Jaka jest tradycja święta Halloween?

Halloween nie pochodzi, jak się powszechnie sądzi, z Ameryk lecz z Wysp Brytyjskich. Jest starą celtycką tradycją, która do Ameryki przywędrowała w XIX wieku wraz z imigrantami z Irlandii.
/ 25.10.2010 13:36

Fotolia

fot. Fotolia

Tradycja Halloween a wierzenia Celtów

Symbolem Halloween jest wydrążona dynia z wyciętymi oczami, nosem i ustami oraz z zapaloną wewnątrz świeczką. Początki święta wywodzą się z tradycji Celtów, wierzących w życie po śmierci i wędrówkę duchów.

W kalendarzu Celtów 31 października był ostatnim dniem i święto to - Halloween - symbolizowało schyłek cyklu płodności; ziemia przygotowywała się do nadejścia zimy, a nocą duchy zmarłych wędrowały po ziemi. Był to dzień ostatecznych rozrachunków żywych z umarłymi - duchami opiekuńczymi domostw, nieczystymi siłami, które przed zimowym chłodem chciały się schować wśród ludzi. Był dniem pożegnania duchów ludzi zmarłych w ciągu ostatniego roku i rozrachunkiem Dobra ze Złem.

W tym dniu Celtowie zbierali się przy ogniskach, aby złożyć ofiary bogowi śmierci Samhaine; duchom stawiano pożywienie i odprawiano rytuały by w spokoju odeszły do swego świata i nie niepokoiły żyjących . 

Zobacz także: Makijaże na Halloween

Na ceremonię Celtowie przychodzili zawsze przebrani z całą rodziną i rzepą, do której wkładali palącą się świecę. Niecodzienna „latarnia" miały ochronić przed wędrującymi duchami. Strój miał sprawić, że złe duchy nie rozpoznają ludzi i nie skrzywdzą ich, a światło w wydrążonych rzepach odstraszało złe moce. Ze świętem tym wiązało się całe mnóstwo fantastycznych rytuałów i obrzędów. Jeszcze dziś w wielu regionach świata wystawia się przed dom talerz ze strawą dla zbłąkanych dusz.

Obchody Halloween w Irlandii

Halloween należy do najważniejszych świąt w Irlandii. W dzień ten przez wiele stuleci obowiązywał post i potrawy świąteczne nie zawierały mięsa, dawano więc ciasto ziemniaczano-jabłkowe, placki ziemniaczane, ziemniaczany pudding albo torciki z jagodami zwane blackberry pes , wypieki: coteannon - rodzaj zapiekanki ziemniaczano-kapuścianej; czy barm brack - pieczywo o sile symbolu, nazwa tego chleba z owocami wywodzi się od słowa breac - nakrapiany.

Jest więc barm brack - upieczony na proszku, jest tea brack z suszonymi owocami moczonymi w naparze herbacianym. W jednej z tych potraw zawsze znajdowała się niespodzianka - starannie owinięta w pergamin obrączka ślubna, srebrna moneta, guzik lub metalowy naparstek. Kto znalazł w swoim kawałku niespodziankę, wiedział, co go czeka w przyszłym roku - pierścionek oznaczał zamążpójście, moneta - władzę, guzik - starokawalerstwo, naparstek - staropanieństwo.

Halloween dziś

Samhain, starożytne celtyckie święto, przetrwało w USA i w wielu krajach Europy jako Halloween - zdegradowana forma pogańskich obrządków oraz chrześcijańskiej wigilii Wszystkich Świętych.

Do najpopularniejszych potraw przygotowywanych w Ameryce w dzień zaduszny należy dziś zapewne niezwykle prosta potrawa nazwana Poczęstunkiem Czarownicy.

Składniki: duży kurczak, spora cebula, 6 małych kiełbasek (frankfurterek), seler naciowy, 2 listki laurowe, kilka ziarenek ziela angielskiego i pieprzu, 1-2 goździki, sól, ćwierć szklanki ryżu, 4 szklanki przegotowanej wody .

Umytego kurczaka dzielimy na części, wkładamy do dużego rondla, dodajemy i seler naciowy, cebulę, sól i korzenie, zalewamy wodą i gotujemy około 40 minut. Gdy jest już miękki, wyjmujemy, usuwamy kości, a mięso kroimy w kostkę , przecedzamy. Mięso z kurczaka, umyty ryż i kiełbaski ponownie wkładamy rondla, zalewamy przecedzonym wywarem, gotujemy ok. 30-40 minut.

Obecnie święto Halloween najbardziej rozpowszechnione jest w krajach anglosaskich, ma ono charakter pogańskiej zabawy. Obchodzi się je w wigilię chrześcijańskiego dnia Wszystkich Świętych. W Ameryce obchodzi się Halloween od drugiej połowy XIX wieku. Dziś dzień ten stał się jednym z najważniejszych i najhuczniej obchodzonych świąt we współczesnym amerykańskim kalendarzu.

Gromady przebranych dzieci chodzą od domu do domu i płatają gospodarzom figle. Przed każdym domem stawia się dynię z wyciętą groźną miną i świeczką w środku oraz wiaderko ze słodyczami dla dzieci.

Dla starszych organizowane są bale, na których „ obowiązują upiorne przebrania i akcesoria - czarownice, wiedźmy, upiory, strzygi, wampiry ze sztucznymi zębami i trzycalowymi kłami, ciężko ranni, owinięci w bandaże, ludzie czy szkielety". Wieczorem przez ulice Nowego Jorku przetacza się monstrualna Halloween Parade.

Zobacz także: 3 nowoczesne stylizacje na Halloween

W taki sposób Amerykanie oswajają się z nieuchronnością śmierci. W Polsce z roku na rok coraz większą popularnością cieszą się bale halloweenowe organizowane w noc z 31 października na 1 listopada. Wśród pracujących młodych ludzi do dobrego tonu należy pokazanie się na takim balu w odpowiednim potwornym przebraniu. Najpopularniejsze postaci zaduszkowej przebieranki to duchy, strzygi, czarownice, kościotrupy.

www.okulta.com.pl

www.okulta.pl

Redakcja poleca

REKLAMA