POLECAMY

Jakie mogą być przeszkody w osiągnięciu snu świadomego?

Osiąganie snu świadomego to tygodnie, miesiące, a czasami nawet lata praktyki. Niektórzy jednak, mimo zaangażowania i konsekwencji nie są w stanie osiągnąć tego stanu. Przyczyna tego zjawiska leży w nas samych, to my sprawiamy, że powstają przeszkody, które uniemożliwiają zaistnienie lucid dreaming.
Jakie mogą być przeszkody w osiągnięciu snu świadomego? fot. Fotolia

Nie powinno to dziwić nikogo. Zjawisko snu świadomego polega przecież na zapanowaniu nad podświadomością. Jeżeli jednak w niej samej istnieją obawy, zastrzeżenia wobec lucid dreaming, istnieje mała szansa, że uda nam się osiągnąć ten stan. Bardzo ważne jest, by zadać sobie pytanie – Czy jestem gotowy na osiągnięcie stanu snu świadomego? Rzetelna i szczera odpowiedź będzie kluczem do sukcesu. To, że w nas samych istnieje strach przed tym zjawiskiem, nie powinno nikogo dziwić. Nasza praca powinna jednak polegać na tym, by usunąć wszelkie przeszkody. Jednak zanim do tego przystąpimy, musimy wiedzieć, z czym tak naprawdę przyjdzie nam się zmierzyć.

Nieuświadomiona obawa przed snem świadomym

Wiele osób nawet nie zdaje sobie sprawy, że podświadomie obawiają się tego stanu. Ćwiczą osiąganie snu świadomego, ale za każdym razem coś staje im na przeszkodzie. Tym „czymś” jest strach przed pogrążeniem się w stanie, który na pierwszy rzut oka może wydawać się nienormalny. Tymczasem warto zwrócić uwagę na to, że prawie każdy z nas przeżywa sen świadomy przynajmniej raz w życiu. Nie jest to nic niebezpiecznego dla naszego zdrowia ani psychicznego ani fizycznego.

Zobacz także: Co to są nieorganiczne zaburzenia snu?

Nie można tego porównać z hipnozą, w której w ekstremalnych przypadkach może dojść do zamknięcia. Podczas tej praktyki jednak to nie my sprawujemy władzę nad naszą podświadomością, ale osoba druga, która „nie siedzi” w naszej głowie, a więc – też nie wie, kiedy należy przestać.

Podczas snu świadomego mamy pełną kontrolę nad tym, co dzieje się w naszej głowie i z naszym ciałem. W każdej chwili możemy zaprzestać działania i przerwać stan lucid dreaming.

Poza tym warto także zwrócić uwagę na fakt, że sen świadomy jest bardzo często wykorzystywany w trakcie terapii. Pozwala on bowiem odkryć utajone lęki, które nie pozwalają pacjentowi normalnie funkcjonować w społeczeństwie. Omawianie snów przyspiesza psychoterapię i pozwala osiągnąć znacznie lepsze rezultaty. Często bowiem nie zdajemy sobie sprawy z tego, co siedzi w naszej głowie. Wiele spraw staramy się zepchnąć w niepamięć. Dopiero we śnie wychodzą wszystkie potwory. Jeśli pacjent będzie zdolny zapamiętać je, tym szybciej zapanuje nad nimi.

Poczucie wstydu

Wstyd ten może wiązać się ze społeczeństwem, otoczeniem bądź też naszymi przekonaniami, wpojonymi nam przez środowisko, w którym zostaliśmy wychowani. Śnienie świadome dla wielu osób jest zagadką, tajemnicą – a więc czymś niebezpiecznym i nienormalnym. Może zdarzyć się, że w Twoim otoczeniu będzie znajdowała się właśnie taka osoba. Jednak to Ty musisz pamiętać, że zjawisko to jest całkowicie normalne, a co za tym idzie – Ty także jesteś normalny. W tej sytuacji pozostaje Ci albo spróbować wytłumaczyć to swojemu przyjacielowi, albo obrócić w żart. W końcu nie każdy musi się z Tobą zgadzać.

Zobacz także: Czy wierzyć w sny?

Drugim problemem jest często wyznawana religia. Kościół bardzo często tępi wszelkie praktyki, które wychodzą poza przyjętą normę. Jednak tym razem nie jest tak. Sen świadomy nie jest próbą nawiązania kontaktu z demonem ani ze światem ponadziemskim, ale z Twoim wnętrzem. Nie ma to więc nic wspólnego z wiarą ani z żadną magią. Pamiętając o tym, postaraj się wyzbyć obawy ze swojej podświadomości, dopiero wówczas uda Ci się osiągnąć zamierzony cel.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)