2012 - koniec świata odwołany!

napisał/a: Małgorzata Gałkowska-Błądek 2011-12-15 22:30
Rok Smoka 2012

Chiński kalendarz, powszechnie znany jako kalendarz Rolniczy lub kalendarz Hsia, jest zadziwiająco dokładnym systemem, nie tylko zapisującym przebieg czasu, ale również stanowiącym narzędzie do przewidywania przyszłości.

Rok Smoka 2012 w Kalendarzu Hsia symbolizowany jest przez dwa elementy – Woda znajduje się ponad Ziemią. Zgodnie z cyklem tworzenia i niszczenia, który rządzi relacjami między elementami, Ziemia niszczy Wodę i dlatego te żywioły są w cyklu niszczącym, są w konflikcie. Mamy do czynienia z sytuacją podobną do Roku Królika 2011, w którym Metal znajdował się ponad Drzewem i również stanowiło to konflikt. Zapowiada to rok niezbyt spokojny, z większą ilością międzynarodowych konfliktów i rozruchów. Jednak w roku 2011 element Metalu mógł symbolizować broń, sztylet, podczas gdy w 2012 roku konflikt Ziemi z Wodą, choć jest to brak harmonii, nie zapowiada aż w takim stopniu wojny i ostrej walki. Woda Yang roku 2012 symbolizuje ocean, jest elementem potęgi, siły i wielkiej energii. To może być destrukcyjna siła natury, taka jak tsunami; może to być też impuls i dążenie do zmian społecznych, politycznych i ekonomicznych. Woda Yang jest również symbolem inteligencji, odwagi, życzliwości i dobroczynności. Jeśli ta energia zostanie skierowana w dobrym kierunku, może poprowadzić ku szybkiemu postępowi i reformom. Element Ziemi pod Wodą to Smok, stanowiący również magazyn Wody. Tak więc ta kombinacja elementów nie stanowi tak poważnego konfliktu jak dwa poprzednie lata Metalu ponad Drzewem. Generalnie nie możemy oczekiwać zupełnie spokojnego roku 2012, ale nie będzie tu tylu ostrych walk i wojen jak w poprzednich latach Metalu ponad Drzewem 2010 i 2011.

Bardziej niepokojącym aspektem tego roku mogą być natomiast katastrofy naturalne takie jak powodzie i trzęsienia ziemi. Woda Yang to potężna woda oceanu, a Smok to potężna Ziemia, bardzo często wiążąca się z trzęsieniami ziemi. W historii, najpoważniejsze zanotowane trzęsienia ziemi zdarzyły się w latach Smoka. Poniżej znajdziemy poważne trzęsienia ziemi ostatnich 5 lat Smoka; 1952 (Smok Wodny), 1964 (Smok Drzewny), 1976 (Smok Ognisty), 1988 (Smok Ziemny) i 2000 (Smok Metalowy).

1952 rok Wodnego Smoka 21 lipca Kalifornia siła 7,5
4 listopada Kamczatka siła 8,25

1964 rok Drzewnego Smoka 27 marca Alaska siła 9,2
16 czerwca Niigata (Japonia) siła 7,6

1976 rok Ognistego Smoka 28 lipca Tangshan (Chiny) siła 7,8

1988 rok Ziemnego Smoka 21 sierpnia Nepal siła 6,6
7 grudnia Leninakan (Rosja) siła 6,9

2000 rok Metalowego Smoka 25 listopada Azerbejdżan siła 7
4 czerwca Sumatra siła 7,9

