Jak można przepowiedzieć pogodę?

Jak można przepowiedzieć pogodę?

Prognozowanie pogody przez synoptyków jest wprawdzie naukowo uzasadnione, lecz często okazuje się zawodne. Pogoda potrafi spłatać figla i zrobić coś zupełnie nieprzewidywalnego. Dlatego warto poznać tajniki przepowiadania pogody, stosowane przez starych górali, żeglarzy czy hodowców zwierząt.
/ 02.09.2010 10:43
Jak można przepowiedzieć pogodę?

Lokalne obserwacje chmur, zjawisk atmosferycznych czy zachowania zwierząt mogą nam dużo powiedzieć na temat pogody na kolejne 12-24 godziny. Warto przyjrzeć się również gwiazdom i reakcjom własnego organizmu, który może sygnalizować pewne zmiany w pogodzie.

Obserwacja nieba

Pojawienie się chmur zwykle zapowiada pogorszenie pogody. Wyjątek stanowią chmury pierzaste i wieczorne baranki, które wróżą dobrą aurę. Chmury kłębiaste z ostrymi konturami mogą zapowiadać piękną pogodę, jeśli pojawią się w ciągu dnia. Kiedy natomiast zauważymy je przy wschodzie słońca, musimy pogodzić się z pogorszeniem pogody. Cumulusy wznoszące się ku górze mogą przynieść nagłe, przelotne opady lub burzę.

Pojedyncze obłoczki pojawiające się w ciągu dnia wiosną, latem lub jesienią i znikające wieczorem, świadczą o kilku najbliższych dniach słonecznej, bezdeszczowej pogody. Grafitowe, walcowate lub nawisłe chmury zawieszone pod jasnoszarym niebem zapowiadają deszcze, które mogą potrwać nawet kilka dni. Natomiast jeśli pod koniec dnia chmury zaczynają ciemnieć i gęstnieć, możemy się spodziewać deszczowego poranka.

W okresie lata i jesieni mogą pojawić się mgły. Gęsta, mleczna mgła w jesienne poranki wróży dobrą aurę na kilka kolejnych dni. Natomiast w lecie takie zjawisko zapowiada burzę.

Zobacz także: Jak wróżyć z kostek andrzejkowych?

Szare niebo w letnie, wiosenne lub jesienne poranki świadczy o pięknej pogodzie w ciągu dnia. Gdy wieczorem zauważymy różowe pierzaste chmury lub pastelową zorzę wieczorną to znak, że dobra aura nie opuści nas przez kilka dni.

Pogorszenie pogody zwiastują kontrastowe, czerwono-fioletowe wschody i zachody słońca oraz niskie chmury przy zorzy porannej. Kolory szaro-seledynowe i czerwono-żółte oprócz opadów zapowiadają także silny wiatr.

Znaczenie opadów

W porze zimowej nocne opady śniegu mogą zapowiadać odwilż, jeśli jednocześnie szybko opada wskazówka barometru. Z kolei szron wróży piękną, słoneczną pogodę. Natomiast jesienno-zimowe deszcze trwające przez kilka dni zawsze zapowiadają gołoledź.

Tęcza nie zawsze jest dobrą wróżbą. Jeśli pojawi się wieczorem lub popołudniu zapowiada ładną pogodę, ale przed południem ściąga deszcze i silny wiatr.
Jeśli po obfitych opadach woda szybko odparowuje, możemy się spodziewać ponownego deszczu. Kiedy podczas letniej ulewy usłyszymy grzmoty to znak, że taka aura może potrwać nieco dłużej.

Prognozowanie na podstawie wiatru

Wietrzne wieczory zapowiadają burzę lub długotrwałe opady. Podobne znaczenie ma zmiana kierunku wiatru podczas ładnej pogody – to znak, że nastąpi jej pogorszenie. Złą wróżbą jest również wzrost siły wiatru oraz zmiana jego kierunku zgodna z ruchem wskazówek zegara. Jeśli natomiast kierunek wiatru zmienia się w stronę przeciwną do ruchu wskazówek zegara, pogorszenie będzie jedynie chwilowe.

Jeśli po spokojnej, bezwietrznej nocy nad ranem pojawi się silny wiatr, który zanika wieczorem, możemy się spodziewać długotrwałej słonecznej pogody.

Zobacz także: Jak wróżyć z lotu ptaków?

Inne oznaki

 • Nerwobóle i bóle reumatyczne – są zapowiedzią nadciągającej burzy lub obfitych opadów.
 • Dym z komina unoszący się nisko – wróży opady; jeśli dym unosi się w górę – oznacza ładną pogodę.
 • Rosa nad ranem – zapowiada piękną pogodę.
 • Migotanie gwiazd – możemy się spodziewać opadów.
 • Temperatura w lesie i na polu – jeśli nocą w lesie jest cieplej niż na polu, możemy liczyć na słoneczny dzień.
 • Barometr świerkowy – dojrzałą szyszkę wieszamy na sznurku nasączonym oliwą. Jeśli jej łuski się otworzą, pogoda może się pogorszyć.

Obserwacja zwierząt

 • Bocian – spacer tego ptaka w kierunku wyżej położonych pól oznacza pogorszenie pogody. Podobnie zachowują się owady, gady i płazy, które przeczuwając deszcz, chcą uniknąć zalania.
 • Kogut – pianie koguta wczesnym wieczorem zapowiada ocieplenie, które przyniesie opady deszczu.
 • Jaskółka – jej obniżony lot świadczy o wzroście wilgotności powietrza i zbliżających się opadach. Kiedy lata wysoko – możemy liczyć na piękną aurę.
 • Żaba – rechot żab i wychodzenie ze swoich kryjówek w dzień zwiastuje pogorszenie pogody. Podobnie jest w przypadku żab i owadów, które chowają się wysoko. Zapowiadają opady, ponieważ szukają wysokich kryjówek, by uniknąć zalania. Natomiast żabi rechot wieczorem i w nocy zwiastuje ciepły, słoneczny dzień.
 • Komar – duże skupiska komarów pojawiające się wieczorami zapowiadają piękne dni.
 • Pająk – intensywna praca tego owada przy budowie sieci świadczy o zbliżającej się pogodnej aurze. Podobne znaczenie ma wzmożona praca mrówek.
 • Koń – jeśli zachowuje się niespokojne i parska, to znaczy, że przeczuwa deszcz.
 • Motyl – spotkany rano na pniu drzewa zapowiada słoneczny dzień.
 • Kot – jeśli wylizuje sierść i drapie ściany – zwiastuje spadek temperatury i opady. Gdy wyciąga się na grzbiecie – możemy liczyć na bezchmurne niebo.
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/03.09.2010 08:45
Telewizje powinny z tego korzystać bo nikomu się pogoda nie sprawdza