Chiński Rok 2010

napisał/a: kama_80 2010-01-07 09:39
Kiedy zaczyna się Chiński Rok? I jaki to będzie rok?
napisał/a: Włodzimierz Buliński 2010-01-07 09:44
Temat jest już na forum
napisał/a: kama_80 2010-01-07 13:07
Ale ja pytam o początek, a nie oto jaki on będzie:).
napisał/a: Małgorzata Gałkowska-Błądek 2010-01-07 13:10
Rok zacznie się 3 lutego wieczorem (dokładny czas zależny jest od miasta w Polsce) i będzie to Rok Tygrysa Metalu Yang.
napisał/a: kama_80 2010-01-07 14:55
Dziękuję Pani Małgosiu:).
napisał/a: katarzyna-devraj 2010-01-08 15:30
Chiński Nowy Rok według kalendarza solarnego rzeczywiscie zaczyna sie wieczorem 3 lutego.
Jednak rzeczywiscty początek Nowego Chińskiego Roku jest wyliczany według wedlug kalendarza lunarnego. Wedlug niego, rok chiński rozpoczyna sie 14 lutego 2010 i trwa do 2 lutego 2011.
Każdego roku rozpoczyna się on w innym terminie, gdyż zależy on od faz księżyca. Początek roku jest wyliczany na podstawie faz księżyca i przypada na drugi nów księżyca po przesileniu zimowym.
napisał/a: Włodzimierz Buliński 2010-01-08 23:04
Pani Katarzyno,
dlaczego określiła Pani 14 lutego jako "rzeczywisty początek Nowego Chińskiego Roku" ?
Czy w Feng Shui i Czterech Filarach Przeznaczenia używa Pani kalendarza lunarnego ?

pozdrawiam
napisał/a: katarzyna-devraj 2010-01-09 21:52
Panie Włodziemierzu,

Napisałam że „rzeczywisty poczatek Nowego Roku chińskiego” przypada na 14 lutego 2010 ponieważ to właśnie według kalendarza lunarnego Chińczycy rozpoczynają Nowy Rok.
Nowy Rok, nazywany jest też Świętem Wiosny i jest jednym z najważniejszych świąt obchodzonych przez Chińczyków nie tylko w Chinach, ale też w całej Azji południowo-wschodniej.
Chińczycy świętują Nowy Rok przez 15 dni. Odbywa się festiwal którego pierwszy dzień (w tym roku) wypada na 14 lutego 2010 (wyliczany według kalendarza księżycowego/lunarnego). Festiwal kończy się festiwalem latarni (Lantern Festival), który odbywa się w nocy ostatniego (15-go) dnia.

Jeżeli ktoś wybiera się w lutym do Chin, Malezji, Wietnamu czy innych krajów Azji południowo-wschodniej to powinien wiedzieć kiedy dokładnie rozpoczyna się Nowy Rok, aby mieć okazję zobaczyć festiwal. Naprawdę warto...polecam!
Informacja podana przez Panią Małgosię częściowo wprowadza w błąd ponieważ jeżeli ktoś będzie chciał wyjechać do Chin i jednocześnie zobaczyć jak Chińczycy świętują Nowy Rok to będzie rozczarowany ponieważ ani 3-go lutego ani 4-go nikt nie obchodzi Nowego Roku. Obchody ropoczynają się dopiero 14-go lutego!

Jeżeli natomiast chodzi o Pana drugie pytanie to przy analizie 4 Filarów Przeznaczenia opieram się na kalendarzu lunarnym, ale wiem że są dwie szkoły, jedna opiera się na kalendarzu słonecznym, druga na księżycowym. Jednak Grand Master Lillian Too, która jest moim mentorem także opiera analizę 4 Filaró Przeznaczenia na kalendarzu lunarnym.

Pozdrawiam serdecznie.
napisał/a: Małgorzata Gałkowska-Błądek 2010-01-10 18:38
Tu Pani Kasia ma rację, że obchody nowego chińskiego roku przypadają według kalendarza księżycowego.
Natomiast według astrologii Ba Zi i w feng shui - początek roku przypada na moment wejścia Słońca w 15 stopień Wodnika (Li Chun - początek wiosny). Znaki zwierzęce oznaczają 12 miejsc na drodze Ziemi dookoła Słońca.
napisał/a: Włodzimierz Buliński 2010-01-10 21:29
Witam Pani Kasiu,
może i w folklorze chińskim ważniejszy jest kalendarz lunarny , ale w FS używa się raczej kalendarza solarnego.

Natomiast bardzo zaciekawił mnie fakt że używa Pani w analizach Czterech Filarów Przeznaczenia kalendarza lunarnego!
Miesiące księżycowe są krótsze, w związku z tym co trzy lata zostają nam 33 dni reszty z czego tworzony jest 13 miesiąc.
Jak to się ma do 12-miesięcznego systemu słonecznego ?
Jakie zwierzę rządzi takim miesiącem ?

pozdrawiam
napisał/a: katarzyna-devraj 2010-01-10 21:47
Panie Wlodzimierzu,

Z Pana postu wymika ze nie zna Pan podstawowych informacji na temat feng shui.
Kalendarz lunarny nie jest uzywany w folklorze chinskim, a w feng shui.
Widze ze nie ma Pan pojecia o kalendarzu ksiezycowym Panie Wlodzimierzu. Mianowicie, w kalendarzu ksiezycowym rzeczywiscie miesiace sa krotsze, i nie wprowadzono jak Pan sugerowal 13 miesiaca, tylko co jakis czas jeden miesiac jest prawie dwa razy dluzszy.

Rzeczywiscie w analizie 4 Filarow Przeznaczenia opieram sie na kalendarzu ksiezycowym, poniewaz po przetestowaniu obu metod moim zdaniem jest opieranie sie na kalendarzu ksiezycowym moze jest bardziej klopotliwe, jednak bardziej dokladne.

Skad stwierdzenie ze "może i w folklorze chińskim ważniejszy jest kalendarz lunarny , ale w FS używa się raczej kalendarza solarnego", przeciez Pan nie ma pojecia o kalendarzu lunarnym.
napisał/a: Włodzimierz Buliński 2010-01-10 22:32
Pani Kasiu,
stwierdzenie że nie mam pojęcia o kalendarzu lunarnym jest chyba troszkę przesadzone. To że nie używam tego rodzaju kalendarza, nie znaczy że nie mam o nim pojęcia.
Co do tych "podstawowych informacji na temat feng shui" o których Pani wspomniała to jedyną techniką która używa tego kalendarza a którą ja znam jest Zi Wei Do Shu.
Nigdy nie słyszałem aby ktoś posługiwał się kalendarzem lunarnym w astrologii Czterech Filarów Przeznaczenia. Jakoś mało przekonujące jest używanie co trzy lata "podwójnego miesiąca" (jak to pani pisze), nie wspominając o trzynastym który to właśnie Chińczycy w związku z tym kalendarzem wymyślili - zwiąc go przestępnym (moje informacje).

Chciałbym zobaczyć te Pani analizy 4FP oparte na kalendarzu lunarnym - pokaże nam Pani próbkę możliwości ?