Trzęsienia ziemi w latach Smoka to największe zanotowane trzęsienie w skali Richtera – siła 9,2 na Alasce w roku 1964 oraz najtragiczniejsze trzęsienie w Tangshan w Chinach w roku 1976 które zabiło ponad 250 tysięcy ludzi. W związku z tym logiczne jest przewidywanie że poważne trzęsienia ziemi mogą nastąpić również w roku Wodnego Smoka 2012. W metafizyce chińskiej mianem Smoka określa się masywne łańcuchy górskie, potężną energię lądu i jest to silny element Ziemi. Aktywny Smok może więc zapowiadać silne ruchy ziemi. Również Smok i Pies są symbolami Bram Niebios i Piekieł. Wśród 12-tu znaków zwierzęcych, Smok i Pies uważane są za niezwykłe pozycje, strefy mroku, gdzie „Szlachetni Pomocnicy” nie pojawiają się. „Szlachetni Pomocnicy” to pomocne duchy (okoliczności) które pomagają ratować ludzi w nieszczęściu. Ale w latach Psa i Smoka nie ma tych pomocnych aniołów opiekuńczych ratujących ludzi w opresji, dlatego więc katastrofy w tych latach zbierają większe żniwo w postaci większej ilości ofiar. Jest kilka przykładów poważnych katastrof, które zdarzyły się w godzinach Smoka lub Psa; takie jak 26 grudnia 2004 – tsunami w Azji, które wystąpiło w godzinie Smoka o 8:30. Atak terrorystyczny 911 na World Trade Center w Nowym Jorku w 2001 roku również miał miejsce o 8:40 czyli w godzinie Smoka. Masakra w Manili w 2010 roku miała miejsce około 19:30, w godzinie Psa. Tak więc rok Smoka ma pewne niezwykłe, duchowe znaczenie, które może zapowiadać większą liczbę ofiar ze względu na katastrofy naturalne.

Jeśli Smok i Pies występują razem w wykresie Czterech Filarów Przeznaczenia osoby, taka osoba często posiada 6-ty zmysł. Obserwujemy to zjawisko często w przypadkach dat urodzin sportowców; oni potrzebują 6-tego zmysłu aby wygrywać walki z przeciwnikami. Znani ludzie mający tę cechę Smoka i Psa w wykresie to miedzy innymi Bruce Lee, Jet Lee, Maria Sharapova, Li Na, David Copperfield i Putin.

Kalendarz chiński cechuje się 60-letnimi cyklami. Oznacza to że doświadczyliśmy już roku Wody ponad Smokiem w 1952 roku. Był to rok gdy Wojna Koreańska rozpoczęta w 1950 roku znalazła się w sytuacji patowej. W listopadzie 1952, nowo wybrany prezydent Eisenhower odwiedził Koreę w poszukiwaniu sposobu zakończenia wojny i przygotował negocjacje w sprawie zawieszenia broni. Kontynuowano zimną wojnę z większą ilością prób nuklearnych w USA, a w lutym Wielka Brytania ogłosiła że również posiada bombę atomową. W roku 1952 były również poważne katastrofy naturalne. Obok dwóch większych trzęsień ziemi w Kalifornii i w Rosji wymienionych powyżej, były wtedy również katastrofy związane z wodą, takie jak wielkie powodzie i wypadki na morzach. Poważne trzęsienie ziemi które nastąpiło 4 listopada 1952 na Kamczatce, wyzwoliło potężne tsunami docierające aż do Hawajów. W marcu na Cilao Reunion w ciągu doby spadło 1870 litrów wody na metr kwadratowy, to jest rekordowy zanotowany opad w ciągu doby. W kwietniu zaginął bez wieści statek z łowcami fok – było na nim 78 łowców fok i 5 Norwegów. W grudniu zanotowano trujący smog w Londynie. W styczniu 1953, będącym wciąż w roku Smoka w chińskim kalendarzu, Morze Północne zalało wiele terenów, zabijając 1835 osób w południowo zachodniej Holandii, 307 w Anglii i 133 na morzu irlandzkim, gdzie zatonął prom o nazwie Princess Victoria. Są też inne niezwykłe zjawiska, takie jak UFO nad Waszyngtonem w lipcu 1952. W USA zgłoszono 58 tysięcy przypadków polio. Takie zdarzenia wydają się pasować do natury Wody Yang ponad Smokiem – konflikt ale na mniejszą skalę, wodne katastrofy i poważne trzęsienia ziemi. Było więcej przypadków zaobserwowania UFO w 1952, morderczy smog w Anglii....takie tajemnicze wydarzenia mogą być związane ze Smokiem – otwierającym Bramę Niebios.

