Jaką suknię ślubną powinna wybrać nasza Czytelniczka Anna na swójślub w 2012 roku?

Atrakcje na ślubie i weselu 2012

Jakie atrakcje zorganizować na ślubie i weselu? Czy w ogóle się na nie decydować? Ile to kosztuje? Trendy w tej kwestii zmieniają się co roku. Chór Gospel, szczudlarze przebrani za anioły przed kościołem, kwartet smyczkowy, fajerwerki, iluzjoniści - to tylko niektóre z atrakcji. Prezentujemy przegląd atrakcji na ślub i wesele wraz z kosztami.
/ 05.03.2012 09:18
Jaką suknię ślubną powinna wybrać nasza Czytelniczka Anna na swójślub w 2012 roku?

Na początku chcę od razu wyjaśnić, że dobór atrakcji jest bardzo indywidualną sprawą – to co dla jednych będzie atrakcja, dla innych będzie fanaberią lub kiczem.

Przy wyborze atrakcji dobrą zasadą, którą stosujemy przy naszych weselach jest umiar. Jeśli nie wiecie, czy przypadkiem Wasze wesele nie robi się powoli wesołym miasteczkiem, podpowiadamy - JEDNA ATRAKCJA NA ŚLUB I JEDNA NA WESELE w zupełności wystarczy.

Dodatkowo warto dodać, że często uatrakcyjnienie wesela wcale nie oznacza dodatkowych kosztów. Poniżej przygotowałam dla Was różne rodzaje atrakcji.

Zobacz także: Koszty ślubu i wesela - szczegółowy poradnik

Atrakcje ślubne

 • Wspaniałym pomysłem uatrakcyjnienia ceremonii ślubnej jest zatrudnienie zespołu oprawiającego mszę. Może to być np. kwartet smyczkowy, trio dęte, chór Gospel. Z pewnością taka oprawa muzyczna w  cudownie akustycznych wnętrzach kościoła chwyci za serce zgromadzonych gości.

  Pojedynczy instrument np. skrzypce 150 - 300 zł, kwartet smyczkowy 1200 -1600 zł, chór 1000 - 2000 zł, chór Gospel ok.4000 – 5000 zł, harfistka 1000 – 2000 zł

 • Miłym i pięknym akcentem byłoby wykorzystanie uzdolnionych członków naszej rodziny lub przyjaciół. Jeśli mamy wśród najbliższych lub w kręgu przyjaciół osobę z zacięciem muzycznym, możemy poprosić ją o uświetnienie naszej ceremonii psalmem w jej wykonaniu. Osoba z nienaganną dykcją mogłaby nam odczytać „Hymn o miłości”.
 • Dzieci - najmłodsi przedstawiciele rodziny mogą np. podać obrączki, nieść tren bądź welon Panny Młodej lub sypać płatki przed Młodymi,
 • Dobrze byłoby przed ślubem porozmawiać z księdzem na temat kazania. Można poprosić go, żeby zamiast tradycyjnego kazania odczytał jakiś piękny, bliski Waszym sercom wiersz, a potem dodał od siebie parę słów o pięknie miłości.
 • Po wyjściu z kościoła możemy zorganizować całą moc atrakcji. Od sypania płatkami róż, wypuszczania balonów poprzez wypuszczenie motyli. Moment składania życzeń znów może nam umilać zespół lub chór oprawiający naszą ceremonię.  Możemy również wynająć artystów, którzy będą zabawiać gości oczekujących na swoją kolej przy składaniu życzeń.

         Oprawa muzyczna życzeń - dopłata do grania podczas ślubu około 100 – 500 zł, płatki do sypania – 2 duże kosze świeżych płatków 200 zł, szczudlarze przebrani za anioły przed kościołem i podczas życzeń – 2 aktorów 1200 zł, wypuszczanie balonów – koszty materiałów i obsługi – ok. 500 zł/100 szt., wypuszczanie motyli – koszty hodowli i obsługi – 2500 zł/ 500 szt.

Polecamy również: Przydatne teksty weselne – niezbędnik

Atrakcje weselne

W tym przypadku możemy znacznie bardziej popuścić wodze fantazji.

 • Dużo możliwości daje nam samo usytuowanie i charakter lokalu. Jeśli sala jest położona w pobliżu rzeki lub innego akwenu wodnego można wynająć łodzie i zorganizować małą wyprawę. Możecie także sami podpłynąć motorówką pod salę. Jeśli sala mieści się w pałacyku lub zameczku, często właściciele organizują salwy armatnie na cześć Młodej Pary i pokazy rycerskie.

         Wynajęcie motorówki, łodzi 300 – 1000 zł, pokazy rycerskie ok.1000 zł, salwy armatnie 200- 300 zł.

