Horoskop celtycki

Horoskop celtycki

Według horoskopu celtyckiego nasza data urodzenia jest związana z konkretnym gatunkiem drzewa. Szczególnego znaczenia nabierają drzewa, przypisanie przełomowym chwilom roku – przesileniom i zrównaniu dnia z nocą.
/ 31.07.2009 13:31
Horoskop celtycki

Czy wiesz, że…

Stworzenie horoskopu, w którym data urodzenia łączy się z poszczególnymi gatunkami drzew, przypisuje się druidom – starożytnej kaście kapłanów celtyckich. Pisał o nich między innymi Juliusz Cezar i wcześni chrześcijanie. Druidzi kojarzą nam się dzisiaj z długowłosymi, starymi szamanami żyjącymi w lasach, naprawdę zaś byli to wysoko postawieni, wykształceni kapłani, przekazujący swoje nauki filozoficzne i moralne za pomocą zagadek. Autorstwo horoskopu drzewnego zostało im przypisane przez XIX-wieczną ezoterykę, ze względu na ich rozległą wiedzę na temat roślin.

Sprawdź, jakim jesteś drzewem

Jabłoń (24.12 – 1.01 i 25.06 – 4.07) - kochanka

Jabłoń jest delikatna i pełna uroku. Ma w sobie światło, do którego inni lecą jak ćmy. Sama równie gorąco kocha i odczuwa. Jest bystra i dowcipna a przy tym nie pozbawiona wrażliwości, którą jednak okazuje wyłącznie przed zaufanymi ludźmi. Ceni wartości rodzinne, jest skłonna do poświęceń. Jest ciekawa świata i ludzi, łatwo wchodzi relację. Kto zdobędzie jej zaufanie, może liczyć na wierną przyjaźń. Jabłoń często fantazjuje ale koniec końców wybiera stabilizację i spokojne życie.

Jodła (2.01 – 11.01 i 5.07 – 14.07) – kapłanka

Jodła wydaje się chłodna, jej elegancja i pełna rezerwy powierzchowność stwarza dystans. Ci, którzy poznają ją lepiej, są narażeni na kaprysy i szorstkość. Jest w stanie poświęcić wiele jedynie dla rodziny. Ambicja i pracowitość połączona ze skrupulatnością zapewniają jej sukces i wysokie stanowiska. Interesuje się kulturą, przejawia uzdolnienia artystyczne. Otoczenie nie rozumie jej indywidualizmu, jodła miewa więc ciężkie życie. Chyba, że trafi na serdecznego przyjaciela – wtedy odpłaca lojalnością i przywiązaniem.

Wiąz (12.01- 24.01 i 15.07-25.07) – filozof

Wiąz jest spokojny, opanowany i… wygadany. Niczym starożytny filozof uwielbia załatwić sprawę dyskutując uprzejmie i racjonalnie. Ma wyrafinowany gust i pokaźną aparycję, dzięki inteligentnemu poczuciu humoru zyskuje szybko aprobatę otoczenia. Jest doskonałym materiałem na ojca, potrafi wpoić dzieciom zasady. Poświęca się ukochanej kobiecie i przyjaciołom, bywa wymagający w stosunku do ludzi nie stosujących się – w jego mniemaniu – do podstawowych zasad moralnych. Ma zdolności manualne.

Jałowiec (25.01 – 3.02 i 26.07 – 4.08) - żołnierz

Pochodzi z rodziny cyprysowatych. Nie jest wymagający, ma swoją definicję szczęścia i najczęściej udaje się mu zrealizować wyznaczone sobie cele. Jego uśmiech, prostoduszność i optymizm potrafi ująć, dlatego jałowiec nie idzie przez życie sam. W miłości bywa gwałtowny i namiętny, związek z nim może być testem charakteru. Po bliższym poznaniu wychodzą na jaw ambiwalentne cechy charakteru jałowca, a jego wymagania wobec ukochanej osoby mogą ją przerosnąć.