Chiński znak opisujący „Wodę Yang” reprezentuje potężny ocean, może też oznaczać entuzjazm, energię, odwagę, stanowczość i impulsywność jako cechy u człowieka. Woda generalnie związana jest z inteligencją i wiedzą. Takie cechy często znajduje się u ludzi sztuki i u tych którzy uwielbiają badać nowe odkrywcze idee. Ludzie urodzeni w dniu Wody Yang często okazują odwagę i autorytet. Typowym przykładem znanego człowieka Wody Yang jest Ludwig van Beethoven. Jest on silną Wodą Yang i jego pełna siły muzyka symfoniczna dokładnie odzwierciedla energię wody oceanu. Inną znaną osobą Wodą Yang jest Bill Gates. Bez jego inteligencji i odwagi a także entuzjazmu w poszukiwaniu nowych rozwiązań, moglibyśmy nie mieć tak wygodnych narzędzi informatycznych dzisiaj. Inne przykłady osób urodzonych w dniu Wody Yang to Tom Cruise, Warren Buffet, Paul McCartney, Kate Middleton, Prince Henry, Gwyneth Paltrow, Michael Douglas, Freddie Mercury, Joan Jett i Ai Wei Wei...wszyscy ci ludzie mają odważne i innowacyjne podejście oraz są w stanie ustanawiać nowe trendy. Obok kreatywnych businessmanów i znanych artystów, znajduję również wielu ludzi Wody Yang entuzjastycznie studiujących tematy Feng Shui i metafizyki chińskiej. Wielu moich odnoszących sukcesy uczniów to panie urodzone w dniu Wody Yang. Te osoby zazwyczaj mają niezwykły entuzjazm i pęd do odkrywania prawdziwej wiedzy oraz zadziwiającą odwagę w przezwyciężaniu wszelkiego typu trudności i barier w zdobywaniu wiedzy Feng Shui.

Smok jest potężnym elementem Ziemi i jest uważany również za magazyn Wody. Już wcześniej wspomniałem o jego potędze jako żywiołu Ziemi i o tym że często wywołuje masywne trzęsienia ziemi i katastrofy związane z Ziemią (zawalenia budynków, wypadki w kopalni, osunięcia lądu, lawiny itd.). Jako magazyn Wody, może też uwolnić wielkie masy wody szczególnie w starciu z Psem lub formując układ Wody z Małpą i Szczurem. Tak więc rok Smoka Wody Yang niesie potencjalne niebezpieczeństwo wielkich powodzi i tsunami. Pozytywną cechą tego roku jest to, że Woda Yang jest wspaniałomyślnym elementem i bardzo silnie dąży do postępu i przemian społecznych, więc może to być rok pełen wydarzeń, z nowymi trendami i przemianami, reformami politycznymi i socjalnymi. Pojawi się też wiele akcji dobroczynnych, datków na cele charytatywne i wsparcie ważnych celów społecznych. 2012 rok jest również rokiem wyborczym, będą wybory prezydenckie w USA, w Rosji, na Tajwanie, we Francji, w Indiach i w Hong Kongu. Takie okazje są dobre dla postępu, zmian i odważnych reform.

Ostatnie dwa lata 2010 i 2011 były latami Metalu atakującego Drzewo. Ponieważ element Drzewa symbolizuje drzewa i środowisko, byliśmy świadkami poważnych katastrof ekologicznych takich jak wyciek oleju BP w Zatoce Meksykańskiej w 2010 i kryzys nuklearny w elektrowni Fukushina w 2011. Te dwa lata wreszcie minęły, a w roku 2012 elementy Wody i Ziemi nie są tak niebezpieczne dla środowiska. W rzeczywistości zarówno Woda jak i Ziemia są dobre dla wzrostu drzew, więc można się spodziewać postępu w ochronie środowiska naturalnego. Jednak Woda spoczywająca nad Ziemią przedstawia mulistą wodę i tworzy środowisko dla rozwoju wirusów i rozprzestrzeniania się epidemii. W poprzednim roku Wodnego Smoka, w 1952, w USA zanotowano 58 tysięcy przypadków polio. W tym roku możemy oczekiwać takich chorób jak malaria, zatrucia pokarmowe, problemy żołądkowe i problemy z nerkami, jako że Woda w chińskiej medycynie związana jest z nerkami. Smok jest elementem Ziemi, która symbolizuje mięśnie i komórki. Nadmiar Ziemi może zapowiadać nowotwory. Nieobecność elementu Ognia w tym roku jest też niekorzystna dla ludzi mających problemy z układem krążenia.