 • Oprawa muzyczna obiadu – są pary, które oprócz zespołu lub dj'a prowadzącego wesele chcą podkreślić uroczystość pory obiadowej.

Kwartet smyczkowy 1600 zł (jeśli mamy kwartet na ślubie wtedy mamy tylko jakąś niewielką dopłatę), pianista 1000 zł, zespół jazzowy 2000 -3000 zł.

 • Bardzo popularne są pokazy fajerwerków wieczorem. Alternatywą dla nich mogą być lampiony, które wypuszczą wszyscy goście. Nowością są pokazy laserowe, które dotąd ze względu na swoją cenę były głównie atrakcją eventów. Jednak niedawno ceny ich zmalały i zdarzają się już być alternatywą do fajerwerków

         Fajerwerki – bardzo chętnie wybierane przy weselach międzynarodowych – 2500 – 3500 zł, pokazy laserowe – 4000 – 6000 zł, lampiony – 5-10 zł/szt zamawia się zazwyczaj dla mniej niż połowy gości (średnio jeden na parę)

Przeczytaj także: Ubezpieczenie ślubu - co, jak i kiedy?

 • Fantastycznym pomysłem jest uatrakcyjnić ślub czy wesele poprzez przygotowanie od siebie atrakcji dla rodziców, drugiej połówki, gości. Jeśli macie zdolności wokalne - zaśpiewajcie rodzicom ich ulubioną piosenkę. Jeśli umiecie tańczyć - zatańczcie specjalny taniec z dedykacją dla gości, rodziców, przyjaciół. Zróbcie pokaz slajdów, w którym podziękujcie np. przyjaciołom za wiele lat wspólnych wypadów w góry.

 • Coraz więcej osób na wesele wynajmuje barmanów, którzy oprócz urozmaicania zabawy napojami innymi niż tradycyjna wódka na stołach, organizują również pokazy sztuki barmańskiej.

     Obsługa barmańska całonocna, mobilny bar, szkliwo do baru, bez alkoholu 1500 – 3000 zł w zależności od oferty barmanów, pokaz barmański – show – dopłata do obsługi około 1000 zł – 4000 zł w zależności od klasy barmanów i rodzaju show

Zobacz także: Jak zorganizować i co to jest drink bar na weselu?

 • Nowością na weselach są bariści, którzy przygotowują pyszną i bardzo estetyczną kawę.

    Barista – całonocna obsługa balistyczna, mobilny bar, naczynia do baru około 1000 zł/100 osób

 • W zależności od założonego przez nas budżetu możemy przebierać w ofertach tancerzy uczących gości weselnych np. salsy, iluzjonistów, muzyków czy np. kapeli folkowych.

          Nauka tańca i pokaz tańca – 500 – 2000 zł w zależności od klasy tancerzy i ilości pokazów, koszt lekcji pierwszego tańca 80 – 100 zł/h, pokaz iluzjonistyczny ok.1000 zł, występ kapeli folkowej ok.1000 zł.

 • Atrakcyjnie podany posiłek. Część sal ma na wyposażeniu miejsca do pieczenia np. prosiaka, czy kiełbasek przy ognisku. Świetnym pomysłem jest podanie jednego dania z grilla, jeśli sala ma taką możliwość. W zależności od oferty lokalu –  opcja ta może być dodatkowo płatna lub wliczona w cenę menu. Wszystko w zależności od tego, jaki rodzaj dania wybierzemy, jakie mięsa domówimy.
 • Świetną propozycją na stworzenie właśnie takiej niepowtarzalnej atmosfery jest Szalona Budka. Atrakcja, która wyzwala nie tylko w dzieciach, ale również w dorosłych, niesamowitą energię i śmiech. Czym jest szalona budka? To coś w rodzaju mobilnego studia fotograficznego z obsługą fotografa, profesjonalnym oświetleniem, tłem itp., a także najważniejszym elementem czyli kostiumami. Do wyboru jest ich cała masa. Można zorganizować kostiumowy zawrót głowy i zapewnić gościom całą masę różnych przebrań, nakryć głowy czy rekwizytów, począwszy od postaci z kreskówek na postaciach historycznych kończąc. Równie dobrym pomysłem jest zapewnienie przebrań nawiązujących do stylu czy motywu przewodniego wesela. Szalona Budka jest idealną atrakcją, ponieważ nie zakłóca przebiegu wesela. Zazwyczaj usytuowana jest w cichym miejscu, pozwala Gościom bawić się zawsze wtedy kiedy mają na to ochotę, ale nie przeszkadza tym, którzy od zabawy przed obiektywem wolą tę na parkiecie.

