Wybierając ślubną stylizację, ważne jest, aby całość była spójna, a kolejne jej elementy konsekwentnie się ze sobą łączyły. Gdy nie jesteśmy pewne, czy wymarzona przez nas wiązanka pasuje do sukni ślubnej, w której się najlepiej czujemy, warto kierować się poniższymi zasadami.
Kolorystyczna konsekwencja
Podstawową zasadą, z którą na pewno zgodzą się także styliści, jest użycie tej samej palety barw w kwiatach i makijażu. Konsekwencja w łatwy sposób zapewnia efekt przemyślanej stylizacji. Pamiętajmy, że każdy kolor zawiera wśród odcieni taki, który będzie pasował do naszej karnacji.
Wiosną często korzystamy z jasnozielonych i żółtych dodatków. Im cieplejsza pogoda i bliżej wakacji, tym więcej wkrada się kolorowych akcentów. Często wtedy łączymy ze sobą czasem kontrastujące kolory na zasadzie ferii barw. W drugiej połowie sierpnia i we wrześniu często klientki stawiają na odcienie fioletu, polecam wówczas lawendę i wrzos. Zimową porą jako dodatki, nawiązując do śniegowej pierzynki i szronu, polecam gipsówkę, zatrwian oraz listki starca (tzw. mrozy).
Kształt sukni ślubnej
Wyróżniamy 4 podstawowe typ sukni: „beza”, „józefinka”, „w kształcie litery A” oraz mini. Do każdej z nich polecam indywidualny wybór bukietu ślubnego.
„Beza” - suknia o bardzo rozkloszowanym dole, często zdobionym draperiami i mieniącymi się aplikacjami. W jej przypadku możemy zaszaleć i idąc za ciosem dobrać równie obfitą wiązankę np. przekładaną przez rękę.
Pasują także wszelkie przewisające bukiety oraz klasyczne półkule (biedermajer).
Polecamy: Bukiet ślubny inspirowany czekoladą
Suknia "w kształcie litery A” czyli z lekko rozkloszowanym dołem przypominającym formą drukowaną literę "A". Polecam do niej zarówno przewisające wiązanki jak i biedermajera oraz jego odmianę czyli płaską półkulę przypominającą kapelusz grzybka.
Zobacz także: Piwonie w dekoracjach ślubnych, bukietach i na stołach
Do romantycznej „józefinki” zawsze świetnie będą pasowały wiązanki luźne, wykonane z kilku rodzajów kwiatów z dodatkiem drobnych elementów. Wszystkie łąkowe stylizacje świetnie się tu sprawdzą. Pasującym dodatkiem w bukietach będą wszelkie gałązkowe odmiany kwiatów. Dla panien młodych szukających alternatywy polecam korsarze czyli dekoracje na nadgarstek lub kwiatowe pomandery.
Polecamy: Kwiaty na wesele w hawajskim stylu
Przy krótkich sukienkach możemy pokusić się o bardziej ekstrawaganckie formy jak pomander. Sprawdzą się także podłużne wiązanki przekładane przez rękę, a także klasyczny biedermajer lub tzw. „grzybek” czyli płaskie wydanie półkuli.
Zobacz także: Owocowe bukiety na ślub i wesele
Faktura tkaniny i kwiatów
Polecam dobrać fakturę kwiatów do faktury sukni. Przykładowo goździki świetnie się sprawdzą przy koronkowych sukniach. Pofalowaną, bogatą fakturę sukni świetnie powtórzą drobne kwiaty zebrane w gęstą całość (np. groszki, storczyk tajlandzki). Z kolei kalla, tulipan czy amarylis będą „grały” z gładkim atłasem.
Wielkość bukietu
Modelowanie sylwetki panny młodej to zadanie całej stylizacji. Podstawą jest dobór odpowiedniej sukni, a wiązanką możemy jedynie wzmocnić zaplanowany efekt. Zwykle nasze klientki o klasycznej, szczupłej sylwetce zamawiają wiązanki o średnicy ok. 20 cm. Wielkość tę modyfikujemy, gdy sylwetka panny młodej zobowiązuje do tego. I tak dla puszystych klientek dobieramy wiązanki o średnicy ok. 30 cm, dla bardzo szczupłych proponujemy maksymalnie 20 cm.
Dobór odpowiedniego bukietu to wypadkowa trendów i naszych marzeń. Pamiętajmy aby kierować się przede wszystkim tym drugim, gdyż jest to dzień w naszym życiu, kiedy spełniają się najpiękniejsze z nich.
Polecamy: Korsarze - alternatywa dla wiązanki ślubnej