Topola (4.02 – 8.02 i 5.08 – 13.08) - pesymistka

Topola jest ponurą fantastką. Swoją samoocenę uzależnia od opinii otoczenia, jest spragniona czułości ale sama niewiele daje innym. Prowadzi samotny tryb życia, bujnego w ciekawe zdarzenia. Ma artystyczne zdolności i fascynuje się światem sztuki. Bywa niepraktyczna i nieżyciowa, długo uczy się cieszyć prostymi radościami dnia codziennego. W miłości ciężko ją zaspokoić, najczęściej trafia jednak na osobę skłonną do poświęceń, która uczy ją posługiwania się sercem. Najwięcej krzywdy wyrządza sama sobie.

Cedr (9.02 – 19.02 i 14.08 – 23.08) - muzyk

Cedr to potężne, niezwykłe drzewo. Uzależnia swój los od warunków, w jakich przychodzi mu przebywać. Tam, gdzie jest, roztacza przyjacielską aurę, choć bywa lekko arogancki i uważa się za lepszego od innych. Miłosne podboje przychodzą mu łatwo, gorzej z utrzymaniem relacji. Szuka swojej szarej myszki, której będzie się mógł poświęcić w zamian za nieustający podziw jego osoby. Przeżywa wiele przygód i jest inspiracją dla otoczenia, pasjonuje go muzyka.

Sosna (20.02 – 28.02 i 24.08 – 02.09) - promyczek

Sosna, mimo specyficznej urody, jest pełna wdzięku. Towarzyska, roześmiana, lubi prowokować i bawić się. Często zakochuje się platonicznie, po cichu, co skutkuje rozczarowaniem i zniechęceniem. Ma antytalent do wybierania potencjalnych partnerów życiowych, przez co naraża się na cierpienie. Jest pracowita i pogodna, wszelkie urazy zachowuje dla siebie i dba o dobry nastrój w grupie. Twardo stąpa po ziemi i umie praktycznie zorganizować życie sobie i innym. Nowe pomysły lubi szybko wcielać w życie.

Wierzba (1.03 – 10.03 i 3.09 – 12.09) – melancholik

Mimo powodzenia, jakim się cieszy, czuje się niespełniona i żyje w świecie marzeń. Niezwykle piękna, na przemian zadumana i czuła dla innych, decyduje się często na wybór trudnej ścieżki życiowej. Jest mocno przywiązana do rodziny i przyjaciół, którzy są jej oparciem. Często poddaje się zmianom nastrojów i ciężko jej osiągnąć wytyczony cel. Gubi się w domysłach i planach, nie zawsze wie, czego tak naprawdę chce. Marzy o podróżach ale kończy na wieczornym seansie, wtulona w kanapę.

Lipa (11.03 – 20.03 i 13.09 – 22.09) – szara myszka

Lipa całe życie szuka bratniej duszy. Cechuje się spokojem i konformizmem, dlatego najczęściej wybiera ustabilizowane życie i silnie unormowany czas pracy. Poświęca się odgórnie narzuconym celom i jest lojalna wobec współpracowników. Pod tą pokrywą jej natura jest skomplikowana i trudna – bywa szalenie zazdrosna i zaborcza, brak jej wytrwałości i optymizmu. Jest inteligentna i uzdolniona ale zwyczajne lenistwo utrudnia jej wspięcie się na wyżyny swoich możliwości. Jest stała w miłości.

Leszczyna (22.03 – 31.03 i 24.09 – 3.10) - działaczka

Leszczyna jest inteligentna i niezwykła. Od dziecka zapowiada się na prowodyrkę. Jest idealnym przyjacielem, umie rozmawiać z ludźmi i ma silne poczucie sprawiedliwości i wspólnoty. Często zajmuje się działalnością społeczną i wychodzi z inicjatywą. Kocha mocno, choć bywa kłótliwa. Jej urok osobisty, którego sama nie jest do końca świadoma, bo zajmują ją wyższe cele, zjednuje jej ludzi. Może polegać na przyjaciołach, którzy podziwiają jej mądrość i woleliby nie znaleźć się po stronie jej wrogów.

