Kiedy są andrzejki? Propozycje na magiczny wieczór z wróżbami

Kiedy są andrzejki? Propozycje na magiczny wieczór z wróżbami

Kiedy obchodzimy andrzejki? Zobacz, jak nietypowo spędzić noc wigilii św. Andrzeja!
/ 29.11.2018 11:00
Kiedy są andrzejki? Propozycje na magiczny wieczór z wróżbami

Kiedy obchodzimy andrzejki?

Andrzejki obchodzone są w Polsce w noc z 29 na 30 listopada, czyli w wigilię dnia św. Andrzeja. Jest to wieczór wyjątkowy. Zgodnie z tradycją, św. Andrzej uchyla rąbka tajemnicy wszystkim pragnącym poznać, jaka przyszłość ich czeka w uczuciach, zdrowiu, pracy.

Kiedyś andrzejki były ostatnią okazją do zabawy przed rozpoczynającym się okresem Adwentu, w którym powstrzymywano się tradycyjnie od zabaw, podobnie jak w okresie Wielkiego Postu.

Kim był św. Andrzej?

Św. Andrzej pochodził z Betsaidy w Galilei, ale później razem z bratem Szymonem osiadł w Kafarnaum. Był uczniem Jana Chrzciciela, a następnie jednym z apostołów. Według tradycji, głosił on Dobrą Nowinę w różnych krajach, zwłaszcza w okolicach Morza Czarnego i w Grecji. Tam też poniósł śmierć męczeńską, zawieszony na krzyżu w kształcie litery „X”.

Św. Andrzej - kaznodzieja i apostoł

Dlaczego w andrzejki wróży się pannom?

Jak mówi stare polskie przysłowie: “Na świętego Andrzeja błyska pannom nadzieja”. Wigilia św. Andrzeja, czyli popularne andrzejki, od dawna są tradycyjnym wieczorem wróżb. Pomysłowość dziewcząt w wyszukiwaniu sposobów, aby poznać swoją przyszłość, szczególnie tę uczuciową, była niewyczerpana.

Wszystkim tym zabiegom magicznym patronował św. Andrzej - opiekun panien na wydaniu, zwłaszcza tych cnotliwych i pobożnych. Pomagał on w poznaniu imienia przyszłego męża i jego pochodzenia. Był on również uważany za najlepszego powiernika i orędownika dziewczęcych pragnień i modlitw dotyczących dobrego zamążpójścia i starań o odwzajemnioną miłość.

Andrzejki dawniej i dziś – co się zmieniło?

Panny wróżyły zamążpójście w wigilię świętego Andrzeja, a kawalerowie w przeddzień świętej Katarzyny, czyli 24 listopada. Jednak z czasem Katarzynki uległy zapomnieniu. Obecnie oba obrzędy są połączone i obchodzone równocześnie jako tradycyjne andrzejki.

Wieczór andrzejkowy to wspaniała okazja, aby spotkać się w gronie przyjaciół. Dobrą zabawę z pewnością umilą tradycyjne wróżby andrzejkowe. Oto kilka z nich.

Najpopularniejsze zabawy andrzejkowe

Lanie wosku

Jest to najbardziej znana wróżba andrzejkowa. Roztop wosk w małym naczyniu i lej na wodę przez ucho od klucza. Kształt woskowej figurki może wydawać się nieczytelny, ale gdy obejrzysz jego cień na ścianie, łatwiej dopatrzysz się zarysu. Mogą to być przeróżne kształty. Wystarczy odrobina fantazji, a dowiesz się co czeka cię w nadchodzącym roku.

Buty

Ta wróżba dotyczy tylko niezamężnych panien. Ustawiamy buty zdjęte z lewej nogi, gęsiego naprzeciwko progu drzwi. Przekładamy ostatni but na przód rzędu tak długo, aż któryś przekroczy próg. Właścicielka buta, który to zrobił, może oczekiwać na szybką zmianę stanu cywilnego.

