POLECAMY

Wino z księżycowej krainy?

Wycieczka na Etnę jest jednym z punktów obowiązkowych podczas objazdu Sycylii. Nie ma w tym nic dziwnego, w końcu jest to najwyższy i wciąż aktywny wulkan Europy.
Wino z księżycowej krainy?

Lokalizacja

Zbocza Etny pokryte skałami wulkanicznymi bardziej kojarzą się z krajobrazem księżycowym niż typowo włoskim. Jest to widok tak piękny, że z pewnością wart całodniowej wędrówki. Będąc na miejscu warto zatroszczyć się nie tylko o doznania estetyczne, ale również zadbać o uzupełnienie piwniczki z winami. Etna jest bez wątpienia najciekawszym i bardzo odmiennym obszarem uprawy winorośli na Sycylii.

Wpływ podłoża na smak wina

DOC Etna to na dobrą sprawę jedyna sycylijska apelacja, gdzie wpływ siedliska łatwo daje się wyczuć w winie. W pozostałych apelacjach, a jest ich bez liku, bo aż 24, bez porównania większą rolę w procesie powstawania wina należy przypisać winiarzowi niż miejscu.

Z mnożeniem apelacji dochodzi zresztą do takich absurdów, że miejsca, które choć jeszcze NIE produkują wina już mają status DOC ( pewnie tak na zachętę ).

Etna szczęśliwie jest zupełnie inna. Podstawową różnicą jaka się nam narzuca jest gleba. Odkryta skała wulkaniczna z definicji musi rodzić inne, bardziej mineralne wina. Ale nie tylko gleba robi różnicę. Etna jest naprawdę wysokim wulkanem, ma ponad 3300 metry n.p.m. Oznacza to, że w położonych wyżej winnicach jest znacznie chłodniej, a winogrona dojrzewają dłużej. 

Polecamy: Czym jest dzień wędrownych grajków?

W niektórych winnicach grona zbiera się nawet ok. 10-ego listopada czyli później niż w Polsce!
Dla porównania w okolicach Marsali ( również Sycylia ) zbiory odbywają się w połowie sierpnia. Dodajmy do tego jeszcze dużą różnicę temperatur w ciągu doby.

Cechy wina

Wszystko to nadaje winom elegancji i odróżnia je od przyciężkawych i przysłodkich win z innych części Sycylii. Pomimo tego, że winiarze wprowadzają do swoich upraw takie odmiany międzynarodowe jak: Syrah, Merlot czy Cabernet Sauvignon, to jednak wciąż dominują szczepy lokalne: Nerello Mascalese i Nerello Cappucio.

Skąd kosztować wino

Chcąc zaopatrzyć się w wina należy pamiętać, że nie cała Etna jest obsadzona winnicami. Strefa DOC Etna ma kształt odwóconego "C" i nie obejmuje stoków zachodnich. Warto o tym pamiętać planując podróż.

Czytaj także: Czyżby najstarsza kraina winiarska?

Biorąc pod uwagę imponującą aktywność Etny można się lękać o przyszłość tamtejszych winnic. Jest to tym lepsza motywacja, aby je zwiedzić, w końcu według Małego Księcia z wulkanami "nic nigdy nie wiadomo... "

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)