POLECAMY

Sennik

Co wynika ze snu o ojcu?

Wyprowadziłem się z domu przed wieloma laty, ale utrzymuję stały kontakt z moimi rodzicami. Jesteśmy raczej szczęśliwą rodziną. Tym bardziej więc zastanawia mnie, dlaczego w moich snach ostatnio tak często pojawia się mój ojciec. Nic nie mówi, tylko przemyka, ale jednak jest – pisze Krzysztof.

Co wynika ze snu o ojcu?
Ojciec reprezentuje autorytet, władzę i męską miłość. W snach kobiet jest obrazem ich wewnętrznego Animusa. Z obrazem ojca załatwiamy we śnie sprawy, których z różnych powodów nie zdołaliśmy załatwić w sferze świadomej, prowadzimy z nim rozmowę, oczekujemy wsparcia albo pomocy. To w jaki sposób widzimy ojca, w jakim sensie go odbieramy, obrazuje nasz stosunek do niego i nasze relacje z nim. W snach dziewcząt i kobiet symbolizuje elementy męskie w ich psychice; często sen o ojcu wyraża szczególny szacunek dla nauczycieli.
Najczęstsze interpretacje:
  • Widzieć własnego, żyjącego ojca - chcesz zrobić coś, co może sprowadzić hańbę na Ciebie i Twoich bliskich.
  • Widzieć swojego zmarłego ojca - otrzymasz pomoc w najważniejszym momencie.
  • Umierający ojciec - wstyd.

Panie Krzysztofie sen o ojcu w Pana wypadku, jak się wydaje, może mieć dwojakie znaczenie. Z reguły przyjmuje się, że postać ojca w śnie mężczyzny jest swego rodzaju rozrachunkiem ze swoim życiem. Ojciec jest synonimem męskości, potęgi i władzy. Możliwe więc, że przeżywa Pan akurat trudne chwile. Może wątpi Pan w swoją siłę. Sen ten odzwierciedla zmagania się z narzuconymi obowiązkami, które ograniczają naszą indywidualność, autonomię oraz wolność.

Podświadomie pragniemy wyzwolić się z tego, by zacząć samemu stanowić o swoim życiu. By przestało być ono zależne od szeregu czynników, które zostały nam po prostu narzucone. Sen ten może więc znaczyć, że pragnie Pan stać się „ojcem”, czyli osobą silną i panującą w pełni nad swoim życiem. Odczuwa Pan potrzebę bycia zrozumianym przez otoczeniem. Pragnie Pan, by pozwolono mu decydować o swoim życiu.

Wspomniał Pan jednak, że w śnie pojawia się dokładnie Pana ojciec. To z kolei wiąże się z jeszcze jedną interpretacją. Trudno jest mi powiedzieć, która z tych wersji jest bliższa prawdy w Pana wypadku, gdyż mam za mało szczegółów. Pan jednak jest w innej sytuacji.

To, że Pana żyjący ojciec powraca w Pana snach, może być ostrzeżeniem. Możliwe, że nie jest Pan w pełni uczciwy wobec swojej rodziny, a w szczególności żony. Bierze Pan pod uwagę możliwość zdrady. Ojciec w tym kontekście byłby więc przestrogą, prośbą o opamiętanie, zastanowienie się, co będzie najlepszym rozwiązaniem w tak trudnej sytuacji.

Postać ojca pojawia się także bardzo często u kobiet. Jednak w tym wypadku, niesie ze sobą ona całkowicie inne znaczenie. Z jednej strony może wyrażać męskie elementy, jakie drzemią w duszy kobiety. Chodzi tu o takie cechy jak siła, stanowczość, ale i zbytnia impulsywność czy agresja. Z drugiej strony sen ten wyrażać może także zbytnie zaufanie autorytetom, męskim autorytetom. Wiele kobiet zostało wychowanych w duchu wiary w inteligencję mężczyzn. Nie wyobrażają one sobie, by mogły mieć inne zdanie niż ich zwierzchnicy, ojciec, brat czy szef. W pewien sposób wiec są stłamszone, nie mogą wyzwolić się w konwenansów.

Sen ten byłby więc swego rodzaju podświadomą próbą dotarcia do głębi swojego „ja”, próbą odrzucenia tych autorytetów, bądź też określenia się wobec nich.

We śnie może pojawić się także postać zmarłego ojca. Znak ten zwiastuje radość albo pomoc. Smutki, które teraz towarzyszą nam, niebawem rozpłyną, a my poczujemy ogromną ulgę. Jest to więc bardzo pozytywny znak, dający otuchę i nadzieję. Pamiętajmy jednak, że nic na świecie nie dzieje się bez naszego udziału.