Co można stwierdzić na podstawie snów niedokończonych?

Co można stwierdzić na podstawie snów niedokończonych?

Czy zdarzyło Wam się kiedykolwiek, że akcja Waszego snu urwała się niespodziewanie, w momencie, w którym powinno wreszcie nastąpić oczekiwane rozwiązanie?
/ 30.08.2010 12:37
Co można stwierdzić na podstawie snów niedokończonych?

Krótka charakterystyka

Sny niedokończone są bardzo frapujące. W życiu bowiem człowiek zwykle dąży do tego, by wszystko miało swój początek i koniec. Nie lubimy po prostu spraw niezałatwionych, które niepotrzebnie tylko zajmują nasze myśli, nie pozwalają nam się na niczym skupić, są jak kula u nogi. Dlatego większość z nas będzie próbowała za wszelką cenę, nawet bólu i cierpienia, rozwiązać pojawiające się na drodze problemy. Lepiej jest wiedzieć niż żyć w przeświadczeniu, że mogliśmy coś zrobić, ale nie mieliśmy odwagi, bądź też sił na dalszą walkę. 

Zobacz także: Jaka jest najczęstsza tematyka snów?

Niestety w przypadku snów niedokończonych człowiek nie ma wpływu na to, co się dzieje w jego psychice. Ich cechą charakterystyczną jest właśnie to, że urywają się one w najważniejszym momencie akcji, pozostawiając śniącego z pytaniem na ustach. Czemu się więc budzimy, jeżeli podświadomie pragniemy rozwiązania sytuacji?

Naukowcy nie są w stanie w pełni odpowiedzieć na to pytanie. Prawdopodobnie tak właśnie ma być, tj. że dany sen ma zakończyć się w danym momencie niezależnie od tego, czy my chcemy poznać jego zakończenie czy też nie. Prawdopodobnie nie jest to także zależne od hałasów zewnętrznych. Przypuszcza się, że jest to uwarunkowane całkowicie przez jakiś wewnętrzny zegar. Bardzo często następuje to momencie silnego stresu, który śniący odczuwa we śnie, ale nie jest to regułą.

Znaczenie

Tego typu sny zwykle bardzo wzburzają nami, nie pozostają niezauważone. Z tego też względu zalicza się je do grupy snów symbolicznych. W snach niedokończonych najważniejszy jest sam moment przerwania snu – może on być przyjemny albo nieprzyjemny w odczuciu śniącego, zawsze jednak będzie miało to decydujące znaczenie przy interpretacji tego snu.

Jeżeli zakończenie snu sugeruje nieprzyjemne zdarzenia, to znaczy, że w życiu śniącego może zdarzyć się coś niemiłego, jeżeli nie podejmie on działań mających na celu poprawę jego obecnej sytuacji. Bardziej szczegółowej odpowiedzi należy poszukać już w samym śnie. Warto przyrzec się dokładnie jego poszczególnym elementom, patrząc na nie z dystansem znajdziemy przyczynę, która budzi w śniącym niepokój. 

Zobacz także: Świadomy sen a psychoterapia

Podświadomie każdy z nas bowiem zdaje sobie sprawę, że postępuje nie do końca dobrze, że potrzebuje jakiejś zmiany albo odmiany, tylko niestety nie zawsze dopuszczamy tę informację do świadomości. Pełna interpretacja snu niedokończonego powinna więc odnosić się do całości snu, przy czym patrzymy na sen przez pryzmat jego nagłego zakończenia.

Jeżeli zakończenie snu zaś wywołuje u śniącego przyjemne odczucia, to znak, że czeka go coś dobrego. Jednak nawet w tym przypadku nie jest to zapowiedź czegoś, co zdarzy się w niedalekiej przyszłości. Jest to zapowiedź tego, co może się zdarzyć, jeżeli będziemy właściwie postępować. Dlatego także i w tym przypadku warto jest przyjrzeć się bliżej całemu snowi, prześledzić dokładnie jego treść, spojrzeć na nią z dystansu i dobrze przemyśleć.

Sny niedokończone mogą być dla śniącego ważną wskazówką, dlatego warto jest dłużej się nad nimi zastanowić. Są to specyficzne sny, które wskazują człowiekowi drogę, którą powinien podążać, by poprawić swój los. Sen ten jest wynikiem naszych własnych przemyśleń, które jednak pozostają poza naszą świadomością, ponieważ sami nie dopuszczamy ich do niej.

Podczas snu mózg człowieka działa na troszkę innych zasadach, furtki, które normalnie pozostają zamknięte uchylają się, dzięki czemu do naszej świadomości uwalniane są myśli i przeczucia, które za dnia więzimy w naszej podświadomości albo i jeszcze głębiej. Z tego też powodu naprawdę warto jest sny niedokończone uważnie prześledzić w ciszy i samotności, szukając w nich odpowiedzi na dręczące nas pytania i niepokoje. A na pewno nie zaszkodzi nam sprawdzić, czy sen nie mówił prawdy o na samych.