Przemysł lotniczy związany jest z elementem Ognia, więc gdy ten element jest słaby lub nieobecny, przemysł lotniczy może odczuć problemy. Możemy więc oczekiwać zakłóceń w tym biznesie i problemów ze środowiskiem, ponieważ para elementów Woda ponad Ziemią pokazuje całkowity brak Ognia. Niestety może to zapowiadać więcej wypadków lotniczych gdy Ogień jest pod atakiem; jest tak w miesiącach czerwcu, lipcu i październiku.

Konflikt między Smokiem i Psem jest poważnym konfliktem między potężnymi elementami Ziemi i jako taki może spowodować groźne katastrofy związane z ziemią jak trzęsienia ziemi, osunięcia lądu, zawalenie budynków. Dlatego ludzie urodzeni w roku Psa muszą być szczególnie ostrożni w roku 2012. Szczególnie powinni uważać na wycieczkach w górach. Zalecane jest aby nosili ze sobą wisiorek lub breloczek z Kogutem, który pomoże odciągnąć Smoka. Zminimalizuje to negatywny wpływ konfliktu. W każdym razie ludzie urodzeni w roku Psa doświadczą więcej zawirowań w życiu, z większą aktywnością, wyjazdami i zmianami. Dobrze jest wprowadzać zmiany a nawet przeprowadzić się do innego domu czy zmienić biuro. Podróże też są wskazane ale trzeba unikać wypraw w góry, w miejsca potencjalnie sejsmiczne, na pustynie i na plaże. Jeśli Woda jest dla kogoś elementem niekorzystnym, trzeba też unikać pobytu w pobliżu oceanu w grudniu, gdy Woda jest w swoim szczycie mocy. Ludzie urodzeni w roku Psa powinni też unikać podróży bezpośrednio w kierunku południowego wschodu, ponieważ jest to kierunek Wielkiego Księcia w 2012 roku. Jeśli to możliwe, ludzie spod znaku Psa powinni również ograniczyć takie aktywności jak sporty związane z szybkością, narciarstwo, wyścigi samochodowe itd.

Smok jest również zwierzęciem które samo sobie wymierza karę. Oznacza to, że mogą na tym ucierpieć ludzie urodzeni w roku Smoka. Taka kara oznacza ukryte niebezpieczeństwo i może to powodować dysharmonię, zmartwienia i kłopoty lub ukrytą chorobę. Ludzie urodzeni w roku Smoka powinni więc nosić wisiorek z Kogutem, aby zminimalizować niekorzystne działanie.

Pięć elementów reprezentuje różne części naszego ciała, Woda generalnie związana jest z nerkami i układem odpornościowym, układem rozrodczym i moczowym. W związku z tym problemy związane z żywiołem Wody to choroby nerek, kamienie nerkowe, schorzenia narządów rozrodczych, zapalenia dróg moczowych, infekcje wirusowe i bakteryjne. Ziemia Smoka to komórki, mięśnie i żołądek. Nadmiar Ziemi może być przyczyną nowotworu. Zarówno Woda jak i Ziemia osłabiają element Ognia symbolizujący układ krążenia i serce. Te problemy zdrowotne będą ostrzejsze w roku 2012. Ważne jest aby zapobiegawczo przyjmować więcej koenzymu Q10 i antyoksydantów.

Ostatnio uwagę publiczną przyciąga teoria końca świata związana z kalendarzem Majów. Istnieją spekulacje, że w okolicach daty Przesilenia Grudniowego - 21 grudnia 2012 roku – nadejdzie ogólnoświatowy kataklizm. Ta teoria była kanwą filmu holywoodzkiego „2012” i wtedy wzbudziła jeszcze większe zaniepokojenie. W tym filmie John Cusack spotyka mężczyznę w Parku Yellowstone i ten mężczyzna twierdzi, że przepowiednia o końcu świata jest w Biblii, w kalendarzu Majów i w I Ching.

