Bez przesądów kalie do ślubu

Bez przesądów kalie do ślubu

Szukając oryginalnego pomysłu na ślubną wiązankę, floryści coraz częściej sięgają po kalie, kwiaty, które kiedyś były niemal nieobecne we florystyce ślubnej.
/ 16.09.2009 14:07
Bez przesądów kalie do ślubu

Kalie to kwiaty wyjątkowo efektowne, a ich pastelowa kolorystyka doskonale pasuje do ślubnej sukni. Dlaczego więc pojawiają się tak rzadko? Przez wiele lat kalie uważano za symbol żałoby, kwiaty stosowne wyłącznie na pogrzeb. Ich obecności w bukiecie ślubnym miała przynosić nowożeńcom pecha. Czas jednak odrzucić przesądy! W rękach zdolnego florysty kalie są wdzięcznym materiałem, z którego można wykreować niezwykłą wiązankę.

Najczęściej wykorzystywane są kalie białe; to najbardziej klasyczny kolor ślubny. Wystarczy połączyć kilka kwiatów i przewiązać je wstążką o wyrazistej, kontrastowej barwie, by uzyskać efektowny bukiet. Jego prostota będzie dobrym uzupełnieniem dla bogato zdobionej kreacji. Na taką wiązankę może też zdecydować się panna młoda, która wybrała suknię w mniej tradycyjnym kolorze: czerwoną, różową czy niebieską. Wówczas białe kwiaty stanowią element nawiązujący do ślubnej klasyki, a kolor wstążki łączy całość w harmonijną kompozycję.

Panny młode, które pozostają wierne tradycyjnej bieli mogą natomiast ożywić strój bukietem z kolorowych kalii. Ciekawie prezentuje się wiązanka z kwiatów w głębokim, granatowym kolorze. Ciemne kwiaty doskonale pasują kobietom o wyrazistej urodzie; ciemnych włosach i oprawie oczu. Z delikatną urodą blondynek będą natomiast współgrały kalie o żółtej, wiosennej barwie. Ułożone w koszyku stworzą nowoczesną i niebanalną kompozycję. Z kolorowych kwiatów można też uformować bukiet o klasycznym kształcie, pasujący do skromnej, jasnej sukni.

Jednobarwny bukiet nie musi jednak być ascetyczny; warto skorzystać z różnorodnych materiałów i dodatków, użyć elementów o różnej fakturze, błyszczących i matowych. Prostej wiązance dodadzą szyku perełki lub pióra; stylowo będzie wyglądał także biały sznurek oplatający ściśle łodygi.

Kalie nie muszą występować solo! Ich uroda rozkwita na tle róż; wykorzystać można kolorystyczne bogactwo obu gatunków. Ciekawie prezentuje się połączenie białych kalii i róż; takie monochromatyczne bukiety są bardzo modne. Klasyka to wiązanka w pastelowej tonacji; delikatne, różowe róże i białe kalie. Żółte kalie dobrze uzupełnią herbaciane róże – taki bukiet znakomicie pasuje pannom młodym o ciepłej urodzie, szczególnie jeśli wybierają one suknię w kolorze ecru.