Karta diabeł to pierwotna moc, namiętność, zniewolenie, chaos, seksualność, uzależnienie.

Szkoła tarota: Lekcja X - Interpretacja Dużych Atu: Umiarkowanie i Diabeł

Podstawowe cechy karty Umiarkowanie to godzenie przeciwstawnych rzeczy lub informacji, skupienie na celu, równowaga, inspiracja, zmienność, harmonia, komunikatywność. Jako karta odwrócona: konflikty, tajemnice, zachwianie równowagi również psychicznej.
/ 20.10.2011 13:03
Karta diabeł to pierwotna moc, namiętność, zniewolenie, chaos, seksualność, uzależnienie.

14) Umiarkowanie

Karta Umiarkowanie przedstawia skrzydlatą postać, który przelewa wodę z jednego do drugiego naczynia.  Przedstawiony Anioł jest posłannikiem  Boga dla ludzi i pośredniczy, a także zarządza sferami niebieskimi. Na karcie wydaje się on całkowicie zajęty przelewaniem wody która jest  żywiołem oczyszczenie, odnowy i narodzin.  Na karcie płynie ona w dwóch kierunkach- z górnego naczynia do dolnego i  odwrotnie. Pod uwagę bierze się , że jedno naczynie może być srebrne, a drugie złote, stąd ich nazwy w opisach – dzban księżycowy i dzban słoneczny.  Pierwszy z nich jest symbolem wyobraźni i uczuć a drugi świadomego działania i rozumu.  Mamy tu więc do czynienia wymieszaniem energii duchowej i fizycznej.  Na czole anioła widnieje kwiat w  kształcie pentagramu – symbolu serca i mistycznego środka.  Czerwono- niebieskie suknia podkreśla jedynie połączenie i harmonii ducha z ciałem.

Zobacz także: Szkoła tarota: Lekcja IX - Interpretacja Dużych Atu: Wisielec i Śmierć

Umiarkowanie a sfery życia:

 • Uczucia/partnerstwo/rodzina:  wróży dobre emocje i zdolność do miłości  nie kierowanej jedynie namiętnością.  Przedstawia nam osobę  która lubi przebywać z ludźmi, jest tolerancyjna, wrażliwa. Karta na tym polu symbolizuje udany związek i dobre życie, harmonię. Jako karta odwrócona: rozstanie, ochłodzenie relacji, separacje, zbyt duża uczuciowa wylewność.
 • Stan psychiczny/obraz psychologiczny:  Umiarkowanie przedstawia poszukiwanie równowagi pomiędzy świadomością a podświadomością.  Mówi o człowieku który uzyskał wewnętrzną harmonię na skutek pogodzenia w sobie ducha i ciała. Symbolizuje osobę  odważną o jasnym umyśle, gotową do twórczych zadań, asertywną. Jako karta odwrócona:  Wady wymowy, zamknięcie się w sobie, krytykę , nieuprzejmość.
 • Intelektualizm/nauka/kariera: świadomość i kierowanie się rozumem. Mówi o osobie refleksyjnej i spokojnej, które zachowuje obiektywny i realny osąd rzeczywistości. Osoba ta w pracy kieruje się mądrością i bierze pod uwagę również swoje przeczucia.  Jako karta odwrócona : niedomówienia, nieroztropność.
 • Praca/pieniądze: Umiarkowanie ukazuje nowe doświadczenia, rozwiązanie problemów, przystosowanie się . Wskazuje, że sytuacja rozwinie się zgodnie z oczekiwaniem pytającego, korzystne umowy , spółki, szczęście, harmonię. Jako karta odwrócona: brak wspólnego celu z otoczeniem, niefart, sprzeczki, małe pieniądze nieadekwatne do pracy.
 • Zdrowie fizyczne:  zdrowie lub całkowity powrót do niego, a jako karta odwrócona rozstrojenie organizmu.
 • Kombinacje z innymi kartami: Obok karty Mag zachęca do stosowania medycyny alternatywnej, a obok Słońc a pełen sukces zawodowy.

15) Diabeł

Podstawowe cechy karty Diabeł to  pierwotna moc, namiętność, zniewolenie, chaos, seksualność, uzależnienie. Jako karta odwrócona: destrukcja, niedostrzeganie błędów.

Na karcie Diabeł jest ukazana skrzydlata postać o cechach zwierzęcych , człowieka i demona.  Przypomina ona odnośnik alchemiczny zwany „ Trójjednią Lucyferyczną „ .To symbol diabła, strąconego przez Boga anioła, władcy piekła i nocy. Diabeł unosi rękę imitując gest błogosławieństwa Papieży co oznacza, że bierze dla siebie  reprezentowanie władzy duchowej. Hełm na jego głowie przypomina nakrycie Cesarza. Rogi to symbol zwierzęcych mocy i witalności.  Są oznaką siły wyzwolenia spod zasad moralnych.  Właściwie to pod tą postacią można dostrzec każde rogate bóstwo w jakie tylko wierzono w historii, zarówno lunarne jak i solarne. Diabeł stoi na podeście  przez który pokazuje swoją pychę i władzę. Po obu stronach stoją zaś postacie które tak jak on noszą cechy zwierzęce, ludzkie i demoniczne- kobieta i mężczyzna.  Ich nagość to symbol fałszywego, iluzjonistycznego wyzwolenia.  Ich zakute ręce to symbol panowania nad nimi diabła oraz poddanie się jego władzy.  Sam Diabeł rani się mieczem  co alegorycznie jest niezbędne do  rozróżnienia prawdy i kłamstwa.

Diabeł a sfery życia:

 • Uczucia/partnerstwo/rodzina: Ten Atut pokazuje działania którymi kieruje pożądanie oraz niekontrolowana seksualność. Mówi o toksyczności związku, zazdrości, dominacji za wszelką cenę.  Jako karta odwrócona: skandal, prostytucja, sadyzm.
 • Stan psychiczny/obraz psychologiczny:  Diabeł na tym polu to symbol potęgi podświadomości,  pierwotnej siły seksualności, fascynacji śmiercią i przywiązanie do ciała     ( wyglądu). Człowiek o którym mówi ta karta potrafi jednak uczyć się na błędach i jest niezależny.  Jest to również jednak symbol udręki i depresji. Jako karta odwrócona:  autodestrukcja, wyparcie.
 • Intelektualizm/nauka/kariera: brak dystansu a przez to niemożność rozeznania w prawdzie.  Poddanie się presji uprzedzeń, nieuzasadniona pewność siebie, pycha, egocentryzm, żądza władzy, manipulacja innymi.  Jako karta odwrócona: choroba psychiczna, kłamstwa.
 • Praca/pieniądze: zachłanność, opanowanie planem bogacenia się, przezwyciężenie trudności. Jako karta odwrócona : działanie na własną szkodę, zbrodnię, wyzysk.
 • Zdrowie fizyczne:  choroby weneryczne lub narządów rodnych innego rodzaju.
 • Kombinacje z innymi kartami: Diabeł obok Sądu poważną chorobę zakaźną zaś obok Wieży myśli samobójcze.

Polecamy: Szkoła tarota: Lekcja I - Co warto wiedzieć o kartach tarota?

www.okulta.com.pl
www.okulta.pl

Lilith Black Moon