnić zaplanowany efekt. Zwykle nasze klientki o klasycznej, szczupłej sylwetce zamawiają wiązanki o średnicy ok. 20 cm. Wielkość tę modyfikujemy, gdy sylwetka panny młodej zobowiązuje do tego. I tak dla puszystych klientek dobieramy wiązanki o średnicy ok. 30 cm, dla bardzo szczupłych proponujemy maksymalnie 20 cm.

Dobór odpowiedniego bukietu to wypadkowa trendów i naszych marzeń. Pamiętajmy aby kierować się przede wszystkim tym drugim, gdyż jest to dzień w naszym życiu, kiedy spełniają się najpiękniejsze z nich.

Polecamy: Korsarze - alternatywa dla wiązanki ślubnej