POLECAMY

Skąd się wzięła tradycja Andrzejek?

Skąd wzięło się to popularne święto?
Skąd się wzięła tradycja Andrzejek? fot. Fotolia

Współcześnie dla wielu ludzi noc z 29 na 30 listopada kojarzy się wyłącznie z zabawą, śmiechem, wróżbami traktowanymi bardzo nie serio. Właściwie pewnie nie zastanawiają się nad tym, skąd wywodzi się tradycja Andrzejek. Dla zwykłej zabawy wydaje się, że wcale nie trzeba wiedzieć, co jest jej sednem. Warto jednak mieć świadomość tego, co Andrzejki tak naprawdę znaczyły w swoich początkach.

Historia Andrzejek - skąd taka nazwa?

Święto to jest ściśle powiązane ze świętym Andrzejem, którego imieniny zapisane są w kalendarzu na 30 listopada. Andrzejki są zatem wigilią imienin świętego. Ale dlaczego stał się on patronem andrzejkowych wróżb?

Właśnie ten fakt może być nieco zaskakujący, tym bardziej, że zgodnie z tradycją Andrzej, patron wróżb to ten sam, który był apostołem w czasach Jezusa. Oczywiście to nie on sam zapewne wybrał się na patrona Andrzejek, zrobili to lata później ludzie. Mamy tu zatem pomieszanie pogańskiego obchodu wróżenia z chrześcijaństwem.

Święto wyłącznie kobiece?

Andrzejki w swoich początkach znacznie różniły się od tego, czym są dzisiaj. Na początku swojej historii było to święto niezamężnych kobiet. Wróżyły one wówczas i przepowiadały, czy wyjdą za mąż, czy może będzie im pisany los staropanieństwa. Wyniki uzyskane z wróżb traktowane były absolutnie serio, nie tak, jak jest to dzisiaj. Dawniej nie było mowy o żadnym przymrużeniu oka. Mężczyźni również mieli podobne święto, ale nie w Andrzejki, lecz w Katarzynki, wigilię świętej Katarzyny, czyli w nocy z 24 na 25 listopada.

Odmienne dawniej było to, że te wróżby wykonywano w zaciszu, dla każdego indywidualnie. Dopiero później zaczęto spotykać się na wróżenie w większych gronach i robić to w towarzystwie mieszanym, damsko-męskim. Ta zmiana jednak zaczęła wpływać na to, że tradycja ta stawała się coraz bardziej wyrazem zabawy i spotkania towarzyskiego, a nie prawdziwego przepowiadania przyszłości.

Święty Andrzej czy grecki bóg?

Jak to w wielu przypadkach i tu nastąpiło przemieszanie pogańskiej tradycji starożytnej z chrześcijaństwem. Źródeł Andrzejek można się zatem upatrywać albo w świętym Andrzeju albo w podobnie brzmiącym greckim andros, oznaczającym męża, mężczyznę. Ponieważ było to święto kobiet niezamężnych, które jednak niecierpliwie czekały na swoich ukochanych i chciały wiedzieć, jaki los jest im pisany, wybrały na patrona właśnie kogoś, kogo imię tłumaczy się dokładnie jako 'mąż'.

Zobacz też:

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)