   Obsługa szalonej budki przez fotografa, tła, lampy studyjne, podstawowe gadżety – 500 – 1500 zł

 • Hitem ostatnich miesięcy jest wynajęcie na wesele Flipomani, dzięki której otrzymujemy Flipbooka – jest to bardzo podobna atrakcja do Szalonej Budki, tylko że efektem finalnym wygłupów jest książeczka, którą wertując kartka po kartce otrzymujemy efekt filmu – ruchomego obrazu. Podobnie jak w przypadku szalonej budki na wesele przyjeżdża ekipa ze sprzętem – przenośnym studio, kamerą, sprzętem pozwalającym na wydruk i zrobienie książeczkę w przeciągu 3 minut. Do tego oczywiście obsługa studia przez 2 osoby. Zabawa świetna!

           Obsługa flipomanii przez 6 godzin, przenośne studio, nielimitowany wydruk flipbooków – 3000 zł

Polecamy również: Terminarz przygotowań ślubnych

 • Czasami Pary Młode chcą zorganizować dla gości artystę, który ich sportretuje. Na rynku można znaleźć oferty zarówno portrecistów jak i karykaturzystów.

Portrecista, karykaturzysta 250 – 300 zł/h

 • Pokazy multimedialne – zazwyczaj pary młode robią same takie pokazy slajdów ze swoich zdjęć, opowiadając historie swojego związku albo wykorzystując pokaz ze zdjęć ze ślubu swoich rodziców w formie podziękowania dla nich; zdarza się, że znajomi robią taki pokaz jako niespodziankę; jeśli zleca się to firmie zewnętrznej to koszt takiego pokazu waha się w granicach 300 – 500 zł.

 • Karaoke jest opcją dla par, które chcą zrezygnować np. z tradycyjnych zabaw oczepinowych. Zwykle w ofercie zespołów lub dj'ów – czasami dopłata w granicach 500 zł

 • Słodkie bufety - coś co szturmem zdobywa nasze wesela jest połączenie tradycyjnego ciasta z innymi słodkościami. Ze stołów znikają ciasta na osobny bufet, gdzie znajdziemy także w zależności od upodobań pary młodej – słodkie deserki, babeczki, muffiny, cupcake’i, ozdobne naczynia szklane z kolorowymi drażami, czekoladkami, żelkami, lizakami, cukierkami, etc. Zasadą słodkiego bufetu jest kuszenie gości swoimi kolorami i zapachami.

Deser 5-7 zł/szt, muffin – 3- 5 zł/szt, cupcake – 4 – 7 zł/szt

 • Strefy chilloutowe – kolejną nowością na polskim rynku jest stworzenie dla gości miejsca, które pozwoli im wypocząć, a jednocześnie będzie pełnić rolę zarówno atrakcji jak i dekoracji. Strefy te mogą nawiązywać do motywu przewodniego wesela. Taką strefę może nam przygotować dekoratorka, albo możemy sami zaaranżować miejsce na Sali. Wystarczy odpowiednie miejsce zaaranżować. Mogą to być także tematyczne strefy – np. strefa cygarowa, kącik jazzowy, etc.

Np. strefa z 3 kanapami, stolikami i oświetleniem architektonicznym 1000 – 1500 zł, strefa kasyna – 1000 – 3500 zł za stoły, obsługę, strefa piłkarzyki, dart 500 – 1000 zł/wynajem

 • Atrakcje dla dzieci – zapewnienie różnych atrakcji dzieciom przebywającym na weselu to nie tylko ukłon w kierunku najmłodszych gości, ale i ich rodziców. Odpowiednio zaaranżowany kącik z wynajętymi animatorkami, które zapewnią mnóstwo atrakcji i zabaw dla dzieci pozwoli na zapanowanie nad małą gromadką urwisów. W takim kąciku warto zadbać o bloki, kredki, plasteliny, zabawki, ale i o trochę słodkości i soki.

Koszt wynajęcia animatorki 100 – 500 zł/h (w zależności od ilości godzin, wieku dzieci, ilości animatorek, rodzaju aranżacji kącika, etc koszt na około 15 dzieci wynosi w granicach 1500 – 2000 zł)

Prawda jest taka, że w nasze wesele możemy w dzisiejszych czasach wpleść niemal wszystko co nas w jakiś sposób określa. Warto korzystać z takich możliwości, warto podkreślać swój indywidualizm, warto zafundować sobie i gościom niezapomniane wspomnienia. Ale warto też pamiętać o umiarze. Zbyt dużo atrakcji zamiast ubarwić ten wspaniały dzień zamieni go w parodię, a tego każdy wolałby uniknąć.

Przeczytaj także: Ślubne tanie chwyty