Sennik - poznaj znaczenie snów!

Dobrej jakości sen fot. Adobe Stock
Pierwsze senniki powstały ponad 3 tys. lat temu w różnych zakątkach świata, a kolejne tworzono na ich podstawie. Tak jest do dzisiaj. Eksperci uważają nawet, że każdy z nas powinien stworzyć własny sennik. Dlaczego? Istnieje duże prawdopodobieństwo, że dzięki temu lepiej poznamy siebie i swoją psychikę.
Magdalena Bury / 15.01.2019 13:29
Dobrej jakości sen fot. Adobe Stock

Co to jest sennik?

Pierwsze wyjaśnienia przekazywano ustnie. Dopiero z czasem zaczęto je spisywać, drukować i wydawać. Wszystko po to, by każdy mógł sam wyjaśnić sobie sen o byciu w ciąży, wypadających zębach czy spadaniu z wysokości. Senniki to nic innego jak zbiory symboli sennych.

Tradycja przepisywania informacji zawartych w snach trwa do dzisiaj. To pomoc w odczytywaniu snów. Dzięki temu sprawdzisz, co oznacza np. sen o psie. Dobry sennik powinien rozwikłać każdą zagadkę!

Najstarsze senniki

  • Sennik babiloński – to dowód na to, że znaczenie snów było ważne już tysiące lat temu. Pochodzący z końca III w. p.n.e. "Epos o Gilgameszu" to pierwsze dzieło dot. interpretacji marzeń sennych. Wtedy marzenia senne odbierane były jako znaki boże. Babilończycy wierzyli też, że złe sny zsyłały demony. Odczytywaniem znaków trudnili się kapłani. Zdarzało się, że by odkryć prawdę, pościli bądź odprawiali rytuały.
  • Sennik asyryjski, który został stworzony w 650 r. p.n.e. przez Assurbanipala – asyryjskiego króla. Zapisywał on znaczenia snów na glinianych tabliczkach. To właśnie na jednej z nich znajdowała się informacja o tym, że sen o wzbijaniu się w przestworza oznacza stratę.
  • Sennik egipski – zawierał nie tylko spis znaczeń sennych, ale także zaklęcia, które miały uchronić mieszkańców Egiptu od skutków złych snów.
  • Sennik grecki – miał podział na dobre i złe sny. Grecy raz na jakiś czas dokonywali samooczyszczenia: przez dwa dni powstrzymywali się od jedzenia ryb i mięs oraz picia napojów innych niż woda. Utrzymywali także wstrzemięźliwość seksualną. Na koniec składali ofiarę bogom. Wszystko, by dokonywać inkubacji snów, czyli pracować nad świadomym snem. Grecy wierzyli także, że snem można leczyć. Starali się wpływać na marzenia senne osób chorych i w ten sposób niwelować ich dolegliwości zdrowotne. 
  • Sennik hebrajski – dobre i złe sny były częścią kultury Hebrajczyków. Oni również marzenia senne traktowali jako głos Boga. Wiemy o tym np. z biblijnej „Księgi Hioba”.
  • Sennik indiański – osoba z najbogatszymi snami zostawała szamanem całego plemienia. Indianie wierzyli bowiem, że sny to ukryte pragnienia. Huroni, czyli jedno z plemion Indian Ameryki Północnej, uważali, że są one jedyną drogą do zaspokojenia swej duszy.
  • Sennik muzułmański – sny dzielili na prawdziwe (czyli zsyłane przez Boga) i fałszywe. By uniknąć konsekwencji złych snów, Muzułmanie odprawiali określone rytuały. Z czasem swoje marzenia interpretowali za pomocą astrologii.
  • Sennik rzymski – opracował go Artemidorus z Daldis, znany wróżbiarz. To właśnie na tym senniku opierali się inni przez kolejne tysiąc lat. W Rzymie sny były tak ważną kwestią, że dyskutowano o nich publicznie. Cesarz August nałożył nawet obowiązek opowiadania swoich snów w miejscach publicznych przez każdego Rzymianina, który śnił o sprawach państwa. O snach mówił też Cyceron.
  • Sennik japoński – służył władcom i zwykłym mieszkańcom. Japończycy, podobnie jak Grecy, zajmowali się inkubacją swoich snów, np. w świątyni shinto na słynnej wyspie Kiusiu. W ten sposób rozwiązywano problemy polityczne.


Fot. Adobe Stock

Etapy tworzenia sennika

Stworzenie sennika trwa od kilku do kilkudziesięciu lat. Ten czas zależy głównie od tego, czy tworzymy go od podstaw czy dołączamy interpretacje do wcześniejszego wydania. Specjaliści są zdania, że nie jest to łatwe zajęcie. Szczególnie wtedy, gdy sennik tworzony jest przez osobę niezajmującą się marzeniami sennymi na co dzień.

  1. Zapisanie snu – tworzenie sennika powinniśmy zacząć od przygotowania zeszytu, w którym będziemy zapisywać treści naszych snów. Ważne, by był dobrej jakości. Sennik będzie nam towarzyszył przez długie lata.
  2. Przypomnienie sobie snu – często zdarza się, że nie pamiętamy treści naszego snu. Zdajemy sobie sprawę z tego, że coś nam się śniło, jednak nie wiemy dokładnie, o czym był sen. W takim przypadku warto poleżeć jeszcze kilka minut w łóżku i spróbować przypomnieć to sobie.
  3. Odniesienie snu do naszego życia – sny należy interpretować zgodnie z naszą sytuacją. Mogą one dotyczyć przeszłości bądź teraźniejszości.
  4. Obserwacja siebie – to ważny punkt, bez którego żaden sennik nie będzie rzetelny.
  5. Odczytanie znaczenia snów.

Naukowcy uważają, że sen jest czasem segregowania pamięci ludzkiej. Obrazy senne powstają na podstawie przeżytych przez nas chwil i emocji. Dotyczy to także pamięci podświadomości. Z badań przeprowadzonych w XIX wieku wynika, że przyczyną marzeń sennych jest błędne interpretowanie wrażeń zmysłowych podczas snu. Tematyką snu zainteresował się również Freud. Neurolog i twórca psychoanalizy napisał nawet książkę pt. "The Interpretation of Dreams" 

Jean Piaget, znany twórca teorii rozwoju poznawczego, uważa, że dziecko ma problemy ze zrozumieniem zjawiska snu. Do ukończenia 6. roku życia dzieci mieszają jawę ze snem. 

Śniło ci się, że podróżowałaś pociągiem, samochodem, samolotem lub jakimś innym środkiem transportu?

Ciekawostki dotyczące snu

  • podczas chrapania nie śnimy
  • codzienne marzenia senne trwają nawet 2 godziny
  • sny osób rzucających palenie są dłuższe i intensywniejsze
  • już 5 minut po obudzeniu zapominamy połowę tego, o czym śniliśmy
  • co 10. człowiek śni w kolorze biało-czarnym
  • osoby niewidome również śnią - nie widzą jednak obrazów, za to mocniej odczuwają emocje

Zobacz także:
Forum dotyczące sennika i horoskopów

Tagi: sennik, sen

Redakcja poleca

REKLAMA