Oneironautyka

Oneironautyka

Sen budzi coraz większe zainteresowanie wśród naukowców. Wielu uważa, że powtarzające się w snach znaki mogą być wskazówkami, bez których rozwiązanie wielu problemów jest niemożliwe.
/ 16.03.2010 14:44
Oneironautyka

Oneironautyka, po grecku oneiros+nautike, oznacza „żeglowanie w królestwie snów”. Jest to sztuką świadomego śnienia. Dla wielu badaczy świadome przeżywanie własnych snów jest kluczem do podświadomości człowieka, do tych wspomnień, które z jakiegoś powodu zostały wyparte z naszej świadomości. W przypadku osób cierpiących na różnego rodzaju zaburzenia, jak np. lęk przed ciemnością czy też problem alkoholowy, oneironautyka może okazać się jedną z możliwości terapii.

Sen a psychologia

Sen jest jak morze, a śniący zwykle jest jak żeglarz na tratwie, ale bez wiosła. Tymczasem oneironautyka uczy, w jaki sposób można ujarzmić swój mózg podczas snu. Najczęściej śpiąc oddajemy pełną kontrolę, wyzbywamy się swojego prawa do krytykowania i racjonalizowania oglądanych obrazów. Stajemy się bezwolnym świadkami, widzami wspomnień wydobywanych z wnętrza własnej pamięci. Tymczasem okazuje się, że to właśnie we śnie można znaleźć odpowiedzi na wiele ważnych pytań z naszego życia. Nie od dziś wiadomo, że ludzie są w stanie wyprzeć najbardziej przykre wspomnienia, zakopać je w swojej pamięci tak dobrze, że później nie zdają sobie już sprawy z ich istnienia. W wielu przypadkach jedyną możliwą drogą rozwiązania problemów osobistych jest odnalezienie odpowiedzi na zagadki z przeszłości.

Zobacz także: Przygotowanie do treningu świadomego śnienia

W wielu terapiach psychoterapeutycznych wykorzystuje się zjawiska hipnozy czy snu świadomego. Wielokrotnie u podłoża jakiegoś zaburzenia, jak fobia, depresja czy samookaleczenie się, leżą zwykle problemy, z którymi człowiek nie był w stanie poradzić sobie w przeszłości, więc zamiótł je pod dywan. Jednak, podobnie jak w przyrodzie, nic nagle się nie rozpływa w powietrzu i może się okazać pewnego dnia, że powróci do nas jak bumerang, i to ze zdwojoną siłą.

Oneironautyka pokazuje i uczy jak można skutecznie śnic świadomie. Człowiek nie jest wcale skazany na bezczynność podczas snu, równie dobrze może nauczyć się zachowywać świadomość podczas śnienia. Jest to trudna technika, ale wielokrotnie okazuje się, że to, co zyskujemy znacznie przerasta wysiłek, który sami włożyliśmy w wykonaną pracę. Wielu ludzi cierpiących na depresje czy lęki uczy się śnienia świadomego, poznaje zasady „jasnego snu”, by móc odnaleźć w swej podświadomości znaki, mogące wyjaśnić ich problemy w świecie rzeczywistym. Zagadkowe postaci czy też sytuacje, które powtarzają się w naszych snach często nie są przypadkowe. Brakuje nam tylko klucza do ich rozwiązania. Pomoc psychologa czy psychoterapeuty może okazać się niezbędna w interpretacji snów w przypadku osoby cierpiącej na faktyczne zaburzenia. Jednak równie dobrze każda osoba może sama spróbować podjąć się takiego zadania na własnym gruncie. Zadanie, którym celem będzie poznanie własnego JA.