Soliter wieloetapowy - pasjans

Soliter wieloetapowy - pasjans
Podajemy tu warianty standardowej gry soliter. Powstały one wskutek niechęci osoby rozkładającej do pogodzenia się z niemożliwością doprowadzenia do końca zbierania talii do koloru. Wszystkie one pojawiły się niedawno, po osiągnięciu fenomenalnej popularności gry.
/ 20.01.2010 09:09
Soliter wieloetapowy - pasjans

Wariant I

Do gry będą potrzebne dwie dokładnie przemieszane talie z 52 kart każda – razem 104. Na stół wykładamy pionowy rząd z 13 kart, następnie drugi itd. Cztery asy i cztery króle różnych kolorów są kartami podstawowymi. Na nie zbieramy karty do koloru: na asy w porządku rosnącym, na króle – w porządku malejącym. Dopuszczalne jest przekładanie ze stosika podstawowego asa na stosik podstawowego króla. Gracz ma osiem miejsc rezerwy, na które może przełożyć jedną kartę grającą.

Pasjans ma dwa etapy. Po zatrzymaniu pasjansa karty zbieramy po kolei rzędami i bez tasowania rozkładamy powtórnie. Stosik, który był ostatni powinien stać się pierwszym. Tym razem gracz rozkłada tyle rzędów z 13 kart, na ile mu wystarczy kart. Miejsc rezerwy jest tyle, ile rzędów.

Pasjans wyszedł, jeśli dwóch wyłożeń wystarczy do zebrania wszystkich kart na podstawowe.

Wariant II

W tym wariancie dwie pełne przemieszane talie – razem 104 karty – również wykładamy w osiem pionowych rzędów. Miejsc rezerwy brak. Po tym, jak wszystkie możliwe przełożenia zostały wykonane, karty nie przełożone na podstawowe zbieramy, tasujemy i rozkładamy ponownie. Ilość rzędów jest mniejsza o jeden. Pierwsze wyłożenie to osiem rzędów, drugie – siedem, trzecie – sześć itd. Ostatnie wyłożenie to jeden rząd.

Mając do dyspozycji 72 karty (dwie talie po 36 kart) pierwsze wyłożenie ma sześć rzędów.

Istnieje wariant z wykorzystaniem jednej talii z 52 kart i pierwszym wyłożeniem na osiem rzędów.

Źródło: Wydawnictwo PRINTEX

Redakcja poleca

REKLAMA