Intuicja czy racjonalne myślenie

Intuicja czy racjonalne myślenie

Czym powinniśmy się kierować przy podejmowaniu decyzji? Jak pogodzić intuicję z racjonalnym rozumowaniem opartym na faktach?
Marta Wilczkowska / 20.06.2016 09:38
Intuicja czy racjonalne myślenie

Jednym z nieporozumień jest przekonanie, że należy kierować się intuicją w każdym procesie decyzyjnym. Tymczasem jej zadaniem nie jest decydowanie, czy powinieneś coś zrobić, ale dostarczanie dodatkowych informacji o tym, co już sam wiesz i czujesz. Informacji tych nie należy rozpatrywać w oderwaniu od innych źródeł, ale to samo dotyczy danych emocjonalnych, zmysłowych i logicznych.

Wykorzystanie intuicji

Poznanie mechanizmu intuicyjnego odczytu pozwala selektywnie wykorzystać go do podejmowania decyzji. Jeśli dostępne są wyraźne, empiryczne dane, z pewnością lepiej jest odwołać się do bliższego nam na co dzień linearnego procesu myślowego. Jeśli jednak mamy do czynienia z niedostatkiem danych lub gdy pytanie dotyczy wpływu teraźniejszych wyborów na przyszłe wyniki, to zalecam posługiwanie się informacjami płynącymi z intuicji.

Warto poznać techniki, dzięki którym dane pochodzące z intuicji można wyraźnie oddzielić od danych intelektualnych i emocjonalnych. Dla lepszego skutku lepiej jest posługiwać się intuicją selektywnie.

Nowoczesna psychologia skłania się do integracji. Ale korzystając z intuicji, możesz chcieć zachować osobno informacje dostarczone przez zmysły, wiedzę, uczucia i intuicję.

Zobacz: Czy kobieca intuicja naprawdę istnieje?

Współpraca intuicji i racjonalnego rozumowania

Jeśli intuicja podpowiada Ci jakieś posunięcie, które w twoim odczuciu będzie korzystne, a racjonalne rozumowanie oparte na faktach potwierdza ten wybór, to możesz mieć pewność, że będzie on dobry. Dane intuicyjne można konfrontować z tymi, które podpowiadają zmysły, rozum i uczucie. Dzięki temu zyskasz instrument kontroli i równowagi. Musimy zatem zmusić logiczny umysł, aby zszedł na dalszy plan.

www.tarot.info.pl

www.tarot.sos.pl