Jarzębina (1.04 – 10.04 i 4.10 – 13.10) - wojowniczka

Z pozoru delikatna i krucha, w rzeczywistości potrafi dołożyć większym od siebie. Wytrwała i dzielna, jej optymizm i ambicja wzbudzają podziw. Cieszy się nieustającym, skrytym powodzeniem, mimo, że przez większą część życia zawsze ktoś jest u jej boku. Woli działać niż myśleć, bo gdy zastanawia się zbyt wiele, dochodzi do ponurych wniosków. Jest towarzyska i szczera, lubi podróże, imprezy i aktywny wypoczynek. Nie skupia się przesadnie na własnej osobie, co zapewnia jej popularność.

Klon (11.04 – 20.04 i 14.10 – 20.10) - oryginał

Klon jest zawsze oryginałem i pierwszą osobą, którą zauważa się w tłumie. Całe życie przełamuje się i walczy z nieśmiałością, dochodząc dzięki temu do ambitnych celów. Jest wrażliwy, potrzebuje wsparcia i uznania otoczenia, lubi skupiać na sobie uwagę i być doceniany za to, co robi. Aktywny, inteligentny, pełen kompleksów ale i pomysłów. Ma wiele niezwykłych pasji, które przysparzają mu ciekawych znajomości. Ma sporą wiedzę i potrafi ją dobrze wykorzystać. W miłości jest oddany i czuły.

Orzech (21.04 – 30.04 i 21.10 – 2.11) - artysta

Niezwykła, ambiwalentna osobowość. Orzech jest zmienny i gwałtowny. Jego życie pędzi nieustannie, a ci, którzy w nim uczestniczą, nie mają wyboru – muszą dostosować się do tego tempa. W zamian mogą obcować z inteligentnym, zabawnym człowiekiem, który bywa agresywny i zazdrosny, ma skłonności do teatralizacji własnych zachowań i odczuć. Orzech kładzie szalony nacisk na styl, który zazwyczaj bywa ekstrawagancki. Jest dobrym, choć trudnym pracownikiem. W miłości szybko się nudzi.

Jaśmin (1.05 – 14.05 i 3.11 – 11.11) – salary man

Jaśmin jest skryty w kwestii uczuć i może właśnie temu zawdzięcza dużą popularność. Ma wielu znajomych, ale nie zawsze trafia się wśród nich przyjaciel. Jaśmin jest uprzejmy i uczynny ale jego uśmiech maskuje często obawę o to, jak zostanie odebrany. Jest zbyt nieśmiały by zrealizować swoje fantazje, marzenia i cele. Gdy nadchodzi najwyższy czas, niechętnie wstępuje w związek małżeński. Dla rodziny bywa obojętny, co odbija się na dzieciach.

Kasztan (15.05 – 24.05 i 12.11 – 21.11) - amant

Kasztan jest zazwyczaj bardzo przystojny. Ma urodę amanta z nutką brutalności, co sprawia, że kobiety wręcz mdleją w jego towarzystwie z wrażenia. Flirtuje z humorem i dystyngowaniem ale do swojego serca dopuszcza tylko wybranych. W większym towarzystwie traci trochę pewność siebie i zaczyna rywalizować z przedstawicielami tej samej płci. Wymaga oswojenia i przebicia się przez barierę pozorów i gry towarzyskiej. Po bliższym poznaniu okazuje się spontaniczną, pełną fantazji osobą.

Jesion (25.05 – 3.06 i 22.11 – 1.12) – dusza towarzystwa

Jesion jest żywiołowym, sympatycznym osobnikiem, który nie boi się mieć własnego zdania i mówić tego, co myśli. Ma duże poczucie sprawiedliwości ale bywa egoistyczny i małostkowy, gdy mu na czymś bardzo zależy. Jako przyjaciel jest skarbem, można na nim całkowicie polegać. Jest ulubieńcem otoczenia. Uwielbia przygody, nietypowe zajęcia i życie na pełnych obrotach. W miłości bywa trudny ale i dla niego nadchodzi moment stabilizacji. Gdy ktoś go zawiedzie, mocno to przeżywa. W chwilach słabości woli być sam.