Powiązania między I Ching a 2012 zostały przedstawione w książce „The Invisible Landscape: Mind, Hallucinogens, and the I Ching” („Niewidzialny Krajobraz: Rozum, Halucynogeny i I Ching”), napisanej przez Terence’a McKenna, który zmarł w 2000 roku. W swojej książce on oparł się na inspiracji układu 64 heksagramów w Księdze Przemian Króla Wen. Król Wen stworzył specyficzną sekwencję heksagramów; na początku umieścił Niebo (Twórczość) a zaraz za nim Ziemię (Biorczość). Po przejściu 64 heksagramów ułożonych w 32 parach, dochodzimy do ostatniej pary Wody ponad Ogniem (Po Dokonaniu) i Ognia ponad Wodą (Przed Dokonaniem). Ta sekwencja ma reprezentować różne etapy rozwoju świata od początku z Niebem i Ziemią aż do końca z Ogniem ponad Wodą.

Zainspirowany tą sekwencją McKenna przypisał wartość matematyczną każdej linii (jao) 64 heksagramów i otrzymał krzywą która jego zdaniem odzwierciedla momenty ważnych wydarzeń na świecie. Każde maksimum i minimum krzywej, wydaje się pokrywać z ważnym etapem ludzkiej cywilizacji. On to nazwał Teorią Fali Czasu. Gdy przełożymy 384 linie 64 heksagramów Króla Wena na czas, zgodnie z tą teorią znajdziemy odstępy czasu pomiędzy wielkimi wydarzeniami na Ziemi. Dlatego właśnie data 21 grudnia 2012 stanowiąca minimum na linii czasu, miałaby być dniem końca.

Jako taki, I Ching nie przewiduje więc końca świata w 2012 roku. W najlepszym razie można tylko powiedzieć, że zainspirował on McKenna do opracowania Teorii Fali Czasu. Pierwotne znaczenie ostatnich dwóch heksagramów – Po Dokonaniu i Przed Dokonaniem, nie zapowiada końca świata. Przeciwnie, raczej mówi że nie ma końca, ponieważ przemiana nie jest zakończona. Tak jak wiele cyklicznych przemian w naturze. Gdy pory jednego roku dopełnią swój cykl, rozpoczyna się następny cykl pór roku w nowym roku. Tak więc twierdzenie że koniec świata w 2012 roku jest przepowiedziany przez I Ching, jest nadużyciem.

Czy w I Chingu istnieje cokolwiek, co może się wiązać z teoriami końca świata? Myślę że najbardziej w temacie byłoby „Supreme World Order Principles” – opracowane przez Shao Yonga w czasach Dynastii Sung. Shao Yong podzielił również Epoki Świata na 64 Okresy, zgodnie z sekwencją 64 heksagramów Króla Wena. Jednak liczba lat przypisanych do każdego Okresu jest bardzo duża. Według jego systemu, nasz obecny czas przypada dopiero na 8-my heksagram – Wodę ponad Ziemią (Trzymanie się Razem), który będzie trwać 129 600 lat. Jesteśmy dopiero w środku tego etapu i mamy jeszcze następne 60 000 lat do zakończenia 8-mego heksagramu ludzkiej cywilizacji.

(Więcej szczegółów teorii Shao Yonga można znaleźć w moim artykule „I Ching a rok 2012” na mojej stronie www.raymond-lo.com albo po polsku na stronie: www.tradfs.com )

Tak więc rok 2012 z pewnością nie jest nawet w pobliżu końca świata. Jednak data Przesilenia Grudniowego 21 grudnia 2012 zawiera potężne elementy.

Godzina Dzień Miesiąc Rok

戊 丙 壬 壬
Ziemia Ogień Woda Woda
戌 辰 子 辰
Ziemia Ziemia Woda Woda

21 grudnia 2012, godzina 19:30

Kombinacja elementów tego dnia pokazuje potężną Wodę jak również zderzenie Psa i Smoka. Nie zdziwi nas gdy wystąpi trzęsienie ziemi i zalanie wodą. Jednak nie ma żadnych wskazań że ma to być koniec świata.

W 2012 roku w Feng Shui, w centrum znajdzie się liczba 6, symbolizująca element Metalu i organy związane z oddychaniem, ojca, niebo i prawo. Centralna liczba często odzwierciedla przeważające wydarzenia w danym roku. Nie będzie więc zaskoczeniem, że 6 w centrum w 2012 roku może przynieść więcej epidemii takich jak grypa oraz wirusy atakujące mózg i układ oddechowy. 6 to również prawo, rząd, osoba ojca. To będzie rok wyborów i przyniesie on zmiany w wielu rządach świata. Będą wybory w Tajwanie, USA, w Rosji .....

