POLECAMY

Recenzja książki – „Powiedz dobranoc bezsenności”

Badania pokazują, że coraz większy procent ludzkości cierpi na bezsenność. Żyjemy coraz szybciej, codzienność stała się dla nas bardzo stresująca. Dla wielu osób jest to cena, którą muszą płacić za jako taki poziom życia w mieście. Z bezsennością walczą za pomocą leków – bo tak się już utarło. Dr Gregg Jacobs proponuje jednak nowe rozwiązanie – stało się ono przedmiotem jego książki „Powiedz dobranoc bezsenności”.
Recenzja książki – „Powiedz dobranoc bezsenności”

Doktor Gregg Jacobs już od wielu lat prowadzi badania na temat bezsenności, jak i również wpływu leków na codzienne życie człowieka. Studiował na Harvardzie, gdzie również po pewnym czasie uzyskał tytuł doktora. Następnie wystosował pismo do władz uczelni z prośbą o dofinansowanie badań nad bezsennością w ramach postdoktoratu. Zgodę tę otrzymał, dzięki niej mógł rozpocząć swoje, trwające do dziś, badania nad tym zjawiskiem.

We wstępie do swojej książki doktor Jacobs przedstawia pokrótce historię swoich badań. Pragnął znaleźć bezpieczniejszą metodę walki z bezsennością. Jak wskazuje w „Powiedz dobranoc bezsenności” leki wydawane na receptę mają wiele skutków ubocznych, z których większość pacjentów nie zdaje sobie w ogóle sprawy. Dodatkowo badania na tych lekach były prowadzone tylko i wyłącznie w przypadku krótkoterminowego leczenia, a to znaczy, że nie mamy wiedzy, jaki wpływ będą one miały na życie osób, które przyjmują je rok, dwa czy też więcej lat.

Z badań przeprowadzonych przez wiele ośrodków medycznych wynika jednak na pewno to, że leki te nie są wcale tak skuteczne, jak przekonują nas reklamy czy farmaceuci, a poza tym mogą być silnie uzależniające. Są one niebezpiecznie zwłaszcza dla osób po 50 roku życia, u których metabolizm i inne reakcje organizmu ulegają spowolnieniu. Z tego też punktu wyszedł doktor Jacobs. Wieloletnie badania nad zjawiskiem bezsenności pozwoliły mu stworzyć terapię poznawczo-behawioralną (CBT), pozwalającą uzyskać równie dobre, a czasami nawet lepsze wyniki w walce z bezsennością. Z pewnością bardziej bezpieczne niż leki.

Książka „Powiedz dobranoc bezsenności” prowadzi nas krok po kroku przez świat bezsenności. Każdy z rozdziałów przybliża nam tę kwestię, dzięki czemu staje się ona jasna i oswojona. Najistotniejszą częścią tekstu doktora Jacobsa jest ta poświęcona zagadnieniu radzenia sobie ze stresem oraz załączniki. Książka zaznajamia czytelnika z poszczególnymi technikami relaksacyjnymi, będącymi istotą terapii CBT. Poradnik pozwala każdemu samodzielnie opanować swoje lęki, stres bądź też inne niepokoje, które powodować mogą u niego bezsenność. Oczywiście skuteczność stosowanej terapii zależy od konsekwencji, zaangażowania i dyscypliny danej osoby. Doktor Jacobs podkreśla, że terapia poznawczo-behawioralna, którą stosuje on w walce z bezsennością, jest pracą żmudną, ale za to przynoszącą wyraźne efekty.

Warto także zwrócić uwagę na załączniki, które są następujące:

  • Radzenie sobie z pracą zmianową
  • Radzenie sobie ze zmianą stref czasowych
  • Sen noworodków i dzieci
  • Dodatkowe skrypty relaksacyjne

Książka „Powiedz dobranoc bezsenności” jest bardzo dobrą lekturą dla każdej osoby, która cierpi z powodu bezsenności. Bez względu na to, czy przyjmuje leki, czy też nie. Jest to propozycja na całkowicie innowacyjne podejście do znanego problemu. Dlatego warto ją przeczytać i poznać, by móc samem wyrobić sobie o niej zdanie.

Chcesz wiedzieć więcej na temat książki? Wejdź na jej zakładkę

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)