POLECAMY

Jak powstają senniki

Najstarsze senniki mają ponad 3 tysiące lat. Przez wieki na ich podstawie tworzono kolejne i tak dzieje się do dnia dzisiejszego. Jednak żeby dokładnie zbadać siebie i swoją psychikę, pomocny może stać się sennik stworzony przez nas samych.
Jak powstają senniki

Pierwsze wyjaśnienia symboli sennych przekazywane były ustnie z pokolenia na pokolenie. Kolejne zaczęto spisywać, później drukować i wydawać. W ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat stały się tak popularne, że forma książkowa przestała wystarczać. Ludzie zaczęli tworzyć strony internetowe i pisać blogi poświęcone snom i interpretacjom marzeń sennych.

Napisz własny sennik

Tworzenie sennika to proces trwający od kilku do kilkudziesięciu lat. Czas, w jakim powstaje, zależy głównie od tego, czy jest tworzony na podstawie innego sennika czy zupełnie od początku.

Senniki nie zawsze są pisane przez specjalistów. Zajmują się tym bardzo często osoby, które na co dzień specjalizują się w rzeczach zupełnie nie związanych z tłumaczeniem snów. Nie ma zatem żadnych przeciwwskazań, żeby każdy człowiek stworzył sobie swój własny sennik. Wyróżniamy kilka etapów tworzenia sennika:

  • Przypomnienie sobie treści snu – jeśli nie pamiętamy marzenia sennego od razu po przebudzeniu, należy poleżeć jeszcze kilka minut w łóżku i spróbować poskładać zapamiętane fragmenty w jedną całość;
  • Zapisanie treści snu w specjalnym zeszycie, który stanie się naszym sennikiem;
  • Odniesienie zapamiętanych obrazów do wydarzeń obecnych albo przeszłych oraz zanotowanie swoich spostrzeżeń;
  • Długotrwała obserwacja siebie, swojego otoczenia oraz marzeń sennych i regularne prowadzenie notatnika;
  • Rozszyfrowanie symboli sennych i nadanie każdemu z obrazów stałych znaczeń, na podstawie obserwacji i doświadczeń.

Napisanie własnego sennika, pozwoli bardzo dokładnie poznać siebie, swoją psychikę oraz przyszłość. Osobom, które nie chcą lub nie mają czasu na stworzenie własnego sennika, polecam te gotowe – drukowane, w postaci książek elektronicznych oraz internetowe.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (4)
/rok temu
Dokładnie, warto analizować sny ze swojego podwórka. Polecam.
/9 lat temu
Myśle że to jest dobry pomysł złożęnie własnego sennika :) Jeżeli można się dowiedzieć wiele o sobie to pewnie też o innych bo sny to nie tylko nasza osoba.
/9 lat temu
Ja też bardzo często zaglądam do senników.Piszę swoje sny od wielu lat i teraz kiedy znowu czytam swoje stare sny okazuje się że mają wiele wspólnego z tym co się w moim życiu wydarzyło.
POKAŻ KOMENTARZE (1)