Jeśli chodzi o Feng Shui Wędrującej Gwiazdy, obecne dwudziestolecie trwające od 2004 do 2024, nazywane jest „Okresem 8”. Numer 8 reprezentuje trygram Góry i odpowiada też za małe dzieci. Dlatego od czasu wejścia w Okres 8 w 2004 roku widzimy więcej katastrof i nieszczęść dotykających dzieci. Ostatnie wydarzenia obejmują wielkie trzęsienie ziemi w Chinach w 2008 roku, zabijające wiele dzieci w wieku szkolnym a także skażenie mleka w proszku skutkujące poważnymi komplikacjami w nerkach u dzieci. W 2011 roku słynna Jaśminowa Rewolucja, która przyniosła wielkie zmiany w Północnej Afryce, rozruchy w Anglii i masakrę młodych ludzi w Norwegii – to wszystko są przykłady problemów młodych ludzi tak bardzo charakterystyczne dla Okresu 8. Liczba 8 reprezentująca dzieci jest wciąż obecna w centrum wykresu Wędrującej Gwiazdy w ciągu obecnego dwudziestolecia. Zawsze więc jest istotne aby położyć nacisk na bezpieczeństwo dzieci i ich zdrowie w okresie 8.

Jeśli chodzi o gospodarkę, element Ognia odpowiada za rynki finansowe i giełdę. Pięć elementów wpływa również na nastroje ludzi. Generalnie Ogień to radość, Woda to strach, Ziemia to medytacja, Metal to smutek a Drzewo to złość. Rok zawierający Ogień wzbudza zazwyczaj optymizm i napędza giełdę, tak jak w latach 2006-2007. W roku 2008 pojawiła się Woda i ludzie wyraźnie zaczęli odczuwać obawy przed pogorszeniem się sytuacji kredytowej w USA i recesją. W roku 2009 była czysta Ziemia ponad Ziemią. Element Ziemi hamuje Wodę i symbolizuje też zastanawianie się. Oznacza to że ludzie staną się bardziej konserwatywni i będą postępować zachowawczo. W 2010 Tygrys przynosi zalążek elementu Ognia, dlatego giełda się trochę ożywiła i na wiosnę pojawił się większy optymizm. Późną wiosną pojawiło się lekkie spowolnienie gospodarki w związku z kryzysem ekonomicznym w Grecji i Portugalii, ale z Ogniem przychodzącym w maju, rynki finansowe energicznie się ożywiły. W 2011 roku Królik jest czystym Drzewem; nie generuje Ognia tak silnie jak Tygrys. Tak więc gospodarka nie ruszyła tak szybko jak w roku Tygrysa, ale latem Ogień karmiony Drzewem ożywił nieco giełdę i w pierwszej połowie roku było całkiem aktywnie. Aż do sierpnia i nadejścia jesieni, gdzie Ogień nie miał już wsparcia i rynki zaczęły się załamywać. Silna Woda nadchodząca w 2012 może oznaczać jeszcze większe problemy. 2012 rok jest rokiem Wody ponad Ziemią, wciąż bez elementu Ognia, więc można się spodziewać że gospodarka i giełda jeszcze bardziej zwolni obroty. Silna Woda w roku 2012 wytworzy nastroje związane z Wodą, czyli strach, ludzie będą mniej optymistyczni. To jeszcze się nasili w miesiącach zimowych – w październiku i listopadzie. Kryzys ekonomiczny w niektórych krajach Europy może się pogłębiać i nasilać spadki w skali globalnej. Inwestorzy powinni postępować ostrożnie, szczególnie w drugiej połowie 2012 roku.

To pierwsza część przepowiedni na rok 2012 przetłumaczona przeze mnie z artykuły Raymonda Lo - mam od niego pozwolenie na publikowanie jego artykułów. Dalszy ciąg w przyszłym tygodniu. Zaglądajcie też na moją stronę - pojawi się niespodzianka :o)
napisał/a: ~elika 2011-12-16 08:46
Niesamowite!!! Jestem pod wrażeniem!