Zegar II - pasjans

Zegar II - pasjans
Pasjans ten znany jest od połowy XIX wieku. Nie upowszechnił się i znikł dość szybko. W dniu dzisiejszym nie jest spotykany.
/ 03.02.2010 13:02
Zegar II - pasjans

Do gry będą potrzebne dwie pełne talie z 52 kart – razem 104 karty. Z talii wyciągamy dwanaście kart podstawowych: dwójkę, szóstkę i dziesiątkę trefl; trójkę, siódemkę i waleta kier; czwórkę, ósemkę i damę pik; piątkę, dziewiątkę i króla karo i rozkładamy zgodnie z rysunkiem. Dookoła rozmieszczamy dwanaście odkrytych kupek po trzy karty w każdej. Górna karta każdej kupki jest grającą. Kupki rozsuwamy tak, by kolor i wartość każdej karty można było określić.

Dwanaście kart rozłożonych w kształcie koła są kartami podstawowymi. Na nie zbieramy karty do koloru w porządku rosnącym. Po przełożeniu górnej karty kupki grającą staje się karta leżąca pod przełożoną. Grające możemy przekładać jedną na drugą do koloru malejąco. Zwolnione w wyniku przełożenia miejsce uzupełniamy wyłożeniem nowej kupki składającej się z trzech kart.

Talię przerzucamy zbierając jednocześnie karty na podstawowe i grające. Nie przełożone nigdzie karty składamy w odkrytą kupkę – „talon”. Górna karta talonu także jest grającą i może zostać przełożona na grające lub podstawowe, ale na nią kart zbierać nie wolno.

Pasjans wyszedł, jeśli jednego przerzucenia talii wystarczy do zebrania wszystkich kart na podstawowe. Ponieważ ilość kart podstawowych jest nietypowa, ostateczna figura powinna mieć taki wygląd: wartości górnych kart zebranych kupek są zgodne z cyframi na zegarze.

Źródło: Wydawnictwo Printex

Redakcja poleca

REKLAMA