Jabłko

Wróżba z jabłkiem polega na tym, aby tak obrać jabłko, by powstała jak najdłuższa obierzyna ("Skórka przerwana kolejny etap wróżby odsłania"). Potem wróżący zamyka oczy, myśli o miłości i przez lewe ramię rzuca za siebie skórką. Kształt jaki ona przybierze wskazuje na literę, od której będzie zaczynać się imię przyszłego wybrańca bądź wybranki serca.

Karteczki z życzeniami

Do dużego szklanego naczynia wrzuć kilka kartek z zapisanymi na nich życzeniami. Potem powoli wlej do naczynia zimną wodę. Te karteczki, które wypłyną na wierzch, wskażą marzenia, które się spełnią w najbliższym czasie. Te, które opadną na dno, niestety szybko nie zostaną zrealizowane.

Lustro

Aby w magiczną noc andrzejkową wolnym pannom ukazała się twarz przyszłego męża, dziewczyna powinna być sama w pokoju, mieć przygotowane wcześniej nowe lustro i zapalić czerwoną świecę w intencji, aby święty Andrzej sprawił że ujrzy twarz swego męża. Jeśli zostaną spełnione wyżej wymienione warunki, powinna usiąść naprzeciwko lustra i wpatrywać się w nie tak długo, aż ukaże się jej twarz przyszłego oblubieńca.

Kartki z imionami

Na karteczkach (najlepiej z tektury) napisz jak najwięcej imion chłopców. Stań przodem do świeczki i rzuć za siebie garść karteczek z imionami. Obejrzyj się za siebie i zobacz, która karteczka upadła najbliżej. Odczytane na niej imię będzie imieniem twojego ukochanego.

Spodeczki

Pod czterema spodeczkami umieszczamy kolejno: obrączkę, monetę i listek. Czwarty spodeczek zostawiamy pusty. Następnie dobrze mieszamy i wybieramy jeden z nich. I tak gdy wyjdzie nam: obrączka - czeka nas miłość, listek - ślub, moneta - pieniądze, pusty spodeczek - nadchodzący rok niczego nam w życiu nie przyniesie.

Karteczki pod poduszki

Przed pójściem spać spiszmy na karteczkach męskie (bądź damskie) imiona i włóżmy je pod poduszkę. Rano, zaraz po przebudzeniu, wyciągnijmy jedną z nich. Imię, które odczytamy, będzie imieniem przyszłego męża bądź żony.

Wahadełko

Aby przekonać się, czy w przyszłym roku czeka cię ślub powróż, sobie wahadełkiem. Zawieś pierścionek albo obrączkę na czerwonej nitce. Palcem wskazującym i kciukiem lewej dłoni uchwyć nitkę, łokieć oprzyj na stole. Ustaw wahadełko nad szklanym naczyniem wypełnionym wodą w ten sposób, aby znalazło się po środku naczynia i nieco poniżej jego brzegów. Rękę trzymaj nieruchomo i obserwuj obrączkę.

Jeżeli wahadełko nie poruszy się, upłynie wiele lat, nim spotkasz ukochaną osobę. Teraz przesuń wahadełko tak, by wisiało 3 cm od brzegu naczynia. Gdy zacznie się kołysać i uderzać o brzegi naczynia, policz ile razy zrobi to w ciągu pięciu minut. Wynik odejmij od łącznej sumy liter swojego imienia i nazwiska. Wynik pokaże tyle lat, za ile zmienisz swój stan cywilny. Jeżeli wynik odejmowania jest ujemny, to oznacza ślub jeszcze w tym roku.

Magiczny płomień

Pomyśl sobie życzenie i zapal dwie zapałki. Trzymaj je płonącymi łebkami do góry. Jeżeli zapałki będą palić się ku sobie, życzenie się spełni w ciągu roku, a jeśli nie – będziesz musiała dłużej poczekać na jego realizację.

Zobacz także:20 propozycji na imprezę andrzejkową

Sprawdź czy jesteś przesądna?