Znaczenie tła wydarzeń sennych

Znaczenie tła wydarzeń sennych

Często w moich snach pojawiają się krajobrazy – niekiedy są mi znane, innym razem nie. Czy mają one jakieś szczególne znaczenie? Jak powinnam je interpretować?
/ 06.03.2009 10:39
Znaczenie tła wydarzeń sennych

W dużej części snów pojawia się jakieś tło wydarzeń. Krajobraz lub pomieszczenie, w którym rozgrywa się akcja marzenia sennego, może nam przypominać miejsce, które znamy, które kojarzy nam się z jakimś ważnym wydarzeniem lub przeżyciem. Jeśli spędzaliśmy co roku wakacje u rodziny na wsi, możemy wspominać we śnie dom i zielone łąki. Podobnie w marzeniu sennym może pojawić miejsce, w którym po raz pierwszy spotkaliśmy się z ukochaną osobą albo, w którym byliśmy świadkami przestępstwa. Obrazy związane z takimi wydarzeniami przez cały czas ukryte są w naszej podświadomości i ujawniają się właśnie w marzeniach sennych. Podczas interpretacji takiego snu należy wziąć pod uwagę przeżycia, które odnoszą się do miejsc i krajobrazów pojawiających się w naszych snach.

Niekiedy zdarza się również, że krajobrazy, które są tłem pewnych wydarzeń sennych, nie są nam znane. Miejsca takie mają najczęściej charakter symboliczny. Należy wówczas wziąć pod uwagę takie elementy, jak: góry, lodowce, morze, niziny, rośliny i przeważającą kolorystykę. Pamiętajmy, że zimowe krajobrazy powinny być interpretowane, jako negatywne, zaś wiosenne jako pozytywne.