Grab (4.06 – 13.06 i 2.12 – 11.12) - esteta

Grab sprawia wrażenie rozsądnego i zdystansowanego. W kontaktach z innymi jest powściągliwy, wręcz chłodny. W głębi serca marzy o ciepłej relacji z drugą osobą, mimo to kontynuuje zawieranie niezobowiązujących znajomości z nieodpowiednimi ludźmi. Jest obowiązkowy i poświęca się pracy, dlatego często udaje mu się wybić ponad przeciętność. Ma skłonność do refleksji, swoje pasje pielęgnuje w samotności. Przesadnie uważa, by nie zostać oszukanym i ciężko mu komuś zaufać.

Figa (14.06 – 23.06 i 12.12 – 22.12) - gospodyni

Figa ma silną, dobroduszną osobowość. Jest idealnym materiałem na matkę; ciepła, odpowiedzialna i ze zdolnością do poświęceń. Ma wielką potrzebę bycia kochaną i docenianą ale często tłumi ją w sobie, zadowalając się widokiem szczęścia najbliższych. Żyje życiem rodzinnym. Emocje i kompleksy przeszkadzają jej czasem cieszyć się życiem. Lubi niewyszukane rozrywki, posiada stałe pasje, które powolutku rozwija. Ma duże poczucie humoru, które zapewnia jej szczerych przyjaciół.

Dąb (21 marzec - przesilenie wiosenne) – król drzew

Jest silny i cieszy się dobrym zdrowiem. Z jego charakteru bije potęga i niezłomność, wydaje się, że urodził się w innych czasach. Szlachetny i oddany, przyjacielski, honorowy. Często posiada nietypowe zainteresowania i specjalizuje się w jakiejś dziedzinie wiedzy. Jest pracowity i wytrwały, stanowi wielką pomoc i dumę dla swojej rodziny, potrafi wziąć na swoje barki sprawy wielu ludzi. W związkach z innymi bywa zaborczy i zazdrosny ale jest również czuły i wierny.

Brzoza (23/24.06 - przesilenie letnie) – rozważna i romantyczna

Brzoza jest osobą delikatną i szczerą. Otoczenie nie wierzy początkowo w jej krystaliczny charakter ale gdy się przekona, ceni ją jako kompana. Brzoza potrafi być silna i sprawiedliwa, jest bardzo pracowita i podejmuje się zadań, których nikt nie ma ochoty wykonać. Dzięki temu szybko zdobywa doświadczenie. W przyjaźni jest serdeczna, w miłości – wierna. Ceni stabilizację i spokój, nie lubi zgiełku i szybkości. Lubi czytać i fantazjować. Z sentymentem powraca pamięcią do czasów swojej młodości.

Oliwka (23.09 - przesilenie jesienne) - stoik

Oliwka jest osobą, która sekunduje swoim bliskim z daleka. Nie lubi wychylać się z tłumu i zawsze zachowuje dystans i rozwagę, ale w głębi duszy przeżywa ważne dla siebie sprawy. Ceni pokój i harmonię, jest czuła na krzywdę i niesprawiedliwość. Można ją porównać do stoickiego filozofa, który nie pozwala, by emocje zanadto nim targały. Ma talent do prowadzenia domu, jest ciepła i namiętna w związku. Potrafi też znieść wiele, by być z ukochaną osobą.

Buk (22/23.12 - przesilenie zimowe) - kierownik

Buk dba o zdrowie i styl. Ma dobry gust, umie roztoczyć wokół siebie czar i zająć innych rozmową. Jest idealnym kierownikiem, potrafi poprowadzić grupę i dopilnować wszelkich formalności. Działa rozważnie i kreatywnie. Gdy po pracy zrzuca z siebie oficjalną maskę, wychodzi z niego sympatyczny człowiek, preferujący luźne, sportowe ubrania i ciekawe miejsca na mapie rozrywkowej miasta. Uwielbia swoją rodzinę, jest oddanym ojcem i mężem.