Równonoc jesienna fot. Adobe Stock

Już dziś równonoc jesienna. Co oznacza ten wyjątkowy moment w roku?

Noc z 22 na 23 września od zawsze była wyjątkowym momentem w życiu ludzi. To właśnie etap zmiany pór roku, kiedy lato odchodzi, a jego miejsce zajmuje jesień.
/ 22.09.2020 08:39
Równonoc jesienna fot. Adobe Stock

Zmiany pór roku od zarania dziejów stanowiły wyjątkowe wydarzenie w życiu ludzi. W wierzeniach słowiańskich były momentem magicznym, zwiastującym przemiany i nowy początek. Jednym z najważniejszych takich momentów była równonoc jesienna

Co to jest równonoc jesienna?

Równonoc jesienna to moment, w którym dzień zaczyna być coraz krótszy. Następuje w nocy z 22 na 23 września i oznacza początek astronomicznej jesieni. 

Na niebie znajduje się taka szczególna linia, po której Słońce pozornie w ciągu roku przemierza wszystkie gwiazdozbiory zodiakalne. Ta linia nazywa się ekliptyką. W dwóch miejscach równik i ekliptyka przecinają się na niebie, co oznacza, że dwa razy do roku Słońce jest w punkcie tego przecięcia. Raz jest to początek astronomicznej wiosny, a 22 września o godzinie 15:31 Słońce będzie w punkcie Wagi, w tak zwany węźle zstępującym, przejdzie na południową hemisferę i w tym momencie zaczyna się astronomiczna jesień - wyjaśnia w rozmowie z RMF FM doktor Leszek Błaszkiewicz
z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie

Równonoc jesienna w wierzeniach słowiańskich

Zgodnie z wierzeniami dawnych Słowian, równonoc jesienna była momentem kiedy dwie pory roku walczyły o dominację, przy czym stronę przegrywającą należy godnie i z wdzięcznością pożegnać. Organizowano wówczas Święto Plonów, czyli znane dziś Dożynki.

Prócz tego równonoc uważana była za porę magiczną, kiedy zanoszone modły miały szczególną siłę sprawczą. Równonoc dla Słowian była momentem zmian i otwarcia się na nowe. 

Może cię też zainteresować: 
Słynny badacz ustalił nową datę końca świata. Udało mu się rozgryźć biblijny szyfr
Majowie wcale się nie pomylili? Okazuje się, że ich przepowiednia końca świata dotyczyła roku 2020
Jak działa Kalendarz Księżycowy?