POLECAMY

Jakie są pozostałe techniki osiągania snu świadomego?

Przygotowujesz się do praktyk tak zwanego snu świadomego. Dobrze żebyś przed wstępnym treningiem zapoznał się ze wszystkimi możliwymi technikami, które pomogą Ci osiągnąć efekt „lucid dreaming”. W poniższym artykule zostaną one pokrótce przedstawione.
Jakie są pozostałe techniki osiągania snu świadomego? fot. Fotolia

Sen świadomy pozwala, jak sama nazwa wskazuje, na świadome przeżywanie marzeń sennych. Eksperci, którzy praktykują to od lat, zgodnie twierdzą, że „lucid dreaming” pozwala człowiekowi pełniej korzystać z życia. W snach bowiem jest zapisana ta część naszego życia, która zwykle pozostaje poza naszą świadomością. Trudno jest nam ogarnąć tę część naszej pamięci, ponieważ śniąc po prostu nie jesteśmy w stanie spamiętać tego, co pojawia się w trakcie marzenia sennego. Temu służą właśnie techniki snu świadomego.

Wywoływanie snu świadomego z pomocą pamięci

Ta technika wymaga dużego zaangażowania i koncentracji, jak i również silnej woli. Musisz wprowadzić do swojego snu pewną dyscyplinę. Istotnym czynnikiem w tej technice jest to, byś spał tylko pięć godzin. Po tym czasie powinieneś się obudzić, by następnie, powtarzając słowa – „Za chwilę zasnę. Zachowam świadomość”, pogrążył się ponownie we śnie. Starając się zasnąć, wyobrażaj sobie siebie leżącego.

Na początku będzie Ci trudno zachować świadomość podczas ponownego zasypiania, ale z czasem powinieneś być coraz bardziej świadomy. Pamiętaj jednak, że nie osiągniesz efektów, jeśli nie będziesz konsekwentny.

Zobacz także: Sny dzieci

Technika kary i nagrody

Jest to prosta technika, która ma pozwolić na ujarzmienie naszej podświadomości. Pamiętaj, aby po przebudzeniu zastosować wobec siebie karę albo nagrodę. Jeżeli Twój sen będzie snem świadomym, zaraz po przebudzeniu zrób coś dla siebie miłego, na przykład zjedz ulubione śniadanie. Jeśli będzie odwrotnie – ukarz siebie, poprzez wykonanie czynności dla Ciebie nieprzyjemnej, np. wyjście zaraz po przebudzeniu na deszcz.

Tym sposobem, jeśli oczywiście będziesz postępował konsekwentnie, Twoja podświadomość sama powinna zareagować i pomagać Ci w osiągnięciu snu świadomego.

Zobacz także: Czy wiesz, co rządzi naszymi snami?

Wywoływanie świadomego snu jawą

Tę techniku powinieneś ćwiczyć za dnia, gdy jesteś pełen sił i zrelaksowany. Wówczas siedząc wygodnie, zamknij oczy i powtarzaj w myślach – „Zasypiam. Jestem świadomy”. Będziesz musiał to powtarzać aż do znudzenia, dopóki nie uznasz, że znajdujesz się w tzw. lucid dreaming.

Technika ta jest bardzo trudna, wymaga bowiem koncentracji i rozbudowanej wyobraźni. Zasypiając musisz bowiem wymyślić sobie jakąś rzecz, sytuację i na niej skupić swoja uwagę. Jeżeli uda Ci się zasnąć świadomie, obrazy powinny zacząć się zmieniać po jakimś czasie same.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)