Maltański krzyż - pasjans

Maltański krzyż - pasjans
Maltański krzyż to ozdobny pasjans pochodzący z księgi pasjansów przetłumaczonej z francuskiego pod koniec XIX wieku. Nie został znacznie rozpowszechniony. Obecnie nie spotykany.
/ 23.09.2016 15:25
Maltański krzyż - pasjans

Do gry będą potrzebne dwie pełne przemieszane talie po 52 karty, razem 104. Z talii wyjmujemy cztery asy różnych kolorów i osiem króli. Cztery króle kładziemy pośrodku stołu. Są one motywem dekoracyjnym. Dookoła króli wykładamy karty podstawowe – cztery asy i cztery króle. Na asy gracz zbiera karty do koloru w porządku rosnącym, na króle – do koloru w porządku malejącym. Osiem kolejnych kart w talii wykładamy nad utworzoną figurą. Są to karty grające.

Oprócz przekładania na podstawowe można przekładać karty grające jedną na drugą do koloru w dowolnym porządku. Zwolnione miejsca uzupełniamy kartami z talii. Na pierwszy rząd rozmieszczamy kolejny rząd z ośmiu kart. W ten sposób wykonujemy wyłożenie całej talii. Jeżeli po pierwszym wyłożeniu nie udało się zebrać wszystkich kart na podstawowe, dopuszczalne jest zebranie utworzonych kupek z lewej do prawej, tak że po zebraniu pierwszą będzie ostatnia kupka. Powtórnie rozkładamy karty bez tasowania. Teraz można przekładać karty z asów na króle i odwrotnie.

Pasjans wyszedł, jeśli dwukrotnego wyłożenia wystarczy do zebrania wszystkich kart na podstawowe. Figura końcowa będzie wyglądać następująco: cztery króle w centrum otoczone po bokach czterema damami i czterema asami po rogach.

Istnieje wariant z wykładaniem półokręgiem nie ośmiu, ale dwunastu kart. W tym przypadku powtórne wyłożenie nie jest dopuszczalne.

Źródło: Wydawnictwo PRINTEX

Redakcja poleca